Fraktal

Fraktal

Fraktal (łac. fractus – złamany, cząstkowy, ułamkowy) w znaczeniu potocznym oznacza zwykle obiekt samopodobny (tzn. taki, którego części są podobne do całości)[1] albo „nieskończenie złożony” (ukazujący coraz bardziej złożone detale w dowolnie wielkim powiększeniu). Ze względu na olbrzymią różnorodność przykładów matematycy obecnie unikają podawania ścisłej definicji i proponują określać fraktal jako zbiór, który posiada wszystkie poniższe charakterystyki albo przynajmniej ich większość[2]:

  • ma nietrywialną strukturę w każdej skali,
  • struktura ta nie daje się łatwo opisać w języku tradycyjnej geometrii euklidesowej,
  • jest samopodobny, jeśli nie w sensie dokładnym, to przybliżonym lub stochastycznym,
  • jego wymiar Hausdorffa jest większy niż jego wymiar topologiczny,
  • ma względnie prostą definicję rekurencyjną,
  • ma naturalny („poszarpany”, „kłębiasty” itp.) wygląd.

Na przykład linia prosta na płaszczyźnie jest formalnie samopodobna, ale brak jej pozostałych cech i zwyczajowo nie uważa się jej za fraktal. Z drugiej strony, zbiór Mandelbrota ma wymiar Hausdorffa równy 2, taki sam jak jego wymiar topologiczny. Jednak pozostałe cechy wskazują, że jest to fraktal. Wiele fraktali ma niecałkowity wymiar Hausdorffa, co wyjaśnia etymologię tej nazwy.

Historia

Pojęcie fraktala zostało wprowadzone do matematyki przez Benoît Mandelbrota w latach 70. XX wieku. Odkryty przez niego zbiór Mandelbrota nie był jednak pierwszym przykładem fraktala. Wcześniej istniała już cała gama zbiorów o niecałkowitym wymiarze Hausdorffa, postrzeganych jednak głównie jako kontrprzykłady pewnych twierdzeń. Bardziej systematycznie fraktalami zajmowała się geometryczna teoria miary, mająca swoje początki w pracach Constantina Carathéodory’ego i Felixa Hausdorffa.

Szczególnymi fraktalami – nie nazywając ich po imieniu – zajmowali się Georg Cantor, Giuseppe Peano, Wacław Sierpiński, Paul Lévy, a także Donald Knuth. Szczególny wkład w rozwój geometrycznej teorii miary wniósł Abraham Bezikowicz, który skonstruował również wiele konkretnych fraktali o paradoksalnych własnościach. Również zbiór Julii, ściśle związany ze zbiorem Mandelbrota, był badany w latach 20. zeszłego wieku. Mandelbrot, używając komputera do wizualizacji, uczynił z fraktali przedmiot intensywnych badań. O ważności tego zagadnienia zadecydowały zastosowania w różnych dziedzinach, zwłaszcza poza matematyką, np. obecnie prawie każdy telefon komórkowy korzysta z wbudowanej anteny fraktalnej. Liczne odpowiedniki fraktali istnieją też w naturze.

Właściwości

Za jedną z cech charakterystycznych fraktala uważa się samopodobieństwo, to znaczy podobieństwo całości do jego części. Co więcej, zbiory fraktalne mogą być samoafiniczne, tj. część zbioru może być obrazem całości przez pewne przekształcenie afiniczne. Dla figur samopodobnych można określić wielkość zwaną wymiarem samopodobieństwa lub wymiarem pudełkowym. Są to wielkości będące uogólnieniem klasycznych definicji wymiaru.

Wiadomo, że stosunek pól płaskich (wymiaru 2) figur podobnych równa się kwadratowi skali ich podobieństwa. Na przykład figura podobna do innej w skali 3 ma dziewięć razy większe pole od tamtej ( albo ). W przestrzeni stosunek objętości brył (trójwymiarowych) podobnych jest sześcianem skali ich podobieństwa; bryła podobna do innej w skali 2 ma osiem razy większą objętość od tamtej ( albo ). Wymiar samopodobieństwa figury daje się zatem określić jako logarytm o podstawie równej skali podobieństwa i liczbie logarytmowej wskazującej, ile razy większa od figury wyjściowej (jaką częścią figury wyjściowej) jest figura podobna do niej w tej skali. Dla fraktali liczba ta może nie być całkowita.

Na przykład zbiór Cantora jest podobny do swoich dwu części w skali 3; wymiar Hausdorffa zbioru Cantora wynosi Analogicznie trójkąt Sierpińskiego jest podobny do swoich trzech części w skali 2, a jego wymiar Hausdorffa jest równy Dywan Sierpińskiego jest podobny do swoich ośmiu części w skali 3, zatem jego wymiar Hausdorffa to

Ogólniej, jeżeli fraktal składa się z części, które łączą się między sobą na obszarze miary Lebesgue’a zero i są podobne w skali do całego fraktala, to wymiar Hausdorffa fraktala będzie równy Jeszcze ogólniej, jeśli założymy, że każda część jest podobna do całości w innej skali to wymiar Hausdorffa jest rozwiązaniem poniższego równania z niewiadomą

Niektóre fraktale są zbiorami o mierze Lebesgue’a równej zero. Dotyczy to fraktali klasycznych, np. trójkąt Sierpińskiego i zbiór Cantora mają miarę Lebesgue’a równą zero. Ogólnie każdy fraktal, dla którego wymiar Hausdorffa jest ostro większy od wymiaru topologicznego, będzie mieć tę własność. Z kolei zbiór Mandelbrota i niektóre zbiory Julii mają dodatnie miary Lebesgue’a (na przykład miara Lebesgue’a zbioru Mandelbrota wynosi ok. 1,5).

Generowanie fraktali

Atraktory IFS

Najprostszą metodą tworzenia fraktali jest wykorzystanie zbioru przekształceń afinicznych będących przekształceniami zwężającymi (kontrakcjami). Transformując dowolny, niepusty zbiór zgodnie z regułą (tworząc ciąg zbiorów):

W granicy otrzymujemy:

atraktor układu, który w szczególności może być fraktalem. Zbiór nazywamy w tym przypadku systemem przekształceń iterowanych (IFS), zaś otrzymany w powyższej granicy fraktal jest atraktorem tego systemu. Jego istnienie wynika z twierdzenia Banacha o punkcie stałym odwzorowania zwężającego. W ten sposób można wygenerować m.in. następujące fraktale: zbiór Cantora, krzywa Kocha, smok Heighwaya, trójkąt Sierpińskiego, kostka Mengera i paproć Barnsleya.

W praktyce aby wygenerować fraktal stosuje się algorytm iteracji losowej zwany grą w chaos. Polega on na tym, że wybieramy dowolny punkt i transformujemy go wiele razy, za każdym razem losując odpowiednio przekształcenie

Procedurę tę powtarzamy np. kilka tysięcy razy. W szczególnych przypadkach dla efektu wizualnego może być istotny sposób losowania przekształceń. Np. dla paproci Barnsleya przekształcenia (zob. definicję) losuje się z częstościami 85%, 7%, 7%, 1% odpowiednio.

Zbiory Julii i Mandelbrota

Zbiory takie jak zbiór Mandelbrota, zbiór Julii czy „płonący statek” są podzbiorami płaszczyzny zespolonej. Dla każdego punktu określa się pewien ciąg Od zbieżności tego ciągu zależy, czy punkt należy do zbioru (fraktala). Ciąg określa się wzorem rekurencyjnym:

Od postaci funkcji i zależy rodzaj fraktala.

Za punkty należące do danego zbioru uznaje się te, dla których:

Przykłady

  • zbiór Mandelbrota:
  • zbiór Julii zależy dodatkowo od ustalonego parametru (dla każdego otrzymujemy inny zbiór):
  • płonący statek”:

W praktyce liczenie ogranicza się do kilkudziesięciu iteracji lub do momentu, gdy Uzyskiwane kolory w obrazach fraktali (zwłaszcza zbiorów Julii) realizuje się np. zliczając, jak szybko poszczególne punkty rozbiegają się do nieskończoności i przydzielając im w zależności od tego różne barwy.

W przyrodzie

Kalafior rzymski (romanesco) jest przykładem występowania fraktali w przyrodzie
Fraktalna budowa zbóż

Struktury o budowie fraktalnej są powszechnie spotykane w przyrodzie. Przykładem mogą być krystaliczne dendryty (np. płatki śniegu), system naczyń krwionośnych, systemy wodne rzek, błyskawice lub kwiaty kalafiora.

Przykłady

Fraktal Lyapunova

„Klasycznymi fraktalami”, badanymi (czasem długo) przed powstaniem samego pojęcia fraktala, są m.in.:

Inne ważne przykłady:

Fraktale w matematyce

Fraktale w grafice komputerowej

Istnieje wiele programów przeznaczonych do tworzenia obrazów fraktalnych, np. Fractint, Ultra Fractal, XenoDream, Tierazon, FractalExplorer, Apophysis, Sterling, QuaSZ, XaoS i Gimp.

Fraktalopodobne obiekty w świecie rzeczywistym

Zobacz też

  • teoria ośrodków centralnych
  • sztuka fraktalna

Przypisy

  1. Fraktal, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-07-28].
  2. Kenneth Falconer, Techniques in fractal geometry, John Willey and Sons, 1997, ISBN 0-471-92287-0.

Bibliografia

  • Michael Fielding Barnsley, Fractals Everywhere, Hawley Rising, wyd. 2nd ed., Boston: Academic Press Professional, 1993, ISBN 0-12-079061-0, OCLC 28025975.
  • Falconer, Kenneth. Fractal Geometry: Mathematical Foundations and Applications. West Sussex: John Wiley & Sons, Ltd., 2003. ISBN 0-470-84861-8.
  • Jacek Kudrewicz, Fraktale i chaos, Warszawa: WNT, 1996, ISBN 83-204-1927-1, OCLC 749317426.
  • Mandelbrot, Benoît B., The Fractal Geometry of Nature, New York: W.H. Freeman and Co., 1982, ISBN 0-7167-1186-9.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Electricsheep-25131.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5
Dragon curve.png

Spacefilling combination of four dragon curves

Created with Python and xturtle graphics module
Electricsheep-21120.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.0
Dodecaedron fractal.jpg
Autor: Paul Bourke, Licencja: CC BY-SA 3.0
Dodeacaedron fractal. Scale factor: 1/(2+phi), replication factor: 20
Qjulia.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Fraktal banacha2.png
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Koch Snowflake 7th iteration.svg
Koch curve in its 7th iteration
Electricsheep-24265.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5
Baroque bug fractal SterlingW2589.jpg
Fraktal zrobiony programem Sterling2
Levy C Curve.svg

A Lévy C-curve after 12 stages. The curve is generated by an L-system using the following parameters:

  • Axiom: F
  • Rules: F = +F--F+
  • Angle: 45°
Mandelbrot-similar2.png
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Fractal v 02.jpg
Autor: Robert Sontheimer, Licencja: CC BY 3.0
Fractal made with Fractalizer program. Settings: video example 02. Fragment of Mandelbrot set. Parameter plane: left = -0,760630442441111325, right = -0,76063044244111124, top = -0,0903846591662866348, bottom = -0,090384659166286571
Fractal Flame linear kabuklu001.jpg
Autor: Nevit Dilmen, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Fractal Flames, Made with Gimp
2003-32-GravitationalLens.jpg
This illustration shows an artist's impression of the so-called Lynx arc, a newly identified distant super-cluster that contains a million blue-white stars twice as hot as similar stars in our Milky Way galaxy. The Lynx arc is one million times brighter than the well-known Orion Nebula, a nearby prototypical starbirth region visible with small telescopes. The stars in the Lynx arc are more than twice as hot as the Orion Nebula's central stars, with surface temperatures up to 80 000 °C. Though there are much bigger and brighter star-forming regions than the Orion Nebula in our local Universe, none are as bright as the Lynx arc, nor do they contain such large numbers of hot stars. The stars are so hot that a very large fraction of their light is emitted in the ultraviolet that makes the gas glow with the green and red colours illustrated here.
Fractal Flame linear kelebek003.jpg
Autor: Nevit Dilmen, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Fractal Flames, Made with Gimp
Menger.png
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Baserinia~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

Description: Menger Sponge Source: self-made Date: created 19. Aug. 2006 Author: Amir R. Baserinia

Permission: GFDL (self made)
Mandelbrot-similar1.png
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Fractal Flame linear yaprak001.jpg
Autor: Nevit Dilmen, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Fractal Flames, Made with Gimp
Golfstrom.jpg

Golfstrom (Quelle: NASA)

Public Domain
Romanesco Brassica oleracea Richard Bartz.jpg
Autor: Richard Bartz, Munich aka Makro Freak Makro Freak bar.jpg, Licencja: CC BY-SA 2.5
Romanesco broccoli or fractal broccoli is an edible flower of the species Brassica oleracea and a variant form of cauliflower.
Hidden Mandarin fractal Sterling2 3365.jpg
Fraktal zrobiony programem Sterling2
Bransleys fern.png
Autor: Kimbar, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Made by own hands and own C++ program in 3·106 iterations.
Fractal Sentinel SterlingW3165.jpg
Fraktal zrobiony programem Sterling2
Alien generator Tiera4172aa.JPG
Fractal made using the Tierazon program
Fractal-plant.svg
Autor: Sakurambo, Licencja: CC-BY-SA-3.0

A fractal plant produced by 6 iterations of the following L-system:

variables : X, F
constants : +, −
start  : X
rules  : (X → F−[[X]+X]+F[+FX]−X),(F → FF)
angle  : 25°

Here, F means "draw forward", − means "turn left 25º", and + means "turn right 25°". X does not correspond to any drawing action and is used to control the evolution of the curve. [ corresponds to saving the current values for position and angle, which are restored when the corresponding ] is executed.

Notes: Originally created in Chipmunk Basic. Duplicate line segments were removed with TextWrangler and the background was added in Adobe Illustrator.
Electricsheep-21158.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.0
Fractal tower Sterling2 1837.jpg
Fraktal zrobiony programem Sterling2
Mandelbrot-similar4.png
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Spiral Aloe from above.JPG
Autor: Sam, Licencja: CC BY-SA 4.0
Aloe polyphylla (spiral aloe) in a garden in San Francisco.
Fractals-julia.gif
Autor: Bakasama z francuskiej Wikipedii, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Animation de la fractale de Julia.
Smith-Volterra-Cantor set.svg
The generation of the Smith-Volterra-Cantor set. Every step, remove the central 1/22n from each bar. The top bar here is Step 0, the bottom is Step 5.
Mandelbrot-similar3.png
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Actinoform cloud.jpg
Satellite image of an w:actinoform cloud over the eastern Pacific Ocean.
Sierpiński curve order 4.svg
Autor: Wrtlprnft, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Sierpińsky curve, order 4, generated by a script I wrote
Electricsheep-1177.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5
Fraktal banacha1.png
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Fjords highlighted by snow.jpg
A satellite image with snow shown as red make the Norwegian fjords Sognefjorden and Hardangerfjorden clearly visible.
Michelmset.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Fjords 5.81273E 61.84781N.jpg
NASA World Wind screenshot of fjords in Sogn og Fjordane, Norway. The straight fjord in the middle is Nordfjord.
Electricsheep-21194.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 2.5
Romanesco broccoli (Brassica oleracea).jpg
Autor: Ivar Leidus, Licencja: CC BY-SA 4.0
Romanesco broccoli (Brassica oleracea)
Cantorkub (Fraktal).jpg

sv:Cantorkub, en variant av sv:fraktalen sv:Cantordamm.

För en beskrivning av tekniken som skapat bilden se: sv::Bild:Sierpinskipyramid.jpg.

Andra bilder i samma serie:

Linjära fraktaler i 3D:
       [[:sv:Bild:Sierpinskitetraed.jpg|right|thumb|sv:Sierpinskitetraed]]
       [[:sv:Bild:Sierpinskipyramid.jpg|right|thumb|sv:Sierpinskipyramid]]
       [[:sv:Bild:Mengers tvättsvamp (Fraktal).jpg|right|thumb|sv:Mengers tvättsvamp]]
Kategori:Bilder av fraktaler
Electricsheep-18467.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.0
6137 - Gadmertal - Sky above Triftbahn lower station.JPG
Autor: Thisisbossi, Licencja: CC BY-SA 2.5
The sky above the Trift cable car lower station, Gadmen, Switzerland
USA 10660 Bryce Canyon Luca Galuzzi 2007.jpg
(c) I, Luca Galuzzi, CC BY-SA 2.5
Bryce Canyon is a giant natural amphitheater created by erosion. Bryce Canyon National Park is located in southwestern Utah, USA.