Flying Bulls

Grupa Akrobacyjna „Flying Bulls”
Ilustracja
Państwo

 Czechy

Samoloty

4 XtremeAir Sbach 342

Sponsor

Red Bull

Baza macierzysta

Jaroměř

Barwy

niebiesko-srebrne

Data utworzenia

1960

Strona internetowa

Grupa Akrobacyjna „Flying Bulls” – czeski zespół akrobacyjny, powstały w 1960 roku, często występujący podczas pokazów lotniczych w Polsce i za granicą. Grupa korzystała z niebiesko-srebrnych samolotów Zlin Z-50. Obecnie latają również niebiesko-srebrnymi samolotami XtremeAir Sbach 342. Nazwa grupy „Flying Bulls” pochodzi od nazwy jej sponsora, producenta napojów energetycznych.

Historia

Box Trener

W 1960 roku, na niewielkim lotnisku w Chrudim około 100 km na wschód od Pragi czworo przyjaciół: Jiří Tlustý, Božej Struž, Ladislav Bezák i Antonín Klimenda, postanowiło założyć cywilny zespół akrobacyjny „Box Trener”. Nazwa grupy pochodziła od nazwy samolotów, które wykorzystywali w swoich pokazach – Zlín Z-26 Trenér. Od początku istnienia popisową akrobację zespołu stanowiło lustro dwóch samolotów połączone z beczką w wykonaniu trzeciego pilota. W bardzo krótkim czasie zespół zyskał uznanie w Europie, czego dowodem były liczne zaproszenia na międzynarodowe pokazy lotnicze. Nie spodobało się to ówczesnej władzy, która skutecznie utrudniała wyloty poza przestrzeń powietrzną Czechosłowacji. Ostatecznie, w 1982 roku, po odebraniu od Międzynarodowej Federacji Lotniczej wyróżnienia „Diplôme d’Honneur” grupa została zmuszona do zaprzestania lotów akrobacyjnych.

Unimax Devils

Po politycznych i społecznych przemianach Czechosłowacji w roku 1989 grupa reaktywowała się jako „Unimax Devils”. Nowa nazwa wynikała z pozyskania przez grupę sponsora tytularnego – przedsiębiorstwa Unimax. Piloci zaczęli korzystać z samolotów Zlin-50, a w 1990 roku Jiříego Tlustego i Božeja Struža zastąpili Jiří Saller i Daniel Polonec.

Sky Box

Pojawienie się w 1990 roku nowego sponsora – lokalnej firmy NTC Chrudim AG skutkowało zamianą dotychczas wykorzystywanych maszyn na wzmocnione Zlin-50LX. Kierownikiem zespołu został Martin Nepovím, a grupa pojawiła się na międzynarodowej arenie pod szyldem „Sky Box”. Tym razem nowa nazwa pochodziła od formacji akrobacyjnej, w której cztery samoloty ułożone są w locie w kształt rombu. Siedem lat później do grupy dołączył Miroslav Krejčí. Zajął on miejsce Božeja Struža, który zakończył swoją lotniczą karierę z powodów zdrowotnych. W 1999 roku zespół po raz pierwszy wystąpił w Azji, podczas Światowego Grand Prix Lotnictwa organizowanego przez FAI odbywającego się w Japonii oraz Chinach. Podczas pobytu w Chinach „Sky Box” jako pierwszy zespół w historii lotnictwa uzyskał zgodę na przelot pionową formację przez mierzącą 90 metrów wysokości i 30 metrów szerokości jaskinię w górach Tianmen. Wydarzenie to stało się sensacją na Światowym Grand Prix FAI i przyniosło zespołowi międzynarodowy rozgłos. W sumie, zespół zdobył Światowe Grand Prix FAI dwukrotnie: w Neuchâtel w 1998[1] oraz w Zhangjiajie w 1999[2] roku.

Flying Bulls Aerobatics Team

W 2001 roku zespół został przyjęty jako najnowszy członek lotniczej rodziny Red Bulla – Flying Bulls GmbH i nadano mu oficjalną nazwę „Flying Bulls Aerobatics Team”. Partnerstwo to również oznaczało początek ścisłej współpracy z węgierskim solowym pilotem Péterem Besenyeiem. W maju 2001 grupa zaprezentowała po raz pierwszy swój nowy wizerunek podczas pikniku Aero w niemieckim Friedrichshafen. W tym samym roku, Flying Bulls zwyciężył FAI Nippon Grand Prix[3] odbywające się w Motegi w Japonii, w kategorii „lotów w formacji”, co uczyniło ich liderami wśród zespołów akrobacji FAI World Grand Prix. Rok później, po ponad 40 latach dowodzenia, założyciel grupy i jej jedyny dotychczasowy lider Jiří Tlustý zakończył czynną lotniczą karierę i został mentorem, natomiast jego miejsce zajęła Radoslava Máchová. Wraz z pojawieniem się nowego lidera zespołu, wzbogacony został program pokazów, który po występach w Europie, Japonii i Chinach, zaowocował w 2005 roku otrzymaniem zaproszenia na Bliski Wschód: do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej. W 2006 roku Flying Bulls rozpoczął sezon lotniczy już w lutym – uczestnicząc w ceremonii otwarcia Grand Prix Formuły 1 w Bahrajnie. To był początek długiej trasy na Bliskim Wschodzie, obejmującej występy w Abu Zabi, Kuwejcie, Katarze, Dosze, Dżuddzie i Ammanie w Jordanii. Po zakończeniu wszystkich pokazów następnym przystankiem była Larnaka na Cyprze, gdzie dwa przeloty odbyły się wzdłuż plaży. Następnym punktem tournée była Hiszpania, gdzie zespół został zaproszony do zaprezentowania swoich umiejętności w Aire 06, który był największym pokazem lotniczym w sezonie. Należy wspomnieć, że Flying Bulls był jedynym cywilnym zespołem, który został zaproszony do tego pokazu. Po powrocie z trasy zespół rozpoczął trenowanie nowego pilota zamykającego – Jiříego Vepřeka. Po pomyślnym ukończeniu przez niego szkolenia zespół uczestniczył już w pokazach w regularnym składzie.

W roku 2014 zespół po raz ostatni zaprezentował się w samolotach Zlín Z-50, od tego roku Flying Bulls latają na samolotach XtremeAir Sbach 342, znanych jako XA42. Także w roku 2014 grupę opuścili Radka Máchová, Jiří Saller i Jiří Vepřek.

Skład zespołu w latach 2001-2014

Radka Máchová
  1. Radka Máchová – lider – Zlin-50LX
  2. Jiří Saller – lewoskrzydłowy – Zlin-50LX
  3. Miroslav Krejčí – prawoskrzydłowy – Zlin-50LX
  4. Jiří Vepřek – zamykający – Zlin-50LX
  5. Jiří Tlustý – założyciel, mentor
  6. Miloš Špreňar – mechanik
  7. Martin Nepovím – manager

Obecny skład zespołu

  1. Stanislav Čejka - lider - XA42
  2. Jan Rudzinskyj - lewoskrzydłowy - XA42
  3. Miroslav Krejčí – prawoskrzydłowy - XA42
  4. Jan Tvrdík – zamykający – XA42
  5. Martin Nepovím – manager

Przypisy

  1. Haute Voltige: FAI WORLD GRAND PRIX COMPETITION RESULTS GP N° 003. [dostęp 2012-07-12].
  2. Haute Voltige: FAI WORLD GRAND PRIX COMPETITION RESULTS GP N° 013. [dostęp 2012-07-12].
  3. Haute Voltige: FAI WORLD GRAND PRIX COMPETITION RESULTS GP N° 016. [dostęp 2012-07-23].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Chile.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Flag of Croatia.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of Finland.svg
Flaga Finlandii
Flag of New Zealand.svg
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Flag of India.svg
The Flag of India. The colours are saffron, white and green. The navy blue wheel in the center of the flag has a diameter approximately the width of the white band and is called Ashoka's Dharma Chakra, with 24 spokes (after Ashoka, the Great). Each spoke depicts one hour of the day, portraying the prevalence of righteousness all 24 hours of it.
Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg
Flag of Serbia and Montenegro, was adopted on 27 April 1992, as flag of Federal Republic of Yugoslavia (1992-2003).
Flag of Serbia and Montenegro (1992–2006).svg
Flag of Serbia and Montenegro, was adopted on 27 April 1992, as flag of Federal Republic of Yugoslavia (1992-2003).
State flag of Iran (1964–1980).svg
New Version of ا:Image:Lionflag.svg with a cleaner emblem and the correct ratio.
Flying Bulls Aerobatics Team ZlinZ50LX.jpg
Autor: Christian Jansky User:Tschaensky, Licencja: CC BY-SA 2.5
Flying Bulls Aerobatics Team during an Air Show in Krems, Austria
R.Máchová.jpg
Autor: Stiopa, Licencja: CC BY-SA 3.0
Česká akrobatická skupina Flying Bulls - Vůdcovství Radka Máchová (lider)