Fort VIIA Twierdzy Warszawa

Służewiec na zdjęciu lotniczym z sierpnia 1944 r. Romboidalna konstrukcja na środku to Fort VIIA Twierdzy Warszawa, po prawej od niego ulica Puławska, na dole zabudowania wsi Służewiec, a poniżej nich teren Toru wyścigów konnych, po lewej od toru zabudowa Wyczółek, w prawym górnym rogu zdjęcia Ksawerów.
Budynki fortu

Fort VIIA („Służewiec”) – punkt oporu zewnętrznego pierścienia Twierdzy Warszawa, wybudowany w latach 90. XIX w. Znajduje się na terenie osiedla Służewiec Południowy na warszawskim Mokotowie.

Zadaniem punktu była obrona drogi wiodącej do Puław, czyli dzisiejszej ulicy Puławskiej. Ponieważ zbudowany został później niż większość fortów twierdzy, wzniesiono go z użyciem nowocześniejszych metod. Schrony umocnienia zbudowano z użyciem betonu. Po 1909, w ramach likwidacji twierdzy, wysadzono wszystkie schrony bojowe. Zachowano jednak położony w środkowej części betonowy schron magazynowy.

W okresie powojennym punkt oporu stał się własnością wytwórni filmowej „Czołówka”. Planowane jest wzniesienie na jego terenie osiedla mieszkaniowego, co wzbudza obawy o zachowanie zabytku.

Wpisany do rejestru zabytków jako: fort VII-A „Służewiec”, al. Lotników 1, 1883, nr rej.: 1478 z 27.01.1992

Na północ od fortu wybudowano w latach 70. XX w. osiedle Służew Fort[1].

Przypisy

  1. Barbara Petrozolin-Skowrońska (red.), Encyklopedia Warszawy, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 790, ISBN 83-01-08836-2.

Bibliografia

Linki zewnętrzne


Media użyte na tej stronie

Warsaw Uprising by RAF - Stolica 163.jpg
Samoloty Alianckie przynoszą pomoc Powstaniu Warszawskiemu w sierpniu 1944. Zdjęcie dokonano bezpośrednio po wyrzuceniu zasobników zrzutowych nad Mokotowem, także spadochrony nie miały czasu się jeszcze rozwinąć. Romboidalna konstrukcja na środku to Fort VIIA Twierdzy Warszawa, po prawej od niego ulica Puławska, na dole zabudowania wsi Służewiec, a poniżej nich teren Toru wyścigów konnych, po lewej od toru zabudowa Wyczółek, w prawym górnym rogu zdjęcia Ksawerów.
Fort1233 DSC0662.JPG
Autor: Wistula, Licencja: CC BY 3.0
Warschau, Fort VIIA