Forum Młodych Dyplomatów

Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów
Ilustracja
Logo Stowarzyszenia
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Data założenia

2002

Rodzaj stowarzyszenia

organizacja pożytku publicznego[1]

Profil działalności

kreowanie i wspieranie młodych liderów społecznych, obserwacje wyborcze, popularyzacja stosunków międzynarodowych

Zasięg

Polska

Przewodnicząca

Weronika Knowska[2]

Członkowie

150[3]

Nr KRS

0000167532

Data rejestracji

2002

Położenie na mapie Polski
Ziemia52°13′01″N 21°01′06″E/52,216861 21,018278
Strona internetowa

Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów (FMD) – polskie stowarzyszenie skupiające studentów i absolwentów szkół wyższych, wiążących swoje plany zawodowe z pracą w środowisku międzynarodowym. Misją organizacji jest Kreowanie i kształcenie przyszłych Liderów, którzy poprzez swoje działania zapewnią silną i stabilną pozycję Polski na arenie międzynarodowej[3].

Stowarzyszenie ma siedzibę w Warszawie oraz przedstawicielstwa regionalne w Katowicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Toruniu, Trójmieście, Warszawie i we Wrocławiu[3].

Historia

Stowarzyszenie prowadzi działalność od 2002 roku, a od 2005 roku posiada status organizacji pożytku publicznego. Od 23 marca 2006 roku posiada status organizacji partnerskiej Rady Europy[3]. Założycielem organizacji jest Zbigniew Pisarski[2].

Działalność

Cele statutowe

Celami statutowymi organizacji są[4]:

Formy działalności statutowej

Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez[4]:

  • współpracę z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej oraz innymi instytucjami administracji publicznej działającymi w obszarze polskiej polityki zagranicznej;
  • współpracę w kraju i za granicą z instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi o podobnych celach działania;
  • współpracę ze środkami masowego przekazu w zakresie realizowanych projektów;
  • prowadzenie działalności naukowej w zakresie dyplomacji, stosunków międzynarodowych i polskiej polityki zagranicznej;
  • organizowanie spotkań z polskimi politykami, dyplomatami i urzędnikami, a także z korpusem dyplomatycznym akredytowanym w Rzeczypospolitej Polskiej;
  • organizowanie konferencji, seminariów itp. oraz uczestnictwo w tego typu inicjatywach organizowanych przez inne instytucje i organizacje pozarządowe w kraju i za granicą;
  • udzielanie porad prawnych cudzoziemcom;
  • opiniowanie projektów aktów prawnych;
  • udzielanie naukowych, socjalnych i okolicznościowych stypendiów;
  • prowadzenie działalności integrującej członków Stowarzyszenia poprzez aktywność kulturalną, rekreacyjną i towarzyską.

Programy i projekty

  • Młodzi Obserwatorzy Wyborów (The Young Election Observers) – formowanie misji obserwacji wyborów, rekrutacja obserwatorów wyborczych oraz nadzór nad przebiegiem wyborów w różnych państwach należą do najbardziej znanych kierunków działalności Stowarzyszenia. Dotychczas obserwacje wyborów prezydenckich, parlamentarnych, samorządowych, a także referendów lokalnych i krajowych prowadzono w kilkudziesięciu państwach w ramach misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, misji własnych (organizowanych na wzór misji OBWE) i w ramach misji organizowanych przez inne organizacje pozarządowe i międzynarodowe. Obserwacje wyborów z udziałem Forum Młodych Dyplomatów obywały się m.in. na Słowacji, Litwie, Rosji, czy na obszarach autonomicznych i terytoriach zależnych, jak np. w Katalonii i państwach nieuznawanych np. w Somalilandzie[5]. W roku 2013 zespół obserwatorów Forum Młodych Dyplomatów tworzył misję obserwacji wyborów w Kenii[6]. W roku 2011, nakładem Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów ukazała się publikacja Sławomira Szyszki „Obserwatorzy Wyborów w Polskim Prawie i Praktyce Międzynarodowej”[7] Publikacja członka Stowarzyszenia, Mateusza Bajka pt. „Jak oszukuje się białoruskich wyborców – relacja polskiego obserwatora” stanowi jeden z najbardziej szczegółowych opisów nieprawidłowości podczas wyborów prezydenckich na Białorusi w 2015 r.[8]
  • Młody Korpus Dyplomatyczny – program Stowarzyszenia, uruchomiony w listopadzie 2003 roku, mający na celu przygotowanie młodych ludzi do pracy w środowisku międzynarodowym oraz utrzymywanie oraz rozwijanie kontaktów Stowarzyszenia z przedstawicielami polskiej służby cywilnej i zagranicznej, członkami korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Polsce oraz ekspertami z dziedziny stosunków międzynarodowych. Program realizowany jest poprzez obsługę międzynarodowych konferencji oraz organizację spotkań z ekspertami i dyplomatami; konferencji, seminariów, debat itp., a także wydarzeń promujących państwa obce w Polsce i szkoleń z zakresu dyplomacji. Główne działania programu opierają się na realizacji trzech projektów: Inspiracje Kawowe, I Ty możesz zostać dyplomatą!, Klub Dyskusyjny FMD[9].
  • Inspiracje Kawowe – projekt polegający na organizacji otwartych spotkań Członków FMD z przedstawicielami polskiej służby cywilnej i zagranicznej, członkami korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Polsce oraz ekspertami z dziedziny stosunków międzynarodowych, realizowanych od października 2008 roku[10].
  • Grupy Regionalne FMD – w strukturach Stowarzyszenia działają grupy tematyczne skupiające członków zainteresowanych zagadnieniami związanymi z danym obszarem świata. Obecnie (stan na 1 grudnia 2017 r.) funkcjonuje 6 grup regionalnych: Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Azja i Pacyfik, Afryka i Bliski Wschód, Europa Środkowa i Wschodnia oraz Europa Zachodnia[11].
  • Biuro Karier – serwis prowadzący bazę ofert praktyk, staży i pracy, skierowany głównie dla absolwentów studiów na kierunkach stosunki międzynarodowe, prawo, ekonomia, europeistyka, politologia i pokrewnych. Członkom Stowarzyszenia przysługuje bezpłatny dostęp do zasobów Biura Karier[12].
  • Model United Nations – Forum Młodych Dyplomatów wspiera organizowane w Polsce symulacje obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych[13]
  • Akademia Młodych Dyplomatów – Program niezależnej szkoły dyplomacji, prowadzonej przez organizację pozarządową dla kandydatów z różnych państw, chcących przygotować się do przyszłej pracy w służbie dyplomatycznej lub konsularnej. Obecnie realizowany przez Europejską Akademię Dyplomacji[14].

Współpraca z innymi organizacjami

  • Organizacja Partnerska Rady Europy – Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów jest jedną z nielicznych polskich organizacji partnerskich Rady Europy, zgodnie z rezolucją Res (2003) 9, mających prawo opiniowania aktów prawnych Rady Europy oraz prawo do udziału w jej obradach[3].
  • Grupa Zagranica – od 2005 roku[3].
  • Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Unia Europejska–Rosja – platforma współpracy i koordynacji działań z organizacjami pozarządowymi z Rosji i Unii Europejskiej; od sierpnia 2011 roku FMD uczestniczy w pracach III Grupy Roboczej do Spraw Społecznych / Udziału Obywatelskiego (Social Issues / Civic Participation Working Group) oraz Grupy Roboczej do Spraw Edukacji Obywatelskiej (Citizenship Education)[3].
  • NGO-Networs (IVF) – sieć organizacji pozarządowych z państw Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja, Węgry) i państw Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Ukraina). FMD jest członkiem NGO-Network (IVF) od maja 2012 roku[3].
  • Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego[3]

Zarząd

Zobacz też

Przypisy

  1. Wykaz Organizacji Pożytku Publicznego Uprawnionych do 1% w 2017, stan na 9 października 2017, Departament Ekonomii Społecznej i Pożytku Publicznego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej [dostęp 2017-12-18].
  2. a b Zarząd FMD, Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów [dostęp 2020-01-01].
  3. a b c d e f g h i O Stowarzyszeniu, Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów [dostęp 2017-12-17].
  4. a b Statut Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów, Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów [dostęp 2017-12-18].
  5. Young Election Observers [dostęp 2017-10-30] (ang.).
  6. Jak zostać obserwatorem?, Fundacja Solidarności Międzynarodowej, 15 września 2014.
  7. Sławomir Szyszka, Obserwatorzy wyborów w polskim prawie i w praktyce międzynarodowej, Warszawa: Stowarzyszenie „Forum Młodych Dyplomatów”, 2011.
  8. Jak oszukuje się białoruskich wyborców – relacja polskiego obserwatora, Global.Lab, 10 października 2016 [dostęp 2017-12-18].
  9. Młody Korpus Dyplomatyczny, Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów [dostęp 2017-12-18] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-13].
  10. Inspiracje Kawowe, Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów [dostęp 2017-12-18] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-12].
  11. Grupy Regionalne FMD, Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów [dostęp 2017-12-18].
  12. Biuro Karier, Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów [dostęp 2017-12-18].
  13. Model United Nations, Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów [dostęp 2017-12-18] [zarchiwizowane z adresu 2017-12-13].
  14. Akademia Młodych Dyplomatów, Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów [dostęp 2017-12-18].
KadencjaPrzewodniczącyWiceprzewodniczącySekretarz GeneralnyCzłonkowie Zarządu
2003–2004Zbigniew PisarskiAleksander Bojarski, Michał Czaplicki, Izabela Milewska, Katarzyna Pisarska
2004–2006Katarzyna PisarskaIzabela Milewska, Daniel PrędkopowiczWojciech ZajdelAdam Jarczyński
2006–2008Katarzyna PisarskaBartosz KomasaMałgorzata JakubowskaAnna Pakulniewicz, Marcin Sęk
2008–2009Paula MarcinkowskaMateusz PawlakKrzysztof DominekMichał Cisowski, Radosław Małachowski, Jan Śmigiel
2009–2010Michał SkrzekMateusz PawlakMichał CisowskiŻaneta Grabianowska, Remigiusz Lesiuk
2010–2012Sonia BoczekTomasz KłosowiczMateusz BiałasEwa Andruszkiewicz, Remigiusz Lesiuk, Żanna Grabianowska
2012–2013Monika ŚnietkaMaciej WapińskiArtur OkonowiczArtur Wieczorek, Tomasz Kłosowicz, Marcin Kacperek, Monika Kaźmierczak
2013–2014Jarosław GalubaMichał PapkeKatarzyna RudzkaArtur Wieczorek, Artur Okonowicz, Joanna Wilga-Dominek
2014–2015Karol BijośNatalia Kubik, Leszek Pochroń-FrankowskiKatarzyna RudzkaAnna Grzesiek, Paweł Jacewicz
2015–2016Sylwia ŁawrynowiczMaciej Gieparda, Martyna WanatKrzysztof Kirdzik / Karolina OlszowskaCamilla Pustułka, Martyna Wanat
2016–2017Karolina OlszowskaBorys Klejnota, Martin WyciskAnna DąbrowaCamilla Pustułka
2017–2018Joanna Berenika GrabowskaSylwia Zysek, Maciej GiersMarta RybińskaJoanna Śnieg, Kinga Sroka
2018–2019Aleksandra SkupińskaEwelina Tęcza, Jolanta PietrasikEugeniusz Kuznicow-WyszyńskiAgata Rydzewska, Anna Elżbieta Małecka
2021–2022Anna LaninaAnna Pyrek, Patrycja GąsiorekKacper KociumbasTomasz Obremski, Bartosz Konopelski

Media użyte na tej stronie

FMD Logo.jpg
Autor: Stowarzyszenie Forum Młodych Dyplomatów (The Polish Forum of Young Diplomats), Licencja: CC BY-SA 4.0
Logotyp Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów