2. Aktualne na: 31 marca 2021.
Dorobek medalowy
Mistrzostwa Europy U-19
złotoFinlandia 2018

Francisco António Machado Mota Castro Trincão (ur. 29 grudnia 1999 w Viana do Castelo) – portugalski piłkarz występujący na pozycji napastnika w portugalskim klubie Sporting CP, do którego jest wypożyczony z FC Barcelony oraz w reprezentacji reprezentacji Portugalii.

Swoją karierę juniorską rozpoczął w rodzimym klubie SC Vianense, miał też przygodę z FC Porto U-19 i Bragą, w której zakończył juniorską karierę.

Braga

Trincão zadebiutował 2 kwietnia 2016 r. w rezerwach Bragi w Segunda Liga, jako rezerwowy wszedł w 81 minucie zastępując Carlosa Fortesa przy wyniku 2:1 dla SC Freamunde.[1] Swoją pierwszą bramkę w seniorskiej karierze strzelił 7 maja 2017 r. w przegranym meczu 2:3 z FC Porto B.[2] W latach 2017-18 strzelił 5 goli, w tym 2 w jednym meczu, wygranym 5:4 przeciwko CD Nacional 1 października,[3] później podpisał nowy pięcioletni kontrakt.[4]

28 grudnia 2018 r. Trincão zagrał swój pierwszy mecz w pierwszej drużynie Bragi, wygrywając 4:0 z Vitória Setúbal w fazie grupowej Pucharu Ligi Portugalskiej, zastępując Fransérgio w 62 minucie.[5] Pięć dni później, trener Abel Ferreira dał mu szansę zagrania w Primeira Liga w wygranym meczu 2:0 przeciwko CS Marítimo, zmieniając Dyego Souse 4 minuty przed końcem meczu.[6]

Trincão swojego pierwszego gola dla pierwszej drużyny Bragi, zdobył 12 grudnia 2019 r. w ostatnim meczu fazy grupowej Ligi Europy, w którym jego drużyna wygrała 4:2 ze Slovan Bratysława.[7] Swojego pierwszego gola w lidze portugalskiej, zdobył 4 stycznia w wygranym meczu 7:1 przeciwko Belenenses.[8] Trzy tygodnie później zmieniając w 50 minucie Galeno, wygrał razem z Bragą Puchar Ligi Portugalskiej, pokonując w finale FC Porto na Estádio Municipal de Braga.[9]

FC Barcelona

31 stycznia 2020 r. FC Barcelona ogłosiła warunki transferu Trincão i do klubu z Hiszpanii dołączył dopiero 1 lipca 2020.[10] Swoją pierwszą bramkę zdobył 7 lutego 2021 roku w wygranym 3:2 meczu z Realem Betis[11].

Wolverhampton Wanderers

4 lipca 2021 został wypożyczony na jeden sezon do angielskiego Wolverhampton Wanderers z możliwością wykupu[12].

W lipcu 2018 r. Trincão razem z reprezentacją Portugalii U-19, wygrał Mistrzostwa Europy, pokonując w finale reprezentację Włoch po dogrywce 4:3. Wraz z kolegą z drużyny, João Filipe, został królem strzelców tego turnieju z pięcioma bramkami na koncie.[13]

Na Mistrzostwach Świata U-20 2019 w Polsce, Trincão rozegrał wszystkie trzy mecze w fazie grupowej i strzelił jedną bramkę w meczu otwarcia przeciwko reprezentacji Korei Południowej U-20, lecz wraz z drużyną nie wyszedł z grupy.[14]