Fizyka medyczna
Fizyka medyczna – dział fizyki wykorzystujący pojęcia, teorie i metody fizyczne w zastosowaniach medycznych (profilaktyka, diagnostyka, terapia, rehabilitacja).
Historia rozwoju fizyki medycznej[1]
- Za ojca fizyki medycznej uważa się Hermanna von Helmholtza, który zajmował się zarówno fizyką (był profesorem na Uniwersytecie Berlińskim), jak i medycyną (profesor na Uniwersytecie w Heidelbergu). Historia nauki zna wiele innych przypadków wybitnych ludzi zajmujących się zagadnieniami z pogranicza fizyki i medycyny m.in.: Mikołaj Kopernik, Galileusz. Po raz pierwszy termin fizyka medyczna wprowadził prawdopodobnie Neil Arnott w XIX wieku, ale właściwy rozwój tej dyscypliny rozpoczął się wraz z odkryciem przez W. Röntgena promieniowania X i promieniotwórczych pierwiastków przez małżeństwo Curie.
- Pierwszą polską uczelnią kształcącą fizyków medycznych była Politechnika Warszawska, gdzie w 1946 roku prof. Cezary Pawłowski zorganizował studia w tym kierunku na Wydziale Elektrycznym.
- Obecnie w Polsce fizyka medyczna jest tzw. kierunkiem zamawianym[2].
- Od 2013 roku 7 listopada, czyli w dniu urodzin Marii Skłodowskiej-Curie z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Fizyki Medycznej(ang.) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej[3].
Działy fizyki medycznej
Radiodiagnostyka
Pod tym pojęciem rozumiemy wszelkie nieinwazyjne metody obrazowania mające na celu wykrycie ognisk chorobowych (m.in. nowotwory, złamania, itp.). Główne metody obrazowania to:
- Rentgenodiagnostyka wykorzystująca promieniowanie X (m.in. tomografia komputerowa, mammografia),
- USG,
- EEG i MEG,
- Diagnostyka radioizotopowa (m.in. PET),
- Termografia,
- rezonans magnetyczny (MRI).
Radioterapia
Jest to jedna z trzech podstawowych metod leczenia nowotworów wykorzystująca promieniowanie jonizujące (pozostałe to chemioterapia i hormonoterapia). Może być stosowana jako samodzielna metoda leczenia, bądź jako jedna z części tzw. leczenia skojarzonego.
Fizykoterapia
Jedna z form fizjoterapii i część medycyny fizykalnej, w której na organizm oddziałuje się rozmaitymi bodźcami fizycznymi, pobieranymi z natury (Słońce, borowina) lub wytwarzanymi specjalnymi urządzeniami (krioterapia, prądy różnego rodzaju).
Zakres zainteresowań fizyki medycznej
Oprócz wyżej wymienionych działów osoby zajmujące się fizyką medyczną odpowiadają m.in. za kontrolę jakości, czy dozymetrię. Ważną częścią ich działalności są wszelkie prace mające za zadanie zrozumienie działania ludzkiego mózgu.
Zobacz też
- Portal:Fizyka
- Polskie Towarzystwo Fizyki Medycznej
- Fizyk medyczny
Przypisy
- ↑ Fizyka medyczna. redaktorzy tomu: Grzegorz Pawlicki, Tadeusz Pałko, Natalia Golnik, Barbara Gwiazdowska, Leszek Królicki. Warszawa: Akademicka Oficyna Wydawnicza EXIT, 2002. ISBN 83-87674-37-0.
- ↑ Co studiować, by dostać tysiąc zł miesięcznie (pol.). [dostęp 2010-05-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-05-25)].
- ↑ International Day of Medical Physics - informacja na stronie IOMP. www.iomp.org. [dostęp 2015-11-05].
Linki zewnętrzne
- „Fizyka medyczna - fizyka w praktyce medycznej”
- XXXV Zjazd Fizyków Polskich, Białystok, 20–23 września 1999
- The medical physics specialization system in Poland, Department of Medical Physics, M. Skłodowska-Curie Memorial Cancer Center and Institute of Oncology, Warsaw, Poland (w: zfm.coi.pl)