Data

24 czerwca 1981

Sędzia

Edward Norek

Finał Pucharu Polski w piłce nożnej 1981mecz piłkarski kończący rozgrywki Pucharu Polski 1980/1981 oraz mający na celu wyłonienie triumfatora tych rozgrywek, który został rozegrany 24 czerwca 1981 roku na Stadionie Miejskim w Kaliszu, pomiędzy Legią Warszawa a Pogonią Szczecin. Trofeum po raz 7. wywalczyła Legia Warszawa, która uzyskała tym samym prawo gry w kwalifikacjach Pucharu Zdobywców Pucharów 1981/1982.

Droga do finału

Legia WarszawaRundaPogoń Szczecin
PrzeciwnikWynikPrzeciwnikWynik
Klub rozpoczął rozgrywki od 1/16 finału.II rundaGryf Słupsk2:1
III rundaPiast Nowa Ruda3:3 (k. 3:0)
Motor Lublin2:11/16 finałuLech Poznań2:0
Stal Stalowa Wola3:01/8 finałuBroń Radom2:1 pd.
Śląsk Wrocław2:0ĆwierćfinałSzombierki Bytom2:0
Odra Opole2:0PółfinałResovia Rzeszów1:0

Tło

W finale rozgrywek zmierzyły się ze sobą Legia Warszawa (5. miejsce w sezonie 1980/1981) i II-ligowa wówczas Pogoń Szczecin, która właśnie awansowała do ekstraklasy po wygraniu grupy zachodniej w sezonie 1980/1981. Dla obu klubów triumf w rozgrywkach był jedyną szansą na udział w europejskich pucharach. Nie przeprowadzono bezpośrednio żadnej transmisji radiowej i telewizyjnej, bowiem spodziewano się triumfu drużyny Wojskowych już po regulaminowym czasie gry[1].

Mecz

Przebieg meczu

Mecz odbył się 24 czerwca 1981 roku o godz. 17:00 na Stadionie Miejskim w Kaliszu. Sędzią głównym spotkania był Alojzy Jarguz. Wbrew wcześniejszym przypuszczeniom mecz jednym z najbardziej emocjonujących finałów w historii rozgrywek. Drużyna Portowców dzielnie przeciwstawiała się faworytowi rozgrywek. W 83. minucie po faulu obrońcy drużyny Portowców, Jerzego Stańczaka na Mirosławie Okońskim, Alojzy Jarguz podyktował rzut karny dla drużyny Wojskowych. Wówczas trener drużyny przeciwnej, Jerzy Kopa zdecydował się na zmianę bramkarza: Zbigniew Długosz zmienił świetnie broniący rzuty karne Marek Szczech, który i tym razem poradził sobie z próbą wykonaną przez Jerzego Adamczyka.

Po regulaminowym czasie mecz nie został rozstrzygnięty, w związku z czym przeprowadzono dogrywkę. Kiedy wydawało się, że dojdzie do serii rzutów karnych, w 118. minucie zawodnik drużyny Wojskowych, Henryk Miłoszewicz centruje, po czym Mirosław Okoński przedłuża piłkę piętą, po czym wycofuje się do Adama Topolskiego, który kieruje piłkę do siatki przeciwników, zdobywając gola na 1:0, na wagę triumfu swojej drużyny w rozgrywkach[1].