Francesc Macià

Francesc Macià i Llussà
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia21 września 1859
Vilanova i la Geltrú
Data i miejsce śmierci25 grudnia 1933
Barcelona
122. Przewodniczący Generalitat de Catalunya
Okresod 1 stycznia 1932
do 25 grudnia 1933
Przynależność politycznaEsquerra Republicana de Catalunya
PoprzednikJosep de Vilamala
NastępcaLluís Companys i Jover
podpis

Francesc Macià i Llussà (ur. 21 września 1859 w Vilanova i la Geltrú, zm. 25 grudnia 1933 w Barcelonie) – polityk i żołnierz hiszpański, republikanin, orędownik niepodległości Katalonii, podpułkownik Wojsk Lądowych; Przewodniczący Generalitat de Catalunya i współzałożyciel dwóch partii politycznych: Estat Català (Państwo Katalońskie) i Esquerra Republicana de Catalunya (Republikańska Lewica Katalonii).

Życiorys

W wieku piętnastu lat wstąpił do Akademii Inżynierów Wojskowych w Guadalajarze. Po sześciu miesiącach w randze podporucznika został skierowany do Madrytu, do sekcji telegrafów. W 1882 roku był już kapitanem i przeniesiono go do Sewilli, a później do Lleida, gdzie uzyskał stopień podpułkownika.

W roku 1888 ożenił się z Eugenią Lamarca, córką miejscowych właścicieli ziemskich.

W 1905 roku musiał odejść z wojska, po tym jak potępił atak części oficerów na tygodnik La Veu de Catalunya (Głos Katalonii). Zaatakowali oni drukarnię, w której drukowano Głos Katalonii w związku z opublikowanymi w gazecie karykaturami, które uznali za obraźliwe w stosunku do oficerów służących w Katalonii. Władze stanęły po stronie wojskowych, a autorzy karykatury stanęli przed trybunałem wojskowym.

Pomnik Francesca Macià na Plaça de Catalunya, jednym z głównych placów Barcelony

Po bezowocnej wyprawie do Moskwy, podczas której usiłował uzyskać wsparcie od władz komunistycznych, postanowił zaplanować zbrojne powstanie w oparciu o własne środki. W 1922 utworzył niepodległościową partię Estat Català, która w 1931 połączyła się z jego druga partią – Republikańską Lewica Katalonii, zachowując jednak pewną autonomię. W 1926 Estat Català zorganizował zbrojną akcję we francuskim miasteczku Prats-de-Mollo-la-Preste, leżącym tuż za granicą hiszpańską. Akcja była wymierzona przeciwko dyktaturze Miguela Primo de Rivery, jednak zamachowców rozbiła francuska żandarmeria. Pomimo porażki akcja odbiła się szerokim echem w całej Katalonii. Schwytanego Macià wygnano do Belgii. Po kilku miesiącach spędzonych w Brukseli, potajemnie wyjechał do Argentyny, gdzie spędził ponad pół roku. W Hawanie założył Separatystyczną Rewolucyjną Partię Katalonii, której został przewodniczącym. W tym czasie (wrzesień – październik 1928) zaczął analizować możliwość utworzenia Republiki Katalońskiej. W styczniu 1930 upadła dyktatura Primo de Rivery, a 22 lutego 1931 Macià powrócił ostatecznie do Katalonii. Został wybrany do hiszpańskich Kortezów w 1931 i 1933.

W 1931, po wyborach wygranych przez świeżo założoną Republikańską Lewicę Katalonii, Macià z balkonu siedziby Generalitat proklamował Republikę Katalońską. Później, kiedy upadła idea przekształcenia Hiszpanii w republikę federalną, został zmuszony do zaakceptowania Statutu Autonomii dla Katalonii. Od 1 stycznia 1931 aż do swojej śmierci w grudniu 1933 był Przewodniczącym Generalitat de Catalunya. Jego następcą został Lluís Companys i Jover

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Monument Macià.jpg
Photo of Francesc Macià's monument located in Pl. Catalunya (Barcelona). Macià declared the independence of Catalonia the 14th April of 1914.
Firma de Francisco Maciá.svg
Autor: Vectorized by Asqueladd, Licencja: CC0
Signature of Francesc Macià (1859-1933)
Coat of Arms of Catalonia.svg
Autor: Ten obraz wektorowy zawiera elementy, które zostały zaczerpnięte lub zaadaptowane z tego pliku:, Licencja: CC BY-SA 3.0
Coat of arms of Catalonia.
The eight rosettes of Bear's Breeches of the Spanish Royal Crown leaves have been replaced with the rosettes of the Crown used by former Aragonse Monarchs.
Macia 2a tongada scans 003 editora 8 44 1.jpg
Posta fotogràfica de Francesc Macià a l'exili. Any 1925. Fons: Arxiu Josep Segura