Forum Holitorium

Bazylika św. Mikołaja w Więzieniu z pozostałościami świątyni Spes

Forum Holitorium – niewielkie forum w Rzymie, położone pomiędzy zboczem Kapitolu, teatrem Marcellusa a portem handlowym nad brzegiem Tybru[1].

Utworzone w okresie wczesnej republiki, leżące poza obrębem murów serwiańskich forum pełniło pierwotnie funkcję targu warzywnego, o czym świadczy jego łacińska nazwa[1]. W III i II wieku p.n.e. wzniesiono na forum trzy świątynie, poświęcone Janusowi, Spes (Nadziei) i Junonie Sospita, których przylegające do bazyliki św. Mikołaja w Więzieniu i częściowo wkomponowane w jej strukturę ruiny zachowały się do dzisiaj[1].

Najstarszymi świątyniami na forum były świątynie Janusa i Spes. Pierwszą z nich ufundował około 260 roku p.n.e., jako wotum po zwycięskiej bitwie morskiej pod Mylae, konsul Gajusz Duiliusz. Była to posadowiona na betonowym podium obłożonym trawertynem budowla o wymiarach 26×15 m, wzniesiona w formie perypteru sine postico (czyli bez tylnej kolumnady)[1]. W 17 roku n.e. budowla została odrestaurowana przez Tyberiusza[1]. Wzniesiona mniej więcej w tym samym czasie co świątynia Janusa świątynia Spes ufundowana została przez Aulusa Atyliusza Kalatinusa[1][2]. Był to perypter w porządku doryckim o wymiarach 25×11 m. Posiadał sześć kolumn od frontu i po jedenaście po bokach[1]. Po pożarze z 213 roku p.n.e. świątynia została odrestaurowana w 212 roku p.n.e. i ponownie w 17 roku n.e.[1] Świątynia Junony Sospita, najmłodsza z trzech, ufundowana przez Gajusza Korneliusza Cethegusa, została wzniesiona między 197 a 194 rokiem p.n.e.[1][2] i przebudowana w 90 roku p.n.e. na zlecenie Cecylii Metelli[1]. Była to posadowiona na podium budowla w formie perypteru w porządku jońskim o wymiarach 30×15 m[1].

Poza wymienionymi wyżej trzema świątyniami, między 191 a 181 rokiem p.n.e. z inicjatywy konsula Maniusza Acyliusza Glabriona i jego syna wybudowano także czwartą świątynię, dedykowaną Pietas (Pobożności), którą później, w 44 roku p.n.e., rozebrano w związku z budową teatru Marcellusa[1][2].


Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l Filippo Coarelli: Rome and Environs: An Archaeological Guide. Berkeley: University of California Press, 2014, s. 313–315. ISBN 978-0-520-28209-4.
  2. a b c Lawrence Richardson: A New Topographical Dictionary of Ancient Rome. Baltimore: The Johns Hopkins University Press, 1992, s. 164-165. ISBN 0-8018-4300-6.
Plan starożytnego Kapitolu
Area
Capitolina
Arx
Velabrum
Świątynia
Junony
Monety
Ś. Jowisza
Feretriusa
Świątynia
Veiovisa
Auguraculum
Iseum
Świątynia
Jowisza Strażnika
 (?)
Świątynia
Konkordii (Arx)
 (?)
Casa Romuli
Ołtarz
Tensarum
Clivus
Capitolinus
Centus
Gradus
Porta Pandana
Świątynia
Janusa
Świątynia
Junony Sospita
Świątynia
Spes
Świątynia
Augusta
Asylum
Inter duos lucos
Vicus
Iugarius
Portyk
Dii
Consentes
Clivus
Argentarius
Świątynia
Wenus
Érycine
Świątynia
Mens (?)
Świątynia
Fides (?)
Świątynia
Ops (?)
Łuk
Scypiona
Ś. Wenus
Victrix (?)
Ś. Genius 
publicus
populi 
Romani
 (?)
Ś. Fausta
Felicitas
 (?)

Media użyte na tej stronie

Plan capitole.png
Autor: Cassius Ahenobarbus, Licencja: CC BY-SA 4.0
Map of the ancient Capitoline Hill
San Nicola in Carcare SE.jpg
Church of San Nicola in Carcere, Rome. Seen from Via del Foro Olitorio.