Flora Sandes

Flora Sandes
ilustracja
kapitan
Data i miejsce urodzenia

22 stycznia 1876
Nether Poppleton

Data i miejsce śmierci

24 listopada 1956
Suffolk

Przebieg służby
Lata służby

1914–1922

Siły zbrojne

Royal Coat of arms of Serbia (1882–1918).svg Królewskie Wojska Serbskie

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa

Odznaczenia
Order Wojskowy Gwiazdy Jerzego Czarnego (z mieczami)

Flora Sandes (ur. 22 stycznia 1876 we Nether Poppleton, hrabstwo Yorkshire, zm. 24 listopada 1956 w Suffolk) – brytyjska pielęgniarka, w czasie I wojny światowej służąca w armii serbskiej, jedyna znana Brytyjka biorąca czynny udział w działaniach wojennych I wojny światowej.

Życiorys

Była najmłodszą córką Samuela Dicksona Sandesa i Sophii z d. Besnard. Kiedy miała dziewięć lat, jej rodzina przeniosła się do Marlesford (hrabstwo Suffolk), a następnie do Thornton Heath k. Croydon. W dzieciństwie była pod opieką guwernantki.

Po przejściu szkolenia z udzielania pierwszej pomocy w Yeomanry Corps wstąpiła do organizacji Women's Sick & Wounded Convoy i wyjechała w 1912 pełnić służbę medyczną na froncie I wojny bałkańskiej. Kiedy wybuchła I wojna światowa, zgłosiła się na ochotnika do armii, chcąc służyć jako pielęgniarka, ale uznano, że nie ma odpowiednich kwalifikacji. Sandes dołączyła do konwoju sanitarnego, organizowanego przez Amerykankę Mabel Grouitch i 12 sierpnia 1914 opuściła Anglię, kierując się do Serbii. Grupa 36 pielęgniarek, w której znajdowała się Sanders dotarła do Kragujevaca. Tam Sandes dołączyła do Serbskiego Czerwonego Krzyża i pracowała w ambulansie, obsługującym 2 pułk piechoty, wchodzący w skład dywizji morawskiej.

W czasie odwrotu armii serbskiej przez Albanię zimą 1915, Sandes założyła mundur serbski i zaczęła służbę w jednym z serbskich pułków, szybko awansując do stopnia kaprala. W 1916 wzięła udział w bitwie pod Bitolą, w której została ciężko ranna od wybuchu bułgarskiego granatu. Za swoją odwagę została uhonorowana Orderem Gwiazdy Jerzego Czarnego i awansowana do stopnia sierżanta.

W 1916 wydała autobiografię pt. An English Woman-Sergeant in the Serbian Army, opartą na zapiskach i listach. Rana uniemożliwiła jej powrót na front, skupiła się więc na zbieraniu funduszy na rzecz armii serbskiej. W 1919 uzyskała awans do stopnia kapitana, a w 1922 przeszła w stan spoczynku.

W maju 1927 Flora Sandes poślubiła b. generała carskiego Jurija Judenicza. Po krótkim pobycie we Francji, małżeństwo zamieszkało w Belgradzie. Flora Sandes utrzymywała się udzielając lekcji języka angielskiego i prowadząc jedną z pierwszych taksówek w Belgradzie. w 1927 wydała swoją drugą autobiografię. O swoich doświadczeniach wojennych opowiadała w czasie wykładów i prelekcji - w Wielkiej Brytanii, Francji, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Po niemieckiej agresji na Jugosławię w kwietniu 1941 Flora Sandes i jej mąż zostali zmobilizowani, ale zanim rozpoczęli służbę, kampania dobiegła końca. Internowani przez Niemców, wkrótce zostali zwolnieni. Jurij Judenicz zmarł w szpitalu we wrześniu 1941. W lutym 1945 Flora Sandes wyjechała z Jugosławii i powróciła do Suffolk, gdzie spędziła ostatnie lata życia.

Postać Flory Sandes w kulturze

W 1997 odbyła się premiera filmu telewizyjnego Our Englishwoman, poświęconego postaci Flory Sandes, który zrealizował Slobodan Radović, na zlecenie kanału RTS.

Bibliografia

  • Flora Sandes: The Autobiography of a Woman Soldier: A Brief Record of Adventure with the Serbian Army 1916–1919.. H.F. & G. Witherby: 1927.
  • Louise Miller: A Fine Brother: The Life of Captain Flora Sandes.. Alma Books, Richmond: 2012. ISBN 978-1-84688-184-8.
  • Flora Sends: Engleskinja u srpskoj uniformi

Media użyte na tej stronie

Order of the Karađorđe's Star with Swords rib.png
Autor: Snake bgd, Licencja: CC BY-SA 3.0
Order of the Karađorđe's Star with Swords ribbon
Royal Coat of arms of Serbia (1882–1918).svg
Royal Coat of arms of Serbia according to the Law on the Coat of Arms of the Kingdom of Serbia, ie the large coat of arms.