Fischland-Darß-Zingst

Fischland-Darß-Zingst

Fragment półwyspu – zachodnie wybrzeże Darß
Państwo Niemcy
Rodzaj obiektupółwysep
Położenie na mapie Meklemburgii-Pomorza Przedniego
Mapa konturowa Meklemburgii-Pomorza Przedniego, u góry znajduje się punkt z opisem „Fischland-Darß-Zingst”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, blisko górnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Fischland-Darß-Zingst”
Ziemia54°24′42,1″N 12°32′28,0″E/54,411700 12,541100

Fischland-Darß-Zingstpółwysep na Morzu Bałtyckim na wybrzeżu Meklemburgii-Pomorza Przedniego rozciągający się na długości około 45 km pomiędzy miastami Rostock i Stralsund. Półwysep znajduje się w powiecie Vorpommern-Rügen.

Półwysep formują trzy części, z zachodu na wschód Fischland, Darß i Zingst. W przeszłości te trzy części były wyspami, ale w wyniku działalności człowieka połączone zostały w jedną całość. Najpierw ze stałym lądem połączona została wyspa Fischland – w 1395 zasypano cieśninę zwaną Permin, leżący dalej na północ Darsser Kanal między Fischland i Darß ograniczono tak, że żegluga przezeń stała się niemożliwa i ostatecznie zamknął się on około 1600 roku. Zasypanie tych kanałów nastąpiło z inicjatywy miast hanzeatyckichRostocku i Stralsundu, chcących odciąć od Bałtyku nie należący do Hanzy Ribnitz-Damgarten. W 1874 zasypany został Prerowstrom pomiędzy Darß i Zingst w celu ochrony przed sztormem miejscowości Prerow[1].

Duży fragment półwyspu, wraz z laguną Darß-Zingster Boddenkette, jest częścią Parku Narodowego "Vorpommersche Boddenlandschaft".

Zobacz też

Przypisy

  1. Hendrik Schubert, Christian Krause: Macrophytes in Coastal Lagoons of the Southern Baltic - Recent Knowledge and Developments. W: Gerald Schernewski, Ulrich Schiewer: Baltic Coastal Ecosystems. Structure, Function and Coastal Zone Management. Berlin, Heidelberg: Springer-Verlag, 2002, s. 32-51. ISBN 978-3-642-07690-9.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie