GKS Katowice wygrał 5:4 w serii rzutów karnych.

Data

23 czerwca 1993

Sędzia

Ryszard Wójcik

Finał Pucharu Polski w piłce nożnej 1993mecz piłkarski kończący rozgrywki Pucharu Polski 1992/1993 oraz mający na celu wyłonienie triumfatora tych rozgrywek, który został rozegrany 23 czerwca 1993 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie, pomiędzy GKS-em Katowice a rezerwami Ruchu Chorzów. Trofeum po raz 3. wywalczył GKS Katowice.

Droga do finału

GKS KatowiceRundaRuch II Chorzów
DataPrzeciwnikWynikDataPrzeciwnikWynik
Rozpoczął rozgrywki od IV rundy.I runda01.08.1992BKS Stal Bielsko-Biała1:0
II runda12.08.1992Polonia Bytom2:1
III runda26.08.1992Raków Częstochowa1:1 (k. 4:2)
21.10.1992Górnik Pszów2:0IV runda21.10.1992Olimpia Poznań1:0
11.11.1992Wisła Kraków0:1 pd.1/8 finału11.11.1992Miedź Legnica2:1 pd.
10.03.1993ŁKS Łódź1:0Ćwierćfinał10.03.1993Wisłoka Dębica1:0
24.03.1993ŁKS Łódź0:024.03.1993Wisłoka Dębica2:0
07.04.1993Legia Warszawa0:1Półfinał07.04.1993Śląsk Wrocław1:1
24.04.1993Legia Warszawa0:007.04.1993Śląsk Wrocław4:1

Tło

W finale Pucharu Polski 1992/1993 zmierzyły się ze sobą GKS Katowice, który w sezonie 1992/1993 zakończył rozgrywki ligowe na 8. miejscu, a rezerwami Ruchu Chorzów (pierwszy zespół zakończył udział w rozgrywkach w II rundzie), które sensacyjnie wygrywało z każdym ze swoim przeciwnikiem w tych rozgrywkach, jednak w decydującym meczu w barwach drużyny wystąpili zawodnicy z występującej w ekstraklasie pierwszej drużyny[1].

Mecz

Przebieg meczu

Mecz finałowy odbył się 23 czerwca 1993 roku o godzinie 18:00 na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Sędzią głównym spotkania był Ryszard Wójcik.

Wynik meczu został otwarty w 37. minucie, po tym jak, bramkarza drużyny GieKSy, Janusza Jojko pokonał Mariusz Śrutwa[2].

W 51. minucie drużyna Niebieskich miała okazję podwyższyć wynik na 2:0, jednak Roman Dąbrowski trafił w samego Janusza Jojko, po czym drużyna GieKSy wyprowadziła kontrę i po błędzie obrony drużyny Niebieskich, Marian Janoszka pokonał bramkarza Piotra Lecha, doprowadzając tym samym do wyrównania na 1:1.

Po regulaminowym czasie gry był wynik 1:1, w związku z czym rozegrano dogrywkę, która również nie przyniosła rozstrzygnięcia, w związku konieczne było rozegranie serii rzutów karnych, w których wygrał GKS Katowice 5:4.