Forma różniczkowa (krótko k-forma) – rodzaj funkcji związanej z rachunkiem różniczkowym i całkowym na rozmaitościach. Forma różniczkowa bywa definiowana jako rodzaj pola tensorowego – pole antysymetryczne i kowariantne[1].
Podstawą rachunku form różniczkowych jest tzw. lemat Poincarego. Rachunek form różniczkowych jest często wykorzystywany w fizyce do całkowania pracy, strumieni pola (magnetycznego, grawitacyjnego itp.) przechodzących przez powierzchnię, potencjałów pól itp. Pojęcie formy różniczkowej formalizuje te operacje z matematycznego punktu widzenia.
W dalszej części artykułu niech będzie ustaloną liczbą naturalną (wymiarem przestrzeni dla której definiowane będą formy) oraz niech będzie ustalonym domkniętym (zwartym) przedziałem wielowymiarowym w przestrzeni
Definicja
k-płatem klasy (ang. singular cube of k dimensions) w zbiorze nazywa się funkcję różniczkowalną klasy W przypadku, gdy to za przyjmuje się punkt w zbiorze Wygodnie jest dokonywać utożsamienia tzn. traktować jako parę złożoną ze zbioru argumentów oraz odwzorowania klasy pewnego otoczenia otwartego zbioru (utożsamienie to nawiązuje do procesu parametryzacji krzywej na płaszczyźnie czy w przestrzeni).
Niech będzie liczbą naturalną oraz będą funkcjami klasy zmiennej W przypadku, gdy zdefiniujemy
Ponadto, niech będzie -płatem w Formą różniczkową (rzędu albo k-formą) postaci
nazywa się funkcję która płatowi przyporządkowuje liczbę
gdzie oznacza miarę Lebesgue’a w przestrzeni oraz Wzór można przedstawić w niesłychanie przejrzysty sposób za pomocą konwencji sumacyjnej Einsteina:
Oznaczając krótko gdzie oraz formy różniczkowe można zapisywać krótko w postaci
Liczbę oznacza się krótko symbolem
i nazywa całką z formy względem W przypadku, gdy całkę tę nazywa się po prostu całką krzywoliniową. Formy różniczkowe są funkcjami w zbiorze płatów, a więc można punktowo wprowadzić działania dodawania i mnożenia przez skalar form różniczkowych; innymi słowy rodzina form różniczkowych (przy ustalonych i ) tworzy przestrzeń liniową.
Przykład
Niech będzie taką krzywą klasy na płaszczyźnie, że
oraz niech dana będzie forma Wówczas
Wartość całki krzywoliniowej w powyższym przypadku nie zależy od kształtu krzywej, a jedynie od jej punktów końcowych. W szczególności, całka po krzywej zamkniętej zeruje się.
Podstawowe własności
- Wyrażenie zmienia znak na przeciwny przy zamianie sąsiednich symboli i
- Każdą formę różniczkową można sprowadzić do postaci kanonicznej, tzn. takiej postaci, że funkcje są, być może, różne od zera tylko dla Bezpośrednią konsekwencją tego faktu jest warunek równości dwu form – dwie formy różniczkowe są równe wtedy i tylko wtedy, gdy odpowiednie współczynniki w ich postaciach kanonicznych są równe. Ponadto, dla każda forma postaci jak wyżej jest równa zeru.
Iloczyn zewnętrzny form. Algebra zewnętrzna
Jeżeli i są, odpowiednio, i -formami postaci
to można wprowadzić tzw. iloczyn zewnętrzny form i tzn. -formę daną wzorem
Iloczyn zewnętrzny ma następujące własności:
- Jeżeli jest -formą, jest -formą, to
Niech symbol oznacza zbiór wszystkich -form na klasy oraz
Oczywiście dla jest domknięty na dodawanie i mnożenie przez skalary (tworzy przestrzeń liniową wymiaru ). Ponadto, jest on domknięty na operację iloczynu zewnętrznego form wraz z którym tworzy algebrę, nazywaną algebrą zewnętrzną.
Różniczka zewnętrzna formy
Jeżeli jest -formą klasy na tzn. gdzie jest funkcją klasy na to jej różniczką zewnętrzną (nazywaną również różniczką zupełną) nazywa się 1-formę postaci
Jeżeli natomiast jest -formą postaci
to jej różniczką zewnętrzną nazywa się -formę postaci
Na mocy powyższego, operator różniczkowania zewnętrznego form jest odwzorowaniem Operacja ta ma ponadto, następujące własności:
- jeżeli jest -formą, jest -formą, to
- jeżeli to
Zobacz też
Przypisy
Bibliografia
- Krzysztof Maurin: Analiza – Część I – Elementy. Warszawa: PWN, 1976, s. 424–431.
- Walter Rudin: Podstawy analizy matematycznej. Warszawa: PWN, 1998, s. 213–229. ISBN 83-01-02846-7.