Ten parametr może przyjmować jedynie jedną z wartości podanych na stronie instrukcji szablonu i nie może pozostać puste.

Data

24 kwietnia 2012

Sędzia

Hubert Siejewicz

Finał Pucharu Polski w piłce nożnej 2012mecz piłkarski kończący rozgrywki Pucharu Polski 2011/2012 oraz mający na celu wyłonienie triumfatora tych rozgrywek, który został rozegrany 24 kwietnia 2012 roku na Stadionie Miejskim w Kielcach, pomiędzy Legią Warszawa a Ruchem Chorzów. Trofeum po raz 15. wywalczyła Legia Warszawa[1], która uzyskała tym samym prawo gry w kwalifikacjach Ligi Europy 2012/2013.

Droga do finału

Legia WarszawaRundaRuch Chorzów
DataPrzeciwnikWynikDataPrzeciwnikWynik
21.09.2012Rozwój II Katowice4:11/16 finału21.09.2012ŁKS Łódź1:0 pd.
26.10.2012Widzew Łódź3:01/8 finału09.11.2012Cracovia Kraków2:1 pd.
13.03.2012Gryf Wejherowo3:0Ćwierćłfinał14.03.2012Ruch Zdzieszowice4:1
20.03.2012Gryf Wejherowo1:121.03.2012Ruch Zdzieszowice2:1
04.04.2012Arka Gdynia2:1Półfinał03.04.2012Wisła Kraków3:1
11.04.2012Arka Gdynia2:110.04.2012Wisła Kraków1:3 (k. 6:5)

Tło

Był to niezwykły finał z kilku powodów: zmierzyły się w nim ze sobą kluby walczące o mistrzostwo Polski, Legia Warszawa i Ruch Chorzów (oba kluby dzielił tylko 1 punkt różnicy), trenerzy obu klubów, Maciej Skorża i Waldemar Fornalik byli kandydatami na następcę Franciszka Smudy na stanowisku selekcjonera reprezentacji Polski, finał odbył się na dwa tygodnie przed zakończeniem rozgrywek ekstraklasy 2011/2012 oraz nieco ponad miesiąc przed rozpoczęciem mistrzostw Europy 2012, które Polska organizowała wraz z Ukrainą[2].

Mecz

Przebieg meczu

Mecz odbył się 24 kwietnia 2012 roku o godz. 18:00 na Stadionie Miejskim w Kielcach. Sędzią głównym spotkania był Hubert Siejewicz. Drużyna Wojskowych już w 5. minucie mogła objął prowadzenie po akcji Miroslava Radovicia, jednak naciskany przez obronę drużyny przeciwnej oddał lekki strzał w stronę bramkarza Michala Peškoviča[3]. Już w 8. minucie po dośrodkowaniu z lewej strony Michała Żyry, Miroslav Radović wślizgiem skierował w stronę Danijela Ljuboji, który z najbliższej odległości trafił do siatki, dając swojej drużynie prowadzenie 1:0.

Już w 12. minucie drużyna Wojskowych mogła podwyższyć wynik, jednak Miroslav Radović nie wykorzystał błędu bramkarza Michala Peškoviča, który daleko wyszedł ze swojej bramki[3]. Chwilę później zawodnik drużyny Niebieskich, Marek Zieńczuk wykorzystał niepewną postawę drużyny przeciwnej, jednak strzałem z 15 metrów nie sprawił większego kłopotu bramkarzowi Dušanowi Kuciakowi[3]. W 29. minucie po prostopadłym podaniu Danijela Ljuboji Michał Żyro mógł podwyższyć wynik, jednak nie wykorzystał sytuacji sam na sam z Michalem Peškovičem, a chwilę później taką sytuację wykorzystał Danijel Ljuboja, jednak był na spalonym. W 41. minucie z lewego skrzydła wrzucił Michał Żyro, a Miroslav Radović wyprzedził Piotra Stawarczyka i z pięciu metrów zdobył gola na 2:0[3].

Drugą połowę mocno rozpoczęli zawodnicy drużyny Niebieskich i już w 51. minucie przebojową akcję rozpoczął stoper Rafał Grodzicki, jednak w decydującym momencie piłkę odebrała obrona drużyny przeciwnej, a chwilę później Łukasz Janoszka podał do Andrzeja Niedzielana, który z trudnej pozycji oddał lekki strzał na bramkę drużyny przeciwnej. W 56. minucie Michał Żyro w sytuacji sam na sam z Michalem Peškovičem zdobył lewą nogą gola na 3:0.

W końcówce meczu zawodnicy drużyny Niebieskich mieli szansę na zdobycie honorowego gola: najpierw wprowadzony za Andrzeja Niedzielana Paweł Abbott oddał strzał z 20 metrów, lecz piłka przeleciała daleko od bramki, a w 89. minucie gola z rzutu wolnego mógł zdobyć Marek Zieńczuk, lecz piłka trafiła wprost w mur[3].

Widzów: 10 000
Sędzia: Polska Hubert Siejewicz (Białystok)