Data

1 maja 1986

Sędzia

Janusz Eksztajn

Finał Pucharu Polski w piłce nożnej 1986mecz piłkarski kończący rozgrywki Pucharu Polski 1985/1986 oraz mający na celu wyłonienie triumfatora tych rozgrywek, który został rozegrany 1 maja 1986 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie, pomiędzy GKS-em Katowice a Górnikiem Zabrze. Trofeum po raz 1. wywalczył GKS Katowice, który uzyskał tym samym prawo gry w kwalifikacjach Pucharu Zdobywców Pucharów 1986/1987.

Tło

W finale rozgrywek zmierzyły się ze sobą dwa kluby z Górnego Śląska: odnoszący pierwsze sukcesy w krajowych rozgrywkach GKS Katowice oraz mistrz Polski Górnik Zabrze, w związku z czym drużyna trenera Alojzego Łyski miał już zapewniony udział w Pucharze Zdobywców Pucharów 1986/1987[1].

Mecz

Przebieg meczu

Mecz odbył się 1 maja 1986 roku o godz. 17:00 na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Sędzią głównym spotkania był Janusz Eksztajn. Mecz był jednym z najciekawszych finałów w historii rozgrywek. Już w 2. minucie Górnik Zabrze mógł objąć prowadzenie, jednak Marek Majka zbyt długo szukał miejsca do oddania strzału[2]. W 20. minucie boisko musiał opuścić Adam Ossowski, którego zastąpił Marek Piotrowicz, który w 22. minucie został ograny przez Marka Koniarka, który po szybkim rajdzie podał do Jana Furtoka, który zdobył gola dla drużyny GieKSy na 1:0. W 27. minucie doskonałym dośrodkowaniem popisał się Piotr Nazimek, po czym Jan Furtok podwyższył wynik na 2:0.

W 48. minucie zawodnik Górnika Zabrze, Ryszard Komornicki po koronkowej akcji zdobył gola na 2:1. Kiedy zgromadzenia na trybunach kibice myśleli, że Górnik Zabrze zdobędzie kolejne gole, szans swoich nie wykorzystali Ryszard Cyroń i Andrzej Zgutczyński.

W końcówce meczu obrona Górnika Zabrze zapomniała o swoich obowiązkach, zbyt często wychodząc do przodu zapominając o szybkości napastników drużyny GieKSy, którzy skutecznie wykorzystali ich błędy: w 83. minucie Marek Koniarek podwyższył wynik na 3:1, natomiast w 87. minucie Jan Furtok spokojnym lobem ustalił wynik na 4:1.