Lech Poznań wygrał 3:2 w serii rzutów karnych.

Data

23 czerwca 1988

Sędzia

Piotr Werner

Finał Pucharu Polski w piłce nożnej 1988mecz piłkarski kończący rozgrywki Pucharu Polski 1987/1988 oraz mający na celu wyłonienie triumfatora tych rozgrywek, który został rozegrany 23 czerwca 1988 roku na Stadionie Wojska Polskiego w Łodzi, pomiędzy Lechem Poznań a Legią Warszawa. Trofeum po raz 3. wywalczył Lech Poznań, który uzyskał tym samym prawo gry w kwalifikacjach Pucharu Zdobywców Pucharów 1988/1989.

Tło

W finale rozgrywek zmierzyły się ze sobą Lech Poznań oraz Legia Warszawa. Przed meczem drużyna Wojskowych była już pewna udziału w europejskich rozgrywkach z racji zajęcia 3. miejsca w sezonie 1987/1988, natomiast drużyna Kolejorza zakończyła rozgrywki ligowe na 9. miejscu, triumf w tym meczu był dla niej ostatnią szansą na udział w tej rangi rozgrywek[1]. Faworytem meczu była drużyna Wojskowych, która w tym meczu musiała zagrać bez kilku kontuzjowanych zawodników[1].

Mecz

Przebieg meczu

Mecz odbył się 23 czerwca 1988 roku o godz. 17:00 na Stadionie Widzewa Łódź w Łodzi. Sędzią głównym spotkania był Piotr Werner. Już w 4. minucie kontuzji doznał obrońca drużyny Wojskowych, Paweł Janas i musiał zakończył udział w tym meczu (był to jego ostatni mecz w karierze piłkarskiej) i zastąpił go 20-letni wówczas Marek Jóźwiak. Oba kluby grały bardzo ciekawy mecz i tworzyły kilka okazji do zdobycia gola. W 49. minucie znajdujący się na 20. metrze zawodnik drużyny Kolejorza Jarosław Araszkiewicz (w latach 1985–1987 reprezentował barwy drużyny Wojskowych w ramach obowiązkowej służby wojskowej, który swoim charakterystycznym strzałem pokonał bramkarza drużyny przeciwnej, Zbigniewa Robakiewicza[1]. Jednak w 64. minucie do wyrównania doprowadził Krzysztof Iwanicki. Zarówno czas regulaminowy, jak i dogrywka nie przyniosły rozstrzygnięcia, w związku z czym konieczne było rozegranie serii rzutów karnych, w których drużyna Kolejorza wygrała 3:2, tym samym triumfując w rozgrywkach.