Francesco Foscari

Francesco Foscari
Ilustracja
Wizerunek herbu
65. doża Republiki Weneckiej
Okres

od 1423
do 1457

Poprzednik

Tommaso Mocenigo

Następca

Pasqual Malipiero

Dane biograficzne
Dynastia

Foscari

Data i miejsce urodzenia

19 czerwca 1373
Wenecja,
Republika Wenecka

Data i miejsce śmierci

1 listopada 1457
Wenecja,
Republika Wenecka

Dzieci

Jacopo Foscari

Francesco Foscari (ur. 19 czerwca 1373 w Wenecji, zm. 1 listopada 1457 tamże) – doża Wenecji w latach 1423-1457.

Początki kariery

Urodził się w zamożnej weneckiej rodzinie. W 1401 roku stanął na czele Weneckiej Rady Czterdziestu. Cztery lata później powierzono mu przewodnictwo Rady Dziesięciu, która w zastępstwie Rady Czterdziestu przejęła funkcję głównego organu władzy. W 1423 roku objął funkcję doży i wkrótce doprowadził do porozumienia z Florencją wymierzonego przeciwko władcy Mediolanu Filipowi Marii Viscontiemu.

Wojna z Mediolanem

W 1426 roku wojska weneckie zajęły Brescię. Podpisano wówczas układ pokojowy z Mediolanem, który jednak nie przetrwał długo i w 1433 roku Foscari znów zaatakował Mediolan. Żadnej ze stron nie udało się odnieść decydującego zwycięstwa i w 1436 roku w Ferrarze podpisano nowy układ pokojowy. W 1441 roku Foscari podjął kolejną próbę umocnienia pozycji Wenecji kosztem Mediolanu. Jego wojska zajęły Bolonię i Rawennę, przechylając w ten sposób układ sił na korzyść Wenecji. W 1443 roku Foscari zaatakował ponownie Mediolan. W 1446 roku siły weneckie sforsowały rzekę Addę i podchodząc w pobliże tego miasta. W 1447 roku zmarł władca Mediolanu Filip Maria Visconti, jednak Foscari kontynuował działania wojenne. Nie udało mu się jednak ostatecznie pokonać przeciwnika. Wyniszczającą obie strony wojnę zakończyło podpisanie w 1454 roku pokoju w Lodi, który utrzymał równowagę sił pomiędzy Wenecją, Florencją i Mediolanem.

Skutki wojny z Mediolanem

Zajęty walką z Mediolanem, Foscari nie udzielił wystarczającej pomocy zagrożonemu przez Turków Konstantynopolowi. W 1453 roku wojska tureckie zdobyły to miasto, co wywołało negatywne skutki dla handlu weneckiego ze Wschodem. Niepowodzenie to zachwiało pozycją weneckiego doży. Jego przeciwnicy oskarżyli go o zamordowanie admirała Piero Loredana i niesłuszne wygnanie jego syna. W październiku 1457 roku Forscariego zmuszono do ustąpienia z Rady Dziesięciu. Parę miesięcy później zmarł.

Jego grób.
Francesco Hayez – Foscari

Bibliografia

  • Alex Axelrod, Charles Phillips Władcy, tyrani, dyktatorzy. Leksykon, wyd. Politeja, Warszawa 2000.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Doza.png
Autor: Tomasz Steifer , Gdańsk, Licencja: CC BY 2.5
Doges of Venice hat / mitra doży weneckiego
FrancescoFoscariBastiani.jpg
Portrait of the Venecian doge Francesco Foscari, Museo Civico Correr, Venice
Frari (Venice) - Tomb of doge Francesco Foscari.jpg
Autor: Didier Descouens, Licencja: CC BY-SA 4.0
The Basilica di Santa Maria Gloriosa dei Frari. Choir, monument to Francesco Foscari sculpted by Paolo and Antonio Bregno or Niccolò di Giovanni Fiorentino.
Francesco Hayez 012.jpg
Francesco Foscari, Doge of Venice (c. 1372-1457) banishing his son Jacopo on the charge of treasonable correspondence while in exile; subject of Bryon's poetic drama The Two Foscari