Flagi terytoriów zależnych

Flagi terytoriów zależnych – lista flag obowiązujących we wszystkich terytoriach zależnych.

Zgodnie z definicją, flaga to płat tkaniny określonego kształtu, barwy i znaczenia, przymocowywany do drzewca lub masztu[1]. Może on również zawierać herb lub godło danej jednostki administracyjnej. Część terytoriów zależnych używa flagi państwa, które nimi zarządza (jak np. większość terytoriów zależnych od Francji[2]), natomiast część posiada własne flagi.

Spis treści:Do góryA B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
TerytoriumWzórOpis
AkrotiriFlag of the United Kingdom.svgFlagą używaną na Akrotiri jest flaga Wielkiej Brytanii, powstała z połączenia symboli Anglii, Szkocji i Irlandii[3][4].
AnguillaFlag of Anguilla.svgFlaga Anguilli została przyjęta 30 maja 1990 roku[5][6]. Jest bazowana na brytyjskim Blue Ensign, z flagą Wielkiej Brytanii umieszczoną w kantonie. W części swobodnej umieszczona została tarcza, z trzema pomarańczowymi delfinami na białym tle ponad niebieskim polem[5][7][6].
ArubaFlag of Aruba.svgFlaga Aruby została przyjęta 18 marca 1976 roku[8][9][a]. Jest to niebieski prostokąt o proporcjach 2:3. W prawym górnym rogu, przy drzewcu znajduje się czerwona gwiazda z białym konturem, a poniżej umieszczone zostały dwa wąskie, poziome, żółte pasy[8][9][11].
BakerFlag of the United States.svgFlagą używaną na wyspie Baker jest flaga Stanów Zjednoczonych[12].
BermudyFlag of Bermuda.svgFlaga Bermudów została oficjalnie przyjęta w październiku 1967 roku[13]. Jest to czerwony prostokąt o proporcjach 1:2[13]; w kantonie umieszczona została flaga Wielkiej Brytanii, natomiast w części swobodnej – herb kolonii[6][13][14].
BonaireFlag of Bonaire.svgFlaga Bonaire została przyjęta 15 grudnia 1981 roku[10]. Składa się z małego pomarańczowego trójkąta przy drzewcu oraz dużego, niebieskiego trójkąta w części swobodnej, odseparowanych białym ukośnym paskiem. Na pasku znajduje się symbol kompasu w kolorze czarnym, a wewnątrz niego – czerwona, sześcioramienna gwiazda[15].
Brytyjskie Terytorium AntarktyczneFlag of the British Antarctic Territory.svgFlaga Brytyjskiego Terytorium Antarktycznego została przyjęta w 1998 roku. Jest to biały prostokąt, z flagą Wielkiej Brytanii w kantonie oraz herbem kolonii umieszczonym w części swobodnej[6].
Brytyjskie Terytorium Oceanu IndyjskiegoFlag of the Commissioner of the British Indian Ocean Territory.svgFlaga Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego została przyjęta w 1990 roku[6]. Jest to biały prostokąt z sześcioma falowanymi, niebieskimi pasami. W kantonie znajduje się flaga Wielkiej Brytanii, a w części swobodnej umieszczony został herb terytorium[6][16].
Brytyjskie Wyspy DziewiczeFlag of the British Virgin Islands.svgFlaga Brytyjskich Wysp Dziewiczych została przyjęta 15 listopada 1960 roku[17][18]. Flaga, o proporcjach 1:2, jest bazowana na Blue Ensign – w kantonie znajduje się Union Jack, a w części swobodnej znajduje się herb wysp[17][18][19].
CuraçaoFlag of Curaçao.svgFlaga Curaçao to prostokąt podzielony na trzy poziome pasy, niebieski, żółty i niebieski, w stosunku 5:1:2. W lewym górnym rogu znajdują się dwie białe, pięcioramienne gwiazdy[20].
DhekeliaFlag of the United Kingdom.svgFlagą używaną w Dhekelii jest flaga Wielkiej Brytanii, powstały z połączenia symboli Anglii, Szkocji i Irlandii[21][4].
FalklandyFlag of the Falkland Islands.svgFlaga została przyjęta w 1948 roku[6]. Wywodzi się z Blue Ensign. W kantonie znajduje się flaga Wielkiej Brytanii, a w części swobodnej umieszczony jest herb terytorium[6][22].
Francuskie Terytoria Południowe i AntarktyczneFlag of France (1794–1815, 1830–1974, 2020–present).svgFlagą używaną we Francuskich Terytoriach Południowych i Antarktycznych jest flaga Francji[23].
Georgia Południowa i Sandwich PołudniowyFlag of South Georgia and the South Sandwich Islands.svgFlaga Georgii Południowej i Sandwichu Południowego jest bazowana na Blue Ensign. W kantonie umieszczona jest flaga Wielkiej Brytanii, a w części swobodnej znajduje się herb[24].
GibraltarFlag of Gibraltar.svgFlaga została przyjęta w 1983 roku[6]. Jest to prostokąt podzielony na dwa poziome pasy, biały i czerwony, w stosunku 2:1. Na białym pasie umieszczony został czerwony zamek, z którego bramy zwisa złoty klucz[6][25].
GrenlandiaFlag of Greenland.svgFlaga Grenlandii została zaprojektowana przez lokalnego artystę i przyjęta w 1985 roku[6]. Jest to prostokąt podzielony na dwa równe, poziome pasy, biały i czerwony. Przy drzewcu znajduje się koło, którego górna połowa jest czerwona, a dolna – biała[6][26].
GuamFlag of Guam.svgFlaga Guamu została przyjęta 4 czerwca 1917 roku[27][6]. Jest to niebieski prostokąt z czerwonym konturem, o proporcjach 22:41. Na środku umieszczone zostało godło Guamu[27][28][6]. Flaga może być wywieszana wyłącznie wraz z flagą Stanów Zjednoczonych[6].
GuernseyFlag of Guernsey.svgFlaga Guernsey została przyjęta 9 maja 1985 roku[29][6][30]. Jest to biały prostokąt, wewnątrz którego znajduje się czerwony krzyż świętego Jerzego, z mniejszym, złotym krzyżem wewnątrz niego[6][30][31].
Gujana FrancuskaFlag of France (Pantone).svgFlagą używaną w Gujanie Francuskiej jest flaga Francji. W użyciu są jednak liczne flagi regionalne, również o charakterze nieoficjalnym[32].
GwadelupaFlag of France (Pantone).svgFlagą używaną w Gwadelupie jest flaga Francji. W użyciu są jednak liczne flagi regionalne o charakterze nieoficjalnym[33].
HowlandFlag of the United States.svgFlagą używaną na wyspie Howland jest flaga Stanów Zjednoczonych[12].
Jan MayenFlag of Norway.svgFlagą używaną na wyspie Jan Mayen jest flaga Norwegii[34].
JarvisFlag of the United States.svgFlagą używaną na wyspie Jarvis jest flaga Stanów Zjednoczonych[12].
JerseyFlag of Jersey.svgFlaga Jersey została przyjęta 7 kwietnia 1981 roku[6][35]. Jest to biały prostokąt, wewnątrz którego znajduje się czerwony krzyż świętego Andrzeja. Ponad krzyżem umieszczony został ukoronowany herb Jersey[6][36].
KajmanyFlag of the Cayman Islands.svgFlaga Kajmanów została przyjęta w 1999[37]. Jest to niebieski prostokąt o proporcjach 1:2[37]. W kantonie znajduje się flaga Wielkiej Brytanii, a w części swobodnej umieszczony został herb[6][37][38].
KingmanFlag of the United States.svgFlagą używaną na rafie Kingman jest flaga Stanów Zjednoczonych[12].
MajottaFlag of France (Pantone).svgFlagą używaną na Majotcie jest flaga Francji[39].
Mariany PółnocneFlag of the Northern Mariana Islands.svgFlaga Marianów Północnych została przyjęta w 1972 roku[6]. Jest to niebieski prostokąt, z umieszczonym pośrodku symbolem białej gwiazdy na tle tradycyjnych kamieni, na których społeczność mieszkańców stawia domy. Całość została otoczona wieńcem[6][40].
MidwayFlag of the United States.svgFlagą używaną na w Midway jest flaga Stanów Zjednoczonych[12].
MontserratFlag of Montserrat.svgFlaga Montserratu została przyjęta w 1962 roku[6]. W kantonie niebieskiego prostokątu została umieszczona flaga Wielkiej Brytanii, a w części swobodnej znajduje się herb terytorium[6][41].
NavassaFlag of the United States.svgFlagą używaną na wyspie Navassa jest flaga Stanów Zjednoczonych[42].
NiueFlag of Niue.svgFlaga Niue to żółty prostokąt, w którego kantonie umieszczona została flaga Wielkiej Brytanii, z dodanymi pięcioma żółtymi gwiazdami[6][43].
NorfolkFlag of Norfolk Island.svgFlaga wyspy Norfolk to prostokąt podzielony na trzy pionowe pasy: zielony, biały i zielony, z umieszczoną na środku zieloną sylwetką sosny[44].
Nowa KaledoniaFlag of FLNKS.svg

Flag of France (Pantone).svg

Nowa Kaledonia posiada dwie oficjalne flagi – obok flagi Francji używana jest flaga Kanaków, przyjęta oficjalnie w 2010 roku[45][46]. Flaga ta złożona jest z trzech poziomych pasów, niebieskiego, czerwonego i zielonego oraz żółtego koła, na które nałożony jest czarny symbol flèche faîtière, tradycyjna ozdoba dachów[46].
PitcairnFlag of the Pitcairn Islands.svgFlaga Pitcairn została przyjęta w 1984 roku[6]. Jest bazowana na brytyjskim Blue Ensign, z flagą Wielkiej Brytanii umieszczoną w kantonie. W części swobodnej znajduje się herb terytorium[6][47].
Polinezja FrancuskaFlag of French Polynesia.svgFlaga Polinezji Francuskiej to prostokąt podzielony na trzy poziome pasy: czerwony, biały i czerwony, w stosunku 1:2:1. Na środku umieszczone zostało godło terytorium[6][48].
PortorykoFlag of Puerto Rico.svgFlaga Portoryko, zaprojektowana przez Antonio Vélez Alvarado lub Manuel de Besosa, została przyjęta 25 lipca 1952 roku[49]. Jest to prostokąt złożony z pięciu poziomych pasów, naprzemiennie czerwonych i białych oraz umieszczonego przy drzewcu niebieskiego trójkąta z białą gwiazdą w środku[6][49][50].
ReunionFlag of France (Pantone).svgFlagą używaną na Reunionie jest flaga Francji[51].
SabaFlaga Saby została przyjęta 6 grudnia 1985. Jest to prostokąt podzielony na dwa poziome pasy: czerwony i zielony. Na środku umieszczony został biały romb, a wewnątrz niego – żółta pięcioramienna gwiazda[10].
Saint-BarthélemyFlag of France (Pantone).svgFlagą używaną w Saint-Barthélemy jest flaga Francji[52].
Saint-MartinFlag of France (Pantone).svgFlagą używaną w Saint-Martin jest flaga Francji[53].
Saint-Pierre i MiquelonFlag of Saint-Pierre and Miquelon.svg

Flag of France (Pantone).svg

Flaga Saint-Pierre i Miquelon złożona jest z głównego pola, na którym znajduje się złoty statek żeglujący po falach oraz symboli Basków, Bretończyków i Normanów, umieszczonych przy drzewcu[6][54]. Na oficjalne okazje wywiesza się flagę Francji[54].
Samoa AmerykańskieFlag of American Samoa.svgFlaga Samoa Amerykańskiego została przyjęta 17 kwietnia 1900 roku[55]. Jest to niebieski prostokąt o proporcjach 10:19, na który nałożone zostały biały, równoramienny trójkąt z czerwonym konturem oraz sylwetka bielika amerykańskiego[6][55][56].
Sint EustatiusFlag of Sint Eustatius.svgFlaga Sint Eustatius to granatowy prostokąt z umieszczonym pośrodku rombem, zawierającym sylwetkę wyspy. Zarówno romb, jak i całość otoczone są czerwonym konturem[57].
Sint MaartenFlag of Sint Maarten.svgFlaga Sint Maarten została przyjęta 13 lipca 1985. Jest to prostokątny płat tkaniny o proporcjach 2:3, złożony z dwóch równych, poziomych pasów, czerwonego oraz niebieskiego oraz białego trójkąta przy drzewcu. Na trójkącie umieszczony został herb terytorium[58][59].
SvalbardFlag of Norway.svgFlagą używaną na Svalbardzie jest flaga Norwegii[60].
TokelauFlag of Tokelau.svgFlaga to granatowy prostokąt, wewnątrz którego znajduje się stylizowana sylwetka canoe oraz cztery białe gwiazdy tworzące krzyż południa[61].
Turks i CaicosFlag of the Turks and Caicos Islands.svgFlaga Turks i Caicos została przyjęta w 1968 roku[6]. Jest bazowana na brytyjskim Blue Ensign, z flagą Wielkiej Brytanii umieszczoną w kantonie. W części swobodnej znajduje się herb terytorium[6][62].
WakeFlag of the United States.svgFlagą używaną na wyspie Wake jest flaga Stanów Zjednoczonych[63].
Wallis i FutunaFlag of France (Pantone).svg

Flag of Wallis and Futuna.svg

Wallis i Futuna posiada dwie flagi – jako flaga oficjalna używana jest flaga Francji, jednak istnieje również nieoficjalna, lokalna flaga. Jest to czerwony prostokąt z umieszczonymi na środku czterema białymi trójkątami oraz flagą Francji w kantonie[64].
Wyspa BouvetaFlag of Norway.svgFlagą używaną na Wyspie Bouveta jest flaga Norwegii[65].
Wyspa Bożego NarodzeniaFlag of Christmas Island.svgFlaga Wyspy Bożego Narodzenia to prostokąt podzielony ukośnie na dwie połowy: granatową i zieloną. Przy drzewcu znajduje się ułożony z białych gwiazd gwiazdozbiór Krzyża Południa, na środku położona została zielona sylwetka wyspy w żółtym okręgu, a w części swobodnej umieszczono żółtą sylwetkę faetona żółtodziobego, a dokładniej jego podgatunku, endemicznego dla wyspy[66].
Wyspa ClippertonaFlag of France (Pantone).svgFlagą używaną na Wyspie Clippertona jest flaga Francji[67].
Wyspa ManFlag of the Isle of Mann.svgFlaga Wyspy Man została przyjęta 8 lipca 1929 roku i ustandaryzowana w 1966 roku. Jest to czerwony prostokąt z umieszczonym na środku triskelionem ułożonym z trzech nóg[68][6].
Wyspa Świętej Heleny, Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da CunhaFlag of Saint Helena.svgFlaga Wyspy Świętej Heleny[69][6], będąca zarazem symbolem całego terytorium, w którego skład wchodzą także Wyspa Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha[6][70], została przyjęta w 1984 roku[6]. Jest bazowana na brytyjskim Blue Ensign, z flagą Wielkiej Brytanii umieszczoną w kantonie. W części swobodnej znajduje się herb terytorium[6][70].
Wyspy Ashmore i CartieraFlag of Australia.svgFlagą używaną na Wyspach Ashmore i Cartiera jest flaga Australii[71].
Wyspy CookaFlag of the Cook Islands.svgFlaga Wysp Cooka, o proporcjach 1:2, została przyjęta 4 sierpnia 1979 roku[72]. Jest bazowana na brytyjskim Blue Ensign, z flagą Wielkiej Brytanii umieszczoną w kantonie. W części swobodnej znajduje się okrąg uformowany z 15 białych gwiazd[6][72][73].
Wyspy Dziewicze Stanów ZjednoczonychFlag of the United States Virgin Islands.svgFlaga Wysp Dziewiczych Stanów Zjednoczonych została przyjęta 17 maja 1921 roku[6][74]. Jest to biały prostokąt o proporcjach 2:3, z umieszczonym na środku złotym orłem z tarczą, trzymającym w szponach zieloną gałązkę i kilka strzał, pomiędzy dużymi, niebieskimi literami „V” oraz „I”[6][74][75].
Wyspy Heard i McDonaldaFlag of Australia.svgFlagą używaną na Wyspach Heard i McDonalda jest flaga Australii[76].
Wyspy KokosoweFlag of the Cocos (Keeling) Islands.svgFlaga Wysp Kokosowych, zaprojektowana przez Mohammeda Minkom, to zielony prostokąt, wewnątrz którego znajduje się sylwetka palmy w żółtym kole oraz żółty półksiężyc i gwiazdy układające się w gwiazdozbiór Krzyża Południa[77].
Wyspy Morza KoralowegoFlag of Australia.svgFlagą używaną na Wyspach Morza Koralowego jest flaga Australii[78].
Wyspy OwczeFlag of the Faroe Islands.svgFlaga Wysp Owczych, nazywana Merkið, została po raz pierwszy wywieszona 22 czerwca 1919 roku[79] i oficjalnie przyjęta 25 kwietnia 1940 roku[80]. Jest to biały prostokąt o proporcjach 5:7[79], z czerwonym krzyżem skandynawskim z niebieskim konturem[79][80][81].

Zobacz też

Uwagi

  1. Inne źródło podaje datę 1 stycznia 1986[10].

Przypisy

  1. flaga – Słownik języka polskiego PWN, sjp.pwn.pl [dostęp 2021-04-05] (pol.).
  2. Flag of France, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-09-30] (ang.).
  3. Flag of Akrotiri, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
  4. a b flag of the United Kingdom, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-10] (ang.).
  5. a b National Flag, The Government of Anguilla, www.gov.ai [dostęp 2022-10-10].
  6. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao Complete flags of the world. Roger Bullen, Debra Clapson, Wim Jenkins, Simon Mumford (red.). London New York: DK Pub, 2008. ISBN 978-0-7566-4115-3. (ang.).
  7. Flag of Anguilla, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
  8. a b flag of Aruba, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-10] (ang.).
  9. a b Aruba Flag - Meaning, History & Facts About the Flag of Aruba, www.aruba.com [dostęp 2022-10-10] (ang.).
  10. a b c Alfred Znamierowski, The world encyclopedia of flags : the definitive guide to international flags, banners, standards and ensigns, Internet Archive (red.), London : Lorenz, 1999, ISBN 978-0-7548-0167-2.
  11. Flag of Aruba, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
  12. a b c d e Flag of the United States Pacific Island Wildlife Refuges, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
  13. a b c flag of Bermuda, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2020-10-10] (ang.).
  14. Flag of Bermuda, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
  15. Bonaire Flag and Description, www.worldatlas.com [dostęp 2022-11-12].
  16. Flag of British Indian Ocean Territory, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
  17. a b Territorial Flag, bvi.gov.vg [dostęp 2022-10-10].
  18. a b flag of British Virgin Islands, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-10] (ang.).
  19. Flag of British Virgin Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
  20. Flag of Curacao, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-21] (ang.).
  21. Flag of Dhekelia, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
  22. Flag of the Falkland Islands (Islas Malvinas), Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
  23. Flag of the French Southern and Antarctic Lands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
  24. Flag of South Georgia and South Sandwich Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
  25. Flag of Gibraltar, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
  26. Flag of Greenland, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-10] (ang.).
  27. a b flag of Guam, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-15] (ang.).
  28. Flag of Guam, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-15] (ang.).
  29. Biuletyn Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego "Flaga", 2022, ISSN 1509-2429.
  30. a b flag of Guernsey, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-15] (ang.).
  31. Flag of Guernsey, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-15] (ang.).
  32. Flags, Symbols, & Currencies of French Guiana, WorldAtlas, 25 lutego 2021 [dostęp 2022-10-29] (ang.).
  33. Flags, Symbols, & Currencies of Guadeloupe, WorldAtlas, 25 lutego 2021 [dostęp 2022-10-29] (ang.).
  34. Flag of Jan Mayen, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-15] (ang.).
  35. flag of Jersey, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-15] (ang.).
  36. Flag of Jersey, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-15] (ang.).
  37. a b c flag of Cayman Islands, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-15] (ang.).
  38. Flag of Cayman Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-15] (ang.).
  39. Mayotte Flag and Description, www.worldatlas.com [dostęp 2022-10-31].
  40. Flag of the Northern Mariana Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-16] (ang.).
  41. Flag of Montserrat, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-17] (ang.).
  42. Flag of Navassa Island, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-17] (ang.).
  43. Flag of Niue, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-17] (ang.).
  44. Flag of Norfolk Island, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-17] (ang.).
  45. New Caledonia adopts second flag in compromise over French rule, www.telegraph.co.uk [dostęp 2022-10-17].
  46. a b Flag of New Caledonia, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-17] (ang.).
  47. Flag of Pitcairn Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-17] (ang.).
  48. Flag of French Polynesia, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-17] (ang.).
  49. a b flag of Puerto Rico, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-17] (ang.).
  50. Flag of Puerto Rico, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-17] (ang.).
  51. Flags, Symbol & Currency of Reunion, WorldAtlas, 9 grudnia 2020 [dostęp 2022-10-31] (ang.).
  52. Flag of Saint Barthelemy, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-17] (ang.).
  53. Flag of Saint Martin, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-17] (ang.).
  54. a b Flag of Saint Pierre and Miquelon, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  55. a b flag of American Samoa, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  56. Flag of American Samoa, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  57. John van Kerkhof, NTR, 12 marca 2017 [dostęp 2022-11-12] (niderl.).
  58. flag of Sint Maarten, www.britannica.com [dostęp 2022-11-12] (ang.).
  59. Flag of Sint Maarten, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-11-12] (ang.).
  60. Flag of Svalbard, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-15] (ang.).
  61. Flag of Tokelau, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  62. Flag of the Turks and Caicos Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  63. Flag of Wake Island, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  64. Flag of Wallis and Futuna, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  65. Flag of Bouvet Island, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  66. Flag of Christmas Island, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  67. Flag of Clipperton Island, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-17] (ang.).
  68. flag of the Isle of Man, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  69. Flag of Saint Helena, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  70. a b Flag of Saint Helena, Ascension, and Tristan da Cunha, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-11-02] (ang.).
  71. Flag of Ashmore and Cartier Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  72. a b flag of Cook Islands, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  73. Flag of Saint Helena, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  74. a b flag of United States Virgin Islands, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  75. Flag of Virgin Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  76. Flag of Heard Island and McDonald Island, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  77. Emma Wynne, There was trouble in paradise until Cocos Islanders changed their destiny, ABC News, 6 kwietnia 2019 [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  78. Flag of Coral Sea Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  79. a b c Faroe Islands Flag - Learn about the Faroese Flag, faroeislands.fo [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  80. a b The Faroese flag, www.norden.org [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  81. Flag of the Faroe Islands, Central Intelligence Agency [dostęp 2022-10-18] (ang.).

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of the Turks and Caicos Islands.svg
Flag of the Turks and Caicos Islands
Flag of Aruba.svg
The flag of Aruba
Flag of the Cocos (Keeling) Islands.svg
Flago de la Kokosinsuloj, uzo ne oficiala
Flag of Anguilla.svg
Flag of Anguilla (adopted on 30 May 1990) - RGB colours, 1:2 dimensions and construction details based partly on the templates: Flag of Anguilla – A Brief History
Flag of the Pitcairn Islands.svg
The flag of the Pitcairn Islands, arms courtesy an e-mail from the author of xrmap and the Blue Ensign from Image:Government Ensign of the United Kingdom.svg
Flag of FLNKS.svg
The flag of the Kanak and Socialist National Liberation Front political party, also used by the territory of New Caledonia alongside the flag of France.
Pantone colours as explained in http://www.crwflags.com/fotw/flags/nc%7Dflnks.html by conversion in Commons:Pantone color chart.
Flag of Gibraltar.svg
Flag of Gibraltar
Flag of the Isle of Mann.svg
Autor: Fry1989 eh?, Licencja: CC0
Flag of the Isle of Mann. This version has the triskelion centered as a whole rather than based upon the imaginary circle created by the prongs of each leg.
Flag of Guam.svg
The flag of Guam, courtesy an e-mail from the author of xrmap. Modifications by Denelson83.
Flag of Curaçao.svg
The flag of Curaçao is a blue field with a horizontal yellow stripe slightly below the midline and two white, five-pointed stars in the canton. The geometry and colors are according to the description at Flags of the World.
Flag of France (Pantone).svg
The flag of the French Republic using the official Pantone specifications
Flag of Norfolk Island.svg
Autor: unknown, Licencja: CC0