Data

10 maja 2002

Sędzia

Jacek Granat

Finał Pucharu Polski w piłce nożnej 2002mecze piłkarskie kończący rozgrywki Pucharu Polski 2001/2002 oraz mające na celu wyłonienie triumfatora tych rozgrywek, pomiędzy Amicą Wronki a Wisłą Kraków. Finał został rozegrany systemem pierwszy mecz i mecz rewanżowy. Pierwszy mecz został rozegrany 7 maja 2002 roku na Stadionie Amiki Wronki we Wronkach, natomiast mecz rewanżowy został rozegrany 10 maja 2002 roku na Stadionie Miejskim w Krakowie. Trofeum po raz 3. wywalczyła Wisła Kraków, która uzyskała tym samym prawo gry w kwalifikacjach Pucharu UEFA 2002/2003.

Tło

W finale rozgrywek zmierzyli się ze sobą faworyci: Wisła Kraków, która rozgrywki ligowe w sezonie 2001/2002 zakończyła na 2. miejscu oraz Amica Wronki, która zakończyła rozgrywki ligowe na 3. miejscu. Oba kluby po raz czwarty w latach 90. oraz w historii zagrały ze sobą w finale rozgrywek (triumf Legii Warszawa w finale 1990 oraz 1994, triumf GKS Katowice w finale 1991). Oba kluby grały ze sobą trzy dni wcześniej, 4 maja 2002 roku, w ostatniej, 38. kolejce I ligi 2001/2002, na Stadionie Miejskim w Krakowie. Mecz ten zakończył się wygraną 1:0 dla drużyny Białej Gwiazdy[1].

Finał

Drużyna 1Wynik dwumeczuDrużyna 2Pierwszy meczDrugi mecz
Amica Wronki2:8Wisła Kraków2:44:0

Pierwszy mecz

Przebieg meczu

Mecz odbył się 7 maja 2002 roku o godzinie 20:00 na Stadionie Amiki Wronki we Wronkach. Sędzią głównym spotkania był Grzegorz Gilewski. Mecz był bardzo emocjonujący oraz miał szybki przebieg. Już w 7. minucie Amica Wronki mogła objąć prowadzenie po groźnym strzale Jerzego Podbrożnego, jednak bramkarz drużyny Białej Gwiazdy, Artur Sarnat zdołał obronił strzał, a 13. minucie groźny strzał głową oddał Marek Zieńczuk, lecz Artur Sarnat i tym razem popisał się świetną interwencją, jednak 18. minucie po błędzie w pułapce off-sajdowej obrońcy drużyny Białej Gwiazdy, Mariusza Jopa, Jerzy Podbrożny świetnie zagrał między obrońcami, a Tomasz Dawidowski ładnym strzałem z kilkunastu metrów otworzył wynik meczu na 1:0[2]. Zawodnicy obu drużyn w pierwszej połowie przeprowadzili jeszcze kilka groźnych, jednak wynik się nie zmienił.

W drugiej połowie zdecydowanie aktywniejsza była drużyna Białej Gwiazdy. W 56. minucie Kalu Uche wpadł w pole karne z prawej strony, a po wypuszczeniu piłki przez Grzegorza Szamotulskiego, Tomasz Frankowski przejął piłkę, trafiając nią z bliska do siatki, doprowadzając tym samym do wyrównania na 1:1. Jednak w 64. minucie zawodnik Amici Wronki, Marek Zieńczuk podkręconym strzałem zdobywa gola na 2:1, jednak już w 66. minucie po podaniu Kazimierza Moskala, Kamil Kosowski niskim strzałem z prawej nogi pokonał zasłoniętego Grzegorza Szamotulskiego. W 72. minucie po świetnym podaniu Tomasza Frankowskiego zdobywa gola na 3:2, a 84. minucie Kamil Kosowski ustalił wynik meczu na 4:2.

Mecz zakończył się wygraną drużyny Białej Gwiazdy 4:2, wygrywając tym samym po raz pierwszy od 1999 roku we Wronkach[2].

Rewanż

Mecz odbył się 10 maja 2002 roku o godzinie 20:00 na Stadionie Miejskim w Krakowie. Sędzią głównym spotkania był Jacek Granat. Drużyna Białej Gwiazdy od samego początku stanowiła przewagę w grze. Już w 11. minucie Kamil Kosowski w świetnym stylu ograł dwóch obrońców Amici Wronki i wrzucił piłkę wprost na głowę Macieja Żurawskiego. Część kibiców już cieszyła się z gola, jednak ostatecznie krzyknęła piłka trafiła wprost w ręce bramkarza, Grzegorza Szamotulskiego[3]. W 14. minucie ten sam zawodnik, mógł zdobyć gola po rozegraniu wraz z Mieczysławem Szymkowiakiem rzutu wolnego, jednak uderzył piłkę zbyt wysoko.

W 18. minucie po długim podaniu Arkadiusza Głowackiego, Tomasz Frankowski szybkim biegiem z piłką, uderzył z pola karnego po rękach Grzegorza Szamotulskiego, otwierając tym samym wynik meczu na 1:0.

W 24. minucie Kamil Kosowski wyprowadził kontrę z własnego pola karnego, podając do Grzegorza Patera, sam podbiegając lewym skrzydłem, jednak zbyt daleko wypuścił piłkę i stracił ją na rzecz obrońców drużyny przeciwnej[3]. W 27. minucie piłkę z własnej połowy zagrał Grzegorz Pater, na wysokości pola karnego otrzymał ją Tomasz Frankowski, który dośrodkował piłkę z prawej strony do Macieja Żurawskiego, który zakończył akcję golem na 2:0.

Chwilę później groźną akcję przeprowadzili zawodnicy Amici Wronki: Tomasz Dawidowski przyjął podanie od Bogdana Zająca, po czym uderzył z ostrego kąta, bramkarz drużyny Białej Gwiazdy, Artur Sarnat obronił strzał[3].

W 50. minucie strzałem z połowy boiska popisał się zawodnik drużyny Białej Gwiazdy, Kazimierz Moskal, gdyż zobaczył, że bramkarz drużyny przeciwnej, Grzegorz Szamotulski nieco wyszedł z bramki, Piłka trafiła w światło bramki, jednak Grzegorz Szamotulski zdołał obronić ten strzał. W 62. minucie po dośrodkowaniu Grzegorza Patera, Maciej Żurawski w trudnej sytuacji przestrzelił z paru metrów, a w 74. minucie w poprzeczkę strzelił zawodnik Amici Wronki, Tomasz Dawidowski, który wówczas znajdował się na pozycji spalonej. W 79. minucie Amica Wronki mogła zdobyć honorowego gola, jednak Grzegorz Król spudłował z paru metrów[3].

W 85. minucie zawodnik drużyny Białej Gwiazdy, Ryszard Czerwiec podał do Tomasza Frankowskiego, który oddał strzał z pierwszej piłki, wspaniale lobując Grzegorza Szamotulskiego[3], tym samym zdobywając gola na 3:0. W 90. minucie Kalu Uche uderzył z lewej nogi z półwoleja z linii pola karnego, a piłka otarła się o słupek i wpadła do siatki, ustalając tym samym wynik meczu na 4:0.