Forbes

Forbes
Ilustracja
Częstotliwośćdwutygodnik
Państwo Stany Zjednoczone
AdresNowy Jork
WydawcaForbes Media, LLC
Tematykabiznes
Pierwszy numer15 września 1917
Redaktor naczelnySteve Forbes
ISSN0015-6914
Strona internetowa

Forbesamerykański dwutygodnik o tematyce biznesowej, założony w 1917 przez Bertiego Forbesa.

Najtrudniejszym momentem w historii dla dwutygodnika był Wielki Kryzys, który spowodował znaczne zmniejszenie sprzedaży magazynu. Do tego Forbes musiał zmierzyć się z nową konkurencją w postaci Businessweeka i Fortune. W celu utrzymania wydawnictwa na powierzchni Bertie Forbes zaczął wydawać poradniki finansowe, ale tak naprawdę nowe przychody reklamowe przyszły wraz z rankingami. Najbardziej prestiżowe okazało się wprowadzone w 1948 roku coroczne zestawienie największych amerykańskich korporacji, które ukazuje się do dziś jako Forbes Global 2000. Pomysł ten był autorstwa Malcolma Forbesa, syna Bertiego, który wraz ze swoim starszym bratem Bruce'em w wydawnictwie pracował od lat 40., a w 1954 roku przejął zarządzanie magazynem po śmierci jego ojca. Zmiany, jakie wtedy wprowadzili bracia, szybko przełożyły się na pozycję Forbesa na rynku. W ciągu kolejnych czterech lat sprzedaż magazynu wzrosła o 100 procent, dochodząc do 265 tys. egzemplarzy, a przychody firmy szacowane były na 3,5 mln dolarów rocznie. Po śmierci Bruce'a w 1964 roku magazyn kojarzony był głównie z postacią Malcolma Forbesa (1917–1990). Malcolm odkupił od jego żony oraz od pozostałych braci – Gordona i Wallace'a, wszystkie udziały w firmie i stał się jej jedynym właścicielem. Forbes był cały czas na fali wznoszącej. Jesienią 1966 roku sprzedaż magazynu przekroczyła pół miliona egzemplarzy i wreszcie udało się prześcignąć Fortune. Linia Forbesa od tamtego czasu pozostała niezmienna: wiara w wolny rynek i kapitalizm[1]. Dziś spółką i magazynem kieruje Steve Forbes i jego bracia.

Główna siedziba redakcji mieści się na Piątej Alei w Nowym Jorku. Redaktorem naczelnym jest Steve Forbes, zaś wydawcą – Randall Lane.

W codziennym życiu Forbes kojarzy się z listami zawierającymi ludzi najbogatszych na Ziemi, czyli: Forbes 400, lista najbogatszych ludzi w USA; lista najbogatszych ludzi świata oraz Forbes 500, czyli lista największych spółek świata. Pomimo że majątek czasami trudno oszacować, listy Forbesa są uznawane za pewne źródło informacji. Inną z list Forbesa jest Forbes 30 Under 30, zawierająca wpływowe osoby poniżej 30. roku życia.

Od 16 grudnia 2004 roku istnieje także polska edycja miesięcznika Forbes, wydawana przez Axel Springer Polska.

Przypisy

  1. Piotr Karnaszewski. Forbes ma 100 lat. „Forbes”. 10/2017, s. 20-23. Ringier Axel Springer Polska. ISSN 1733-7291. 

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Former Forbes Headquarters, Manhattan.jpg
Autor:
Wikis Take Manhattan.png This photo was taken by participant/team Naked Pictures of Bea Arthur as part of the Commons:Wikis Take Manhattan project on October 4, 2008.
w:pl:Licencje Creative Commons

uznanie autorstwana tych samych warunkach

Ten plik udostępniony jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0.
Wolno:
  • dzielić się – kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór
  • modyfikować – tworzyć utwory zależne
Na następujących warunkach:
  • uznanie autorstwa – musisz określić autorstwo utworu, podać link do licencji, a także wskazać czy utwór został zmieniony. Możesz to zrobić w każdy rozsądny sposób, o ile nie będzie to sugerować, że licencjodawca popiera Ciebie lub Twoje użycie utworu.
  • na tych samych warunkach – Jeśli zmienia się lub przekształca niniejszy utwór, lub tworzy inny na jego podstawie, można rozpowszechniać powstały w ten sposób nowy utwór tylko na podstawie tej samej lub podobnej licencji.

, Licencja: CC BY-SA 3.0
The former headquarters of Forbes on 5th Avenue in Manhattan (now owned by New York University)
Forbes logo.svg
Logo of Forbes magazine
Forbes building in NYC.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Leifern (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.5
Forbes Building (Forbes Magazine and American Heritage magazine) in New York City, at 60 Fifth Avenue.