Flet

Flety poprzeczne w Cantigas de Santa María
Renesansowy flet poprzeczny
(c) Auckland Museum, CC BY 4.0
Barokowy flet poprzeczny
(c) Auckland Museum, CC BY 4.0
Flet poprzeczny z początku XX w.
Współczesny koncertowy flet poprzeczny
Renesansowe flety proste. Ilustracja z Syntagma musicum Michaela Praetoriusa (1619)
Flety z różnych stron świata
Chińskie kobiety grające na flecie
Flet japoński

Fletinstrument dęty drewniany z grupy aerofonów wargowych. Zazwyczaj ma postać cienkiej, pustej w środku rurki (istnieją również flety o innych kształtach, np. okaryna).

Najbardziej znanymi odmianami fletów są flet poprzeczny (mniejszy – flet piccolo), popularny instrument muzyki klasycznej, oraz flet prosty, instrument popularny w muzyce artystycznej do XVIII w., obecnie wykorzystywany do wykonywania muzyki dawnej, muzyki współczesnej pisanej na ten instrument, na zajęciach wychowania muzycznego w szkołach podstawowych, a nawet do leczenia astmy[1].

Do XVIII w. nazwa „flet” (flauto) oznaczała flet prosty, podczas gdy flet poprzeczny był znany jako traverso.

Historia

Flet jest instrumentem używanym w wielu formach, miejscach i kulturach na świecie od czasów prehistorycznych.

Flet o długości 18,7 cm, z trzema otworami, zrobiony z kła mamuta (odnaleziony w 2004 w jaskini w Szwabii w pobliżu Ulm), datowany na 30–37 tys. lat[2]. Dwa flety zrobione z łabędzich kości zostały odkopane w tej samej jaskini dekadę wcześniej i są datowane na około 36 tys. lat. Zalicza się je do najstarszych znanych instrumentów.

Biblia (Księga Rodzaju 4,21) pisze o Jubalu jako ojcu tych wszystkich, którzy grają na ugab i kinnor (ugab to termin hebrajski oznaczający instrument dęty, a kinor – strunowy). Tak więc Jubal jest tradycyjnie uważany za wynalazcę fletu.

Pierwszy flet znaleziony w Chinach (w prowincji Henan) szacuje się na ok. 9000 p.n.e.[3][4]

Najstarszy flet poprzeczny, typu chi (篪), znaleziono w grobie markiza Yi z Zeng w miejscowości Suizhou, w chińskiej prowincji Hubei. Jest on datowany na 433 p.n.e. (późna dynastia dynastia Zhou). Został wykonany z lakierowanego bambusa z zamkniętymi końcami. Flety chi są również wzmiankowane przez wcześniejszych autorów (Księga Pieśni w edycji Konfucjusza).

Flet poprzeczny był popularnym instrumentem w średniowieczu. W XI-wiecznej kopii z modlitewnika św. Grzegorza z Nazjanzu, którego oryginał pochodzi z IX wieku, znajduje się rysunek pasterza grającego na flecie poprzecznym. W następnych wiekach flet pojawiał się często w ikonografii świeckiej i kościelnej. Flet stał się częstym atrybutem anioła, prawdopodobnie ze względu na „niebiańskie” brzmienie. Występuje także w ikonografii militarnej, obok bębnów i trąb. Analiza obrazów o charakterze świeckim pokazuje, że flet poprzeczny oraz flet prosty był instrumentem dworskim obok lutni, harfy i rebec.

Około 1360 poeta Guillaume de Machaut w jednym ze swych pism wyjaśniał różnice pomiędzy fletem prostym a poprzecznym. W tym samym czasie Eustache Deschamps w swych pismach sugerował, że flet jednakowo nadaje się do wykonywania muzyki dworskiej, jak i militarnej.

Flet poprzeczny z bambusa

W 1533 Pierre Attaingnant w Paryżu opublikował dwie kolekcje 58 pieśni. Większość z nich przeznaczona jest na flet poprzeczny, inne na flet prosty lub na oba instrumenty. W 1600 Aurelio Virgiliano w swym Il Dolcimelo zawiera kilka ricercarów na „flet [prosty], cynk, skrzypce, traverso lub inne instrumenty”[5]. Są to pierwsze znane solowe kompozycje na flet. W 1702 Michel de La Barre skomponował Pieces pour la flûte traversière avec la basse-continue - jest to pierwsza barokowa kompozycja na flet. W 1707 Jacques-Martin Hotteterre opublikował pierwszy podręcznik gry na flecie Principes de la flûte traversière. W roku 1740 Fryderyk Wielki, zamiłowany flecista amator, został królem Prus. W 1779 zaczął karierę jako cudowne dziecko niewidomy Friedrich Ludwig Dülon, pierwszy wirtuoz fletu. W tym samym czasie powstało wiele solowych utworów na flet pisanych przez kompozytorów klasycystycznych. Pod koniec XVIII wieku w paryskim konserwatorium nauczało pięciu profesorów gry i kompozycji na flet. W wieku XIX popularność fletu zaczęła nabierać rozmiaru manii, co może przypominać popularność gitary w latach sześćdziesiątych XX wieku. Flet stał się ważnym instrumentem amatorskim, zajął też stałe miejsce w orkiestrze i jako instrument solowy. Wirtuozami instrumentu zostali m.in.: Ludwig Dülon, Charles Nicholson, Theobald Böhm, Caspar Fürstenau, Joseph Richardson, Adolphe Hennebains.

Zastosowanie

W XX i XXI wieku flet utrzymuje swoją popularność w muzyce poważnej. Szczególnie wraz z odkrywaniem muzyki średniowiecza, renesansu i baroku (do wykonywania której używa się kopii fletów prostych i poprzecznych z epoki) staje się jeszcze bardziej popularny.

Zostaje także, choć w dość ograniczonym zakresie, zaadaptowany jako instrument jazzowy. Pierwszym znanym jazzowym flecistą był Wayman Carver z orkiestry Chicka Webba. Inni znani fleciści jazzowi to Tony Scott, Herbie Mann, Hubert Laws i Jerome Richardson.

Także w rocku, szczególnie w progresywnym, flet stał się popularnym i ważnym instrumentem. W stałym składzie instrumentalnym posiadają go takie grupy i soliści jak Genesis (Peter Gabriel), Jethro Tull (Ian Anderson), Focus (Thijs Van Leer), Gryphon, Gong, Renaissance, Mike Oldfield i inne.

Zobacz też

Przypisy

  1. Hudbou ke zdraví a kráse – léčba astmatu a některých alergií hrou na zobcovou flétnu
  2. https://web.archive.org/web/20061116042750/https://archive.fo/AWrTg Archeologists discover ice age dwellers’ flute, CBC Arts, Canadian Broadcasting Corporation, 2004-12-30.
  3. The bone age flute. BBC. Retrieved July 2007.
  4. Zhang, Juzhong; Xiao, Xinghua; Lee, Yun Kuen, „The early development of music. Analysis of the Jiahu bone flutes”, Antiquity, 78, 302, s. 769–778, 2004, December, https://archive.fo/CirI0.
  5. Aurelio Virgiliano, Il Dolcimelo, fakasymile rękopisu

Media użyte na tej stronie

Flet poprzeczny z bambusa.jpg
Autor: Scholaris simplex, Licencja: CC BY-SA 4.0
Flet poprzeczny z bambusa
Shinobue and other flutes.jpg
(ruler by cm, red indexes 10cm)
  • Concert Flute in C, Boehm system (above)
  • Shakuhachi in D, wooden student model, 7-hole
  • 7-hole Uta-you Shinobue in G ("3-hon choshi")
  • 7-hole Uta-you Shinobue in Bb ("6-hon choshi")
  • 7-hole Uta-you Shinobue in C ("8-hon choshi")
  • 6-hole Hayashi-you Shinobue ("6-hon choshi")
  • Soprano Recorder in C
  • Piccolo in D, Boehm system (below)
Barocke Blockflöten.png
Renaissance recorder flutes.
Cantiga flute.jpg
Illustration from Cantigas de Santa Maria manuscript. The Cantigas de Santa Maria (Songs to the Virgin Mary) are manuscripts written in Galician-Portuguese, with music notation, during the reign of Alfonso X El Sabio (1221-1284) and are one of the largest collections of monophonic (solo) songs from the Middle ages.
Gu Hongzhong's Night Revels, Detail 4.jpg
Close-up detail of the Chinese painting Night Revels, handscroll, ink and colors on silk, 28.7 x 335.5 cm.
Flute (AM 1998.60.226-1).jpg
(c) Auckland Museum, CC BY 4.0
Flute, side blown, black wood, eight nickel silver keys, six open holes with nickel silver bushes, five nickel silver ferrules, large nickel silver surround band for embouchere (mouth hole), case (found 7.12.98) is black with red velvet lining 1 flute maker unknown, (Germany), circa 1920 blackwood, nickel-silver ferrules and eight keys, overall length 674 mm 1998.60.226 Castle 355
Flet Shakuhachi.jpg
Autor: Yuzu696, Licencja: CC BY-SA 4.0
Flet shakuhachi
Flute, transverse (AM 55426-1).jpg
(c) Auckland Museum, CC BY 4.0
"flute, transferred from ethnology." (no col.card was found). Transverse, boxwood, one brass key with round cover, ivory mounts
Zeharkako flauta.jpg
Autor: Soinuenea, Licencja: CC BY-SA 4.0
This image was uploaded within the collaboration between Soinuenean and the Basque Wikimedians User Group
Renaissance Flute.jpg
Autor: Tamie49, Licencja: CC BY-SA 3.0
ルネサンス・フルート(テナー,復元楽器) 製作者:Martin Wenner (Germany)