Data

14 maja 2003

Sędzia

Mirosław Ryszka

Finał Pucharu Polski w piłce nożnej 2003mecze piłkarskie kończący rozgrywki Pucharu Polski 2002/2003 oraz mające na celu wyłonienie triumfatora tych rozgrywek, pomiędzy Wisłą Kraków a Wisłą Płock. Finał został rozegrany systemem pierwszy mecz i mecz rewanżowy. Pierwszy mecz został rozegrany 7 maja 2003 roku na Stadionie Miejskim w Krakowie, natomiast mecz rewanżowy został rozegrany 14 maja 2003 roku na Stadionie Wisły Płock w Płocku. Trofeum po raz 4. wywalczyła Wisła Kraków, a ponieważ zdobyła w sezonie 2002/2003 również mistrzostwo Polski, Wisła Płock uzyskała tym samym prawo gry w kwalifikacjach Pucharu UEFA 2003/2004.

Droga do finału

Wisła KrakówRundaWisła Płock
DataPrzeciwnikWynikDataPrzeciwnikWynik
Klub rozpoczął rozgrywki od II rundy.I runda28.08.2002Jagiellonka Nieszawa4:0
11.09.2002Wisła Kraków3:1II runda10.09.2002Górnik Zabrze3:1 pd.
23.10.2002Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski5:0III runda11.10.2002KSZO Ostrowiec Świętokrzyski1:0
06.11.2002Ceramika Opoczno2:2Ćwierćfinał06.11.2002Odra Wodzisław Śląski1:0
01.12.2002Ceramika Opoczno5:030.11.2002Odra Wodzisław Śląski3:0
16.04.2003Widzew Łódź2:1Półfinał16.04.2003RKS Radomsko1:1
23.04.2003Widzew Łódź1:123.04.2003RKS Radomsko1:1

Tło

W finale rozgrywek zmierzyły się ze sobą triumfator poprzednich rozgrywek, Wisła Kraków i Wisła Płock. Faworytem w finale była drużyna Białej Gwiazdy, która także walczyła o mistrzostwo Polski w sezonie 2002/2003.

Finał

Drużyna 1Wynik dwumeczuDrużyna 2Pierwszy meczDrugi mecz
Wisła Kraków3:1Wisła Płock0:13:0

Pierwszy mecz

Przebieg meczu

Mecz odbył się 7 maja 2003 roku na Stadionie Miejskim w Krakowie. Sędzią głównym spotkania był Robert Małek. Drużyna Białej Gwiazdy przystąpiła do meczu w niemal najsilniejszym składzie (bez kontuzjowanego Kalu Uche)[1], jednak w tym zaprezentowała się o wiele słabiej od drużyny przeciwnej, mimo okazji do zdobycia goli, które mieli Mirosław Szymkowiak, Maciej Żurawski, Marcin Kuźba i Tomasz Frankowski.

Znacznie lepiej zaprezentowała się drużyna Nafciarzy. W 20. minucie ciekawą akcję przeprowadził Dariusz Romuzga, następnie podając do Ireneusza Jelenia, który strzałem w lewy róg bramki pokonał bramkarza drużyny przeciwnej, Adama Piekutowskiego, ustalając tym samym wynik meczu na 1:0 dla swojej drużyny[1].

Rewanż

Mecz odbył się 14 maja 2003 roku na Stadionie Wisły Płock w Płocku. Sędzią głównym spotkania był Mirosław Ryszka. Drużyna Białej Gwiazdy w 27. minucie objęła prowadzenie po tym, jak Mirosław Szymkowiak zagrał krótko do Macieja Żurawskiego, który strzałem z 30 metrów pokonał bramkarza drużyny Nafciarzy, Pawła Kapsę[2].

Po stracie gola, drużyna gospodarzy zaczęła grać odważniej, lecz to drużyna Białej Gwiazdy atakowała częściej, gdyż za sprawą Macieja Żurawskiego miała dwie szanse na podwyższenie prowadzenia[2]. Druga połowa meczu także należała do drużyny Białej Gwiazdy. W 59. i 60. minucie dwa gole zdobył Marcin Kuźba: najpierw z podania Mieczysława Szymkowiaka główką z 14 metrów, potem z podania Macieja Żurawskiego strzałem z najbliższej odległości w długi róg[2].

Widzów: 10 000
Sędzia: Polska Mirosław Ryszka (Warszawa)