Flara (pirotechnika)

Flara – paląca się na czerwono – międzynarodowy sygnał wzywania pomocy na morzuMPZZM[1] – zał. IV, pkt. (i)

Flara (także: rakieta sygnalizacyjna) – przyrząd pirotechniczny służący do sygnalizacji (w przeciwieństwie do racy, która pełni głównie funkcję oświetleniową), bazujący na reakcji egzotermicznej. Flary są często zaopatrywane w silnik rakietowy, dzięki którym mogą one wzlatywać wysoko w niebo. Pociski te mogą być odpalane zarówno z ziemi, jak i ze specjalnych rakietnic, zwanych też pistoletami sygnałowymi. Wynalazcą flar jest Amerykanka Martha Coston.

Flary są stosowane w:

  • w żegludze – flara – pochodnia (trzymana w ręku), rakiety, rakiety i flary spadochronowe palące się na czerwono są sygnałem wzywania pomocy na morzu, ponadto „Używanie lub pokazywanie któregokolwiek z powyższych sygnałów w innym celu niż dla wskazania niebezpieczeństwa i potrzeby pomocy oraz używanie innych sygnałów, które można byłoby pomylić z którymkolwiek z powyższych sygnałów, jest zabronione”.[2] zgodnie z MPZZM[1] – (ang. COLREGS[3]) – załącznik IV, pkt. 1. (c) i (i) oraz 2.
  • ratownictwie – do ostrzegania, zwracania uwagi na siebie, oświetlania terenu akcji
  • siłach zbrojnych – do koordynacji działań – np. jako sygnał do rozpoczęcia natarcia oraz do oświetlania terenu, oślepiania przeciwnika.
  • przez kibiców w trakcie meczów
  • jako jeden z elementów pokazów sztucznych ogni
  • w lotnictwie wojskowym jako środek przeciwdziałania pociskom naprowadzanym na podczerwień (termicznie)

Często dodatkowymi składnikami mieszanin pirotechnicznych wykorzystywanych we flarach są substancje barwiące płomień (np. sole baru, strontu), oraz obniżające temperaturę reakcji, a więc pośrednio przedłużające czas palenia się flary.

Przypisy

  1. a b IMO: Konwencja w sprawie Międzynarodowych Przepisów o Zapobieganiu Zderzeniom na Morzu z 1972 roku. [dostęp 2009-06-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2 października 2008)]. (pol.).
  2. za: międzynarodowe sygnały wzywania pomocy na morzu
  3. IMO: COLREGS. [dostęp 2009-06-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (14 października 2009)]. (ang.).


Media użyte na tej stronie

FC Red Bull Salzburg gegen SV Mattersburg (20. Mai 2018) 07.jpg
Autor: Werner100359, Licencja: CC BY-SA 4.0
Austrian Bundesliga league match 35th round