Franciszek Żak (pułkownik)

Franciszek Jan Żak
vel Raźny, Jankowski
Siwosz , Franek, Inżynier, Siwy, Zuzia, Ignacy, Róg, Wir
pułkownik pułkownik
Data i miejsce urodzenia

6 września 1896
Kraków

Data i miejsce śmierci

29 grudnia 1952
Namysłów

Przebieg służby
Lata służby

19141939,
19391946

Siły zbrojne

Wappen Kaisertum Österreich 1815 (Klein).png Armia Austro-Węgier
Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie (II RP)
Kotwica symbol.svg Armia Krajowa

Formacja

Orzełek legionowy.svg Legiony Polskie

Jednostki

Okręg Kraków AK Okręg Lublin AK

Stanowiska

dowódca plutonu piechoty
dowódca kompani
dowódca batalionu
zastępca dowódcy pułku
dowódca pułku piechoty
komendant inspektoratu AK
komendant okręgu AK

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa
wojna polsko-bolszewicka
kampania wrześniowa
II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918–1921 Krzyż Walecznych (1920-1941) Krzyż Niepodległości Srebrny Krzyż Zasługi Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami Medal za Ratowanie Ginących

Franciszek Żak ps. „Siwosz”, „Raźny”, „Franek” „Doktor”, „Ignacy” vel Włodzimierz Hanusza (ur. 6 września 1897 w Krakowie, zm. 29 grudnia 1952 w Namysłowie) – żołnierz Legionów Polskich, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, oficer zawodowy II RP, oficer Komendy Armii Krajowej i ROAK.

Życiorys

Franciszek Żak urodził się w Krakowie 6 września 1897 r. w rodzinie Jana i Marii z domu Batko. Uczęszczał do Szkoły Powszechnej w Krakowie. Naukę kontynuował w Wyższej Szkole Przemysłowej w Krakowie, wstąpił do Związku Strzeleckiego, w którym odbył przeszkolenie wojskowe i uczestniczył w kursie podoficerskim.

W 1914 r. uczestniczył w walkach na froncie rosyjskim jako żołnierz I Brygady Legionów Polskich. W kwietniu 1916 r. nadano mu stopień sierżanta.

Do armii austriackiej został powołany w 1917 r., walczył jako dowódca plutonu, potem zastępca d-cy kompanii. W 1918 Franciszek Żak zostaje skierowany do szkoły lotniczej Austro-Węgier w Wiener Neustadt, skąd dezerteruje na wieść o demonstracjach niepodległościowych w Galicji. W Krakowie wstępuje do Polskiej Organizacji Wojskowej i bierze udział w rozbrajaniu żołnierzy austriackich.

Został przyjęty do Wojska Polskiego do Kompanii Sztabowej Dowództwa Okręgu Generalnego „Kielce”, awansuje do stopnia podchorążego, powierzono mu dowodzenie I kompanią Baonu Wartowniczego w Kielcach.

Po kolejnym awansie do stopnia podporucznika otrzymał przydział do 5 Pułku Piechoty Legionów, w którym walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W czasie walk odznaczył się wyjątkowymi umiejętnościami dowódczymi i odwagą, za co został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. W 1921 r. uzyskał awans do stopnia porucznika piechoty i został skierowany do Okręgu Wojskowego w Przemyślu, gdzie pełnił funkcję referenta ewidencyjnego.

W 1923 skierowano go do Oficerskiej Szkoły Piechoty w Warszawie. Po ukończeniu szkoły w 1924 r. otrzymał awansował do stopnia kapitana i przydział do 38 pułku piechoty w Przemyślu, gdzie w 1932 r. otrzymał kolejny awans do stopnia majora.

W 1935 został skierowany do 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty, objął stanowisko dowódcy Batalionu ON „Lubliniec” oraz równocześnie pełnił funkcję komendanta obwodowego Przysposobienia Wojskowego.

II Wojna Światowa

We wrześniu 1939 r. batalion ON „Lubliniec” został zaatakowany przez niemieckie czołgi 2 Dywizji Lekkiej. Batalion brał udział w walkach pod Woźnikami i Żarkami. W czasie walk pod Koniecpolem Franciszek Żak został ranny, jednak unika niewoli i wraca do Krakowa. Od października 1939 r. działa w strukturach krakowskiej Służby Zwycięstwu Polski. W grudniu 1939 zostaje skierowany przez Dowództwo Okręgu w Krakowie do Inspektoratu Armii Krajowej w Nowym Sączu, gdzie obejmuje funkcję komendanta.

Na terenie Słowacji został pojmany przez słowacką policję emisariusz Jan Karski, który trafił po przesłuchaniach przez Gestapo do szpitala w Nowym Sączu, gdzie był pilnie strzeżony. Franciszek Żak zatwierdził plan akcji i wydał polecenie swoim podwładnym wykradzenia emisariusza ze szpitala. 28 lipca 1940 r. przeprowadzono akcję, Karski został uwolniony[1]. Żak zmienia z czasem swoje pseudonimy konspiracyjne na: „Siwosz”, „Raźny”, „Franek” dla utrudnienia identyfikacji na wypadek dekonspiracji. W marcu 1941 r. podczas aresztowań konspiratorów przez Gestapo na terenie Nowego Sącza, ukrywa się na terenie Obwodu AK Limanowa. Decyzją dowództwa okręgu zostaje skierowany w maju 1941 r. do Inspektoratu ZWZ/AK Zamość, gdzie obejmuje funkcję inspektora z fałszywymi dokumentami na nazwisko „Włodzimierz Hanusza” pod pseudonimami: „Inżynier”, „Siwy” i „Zuzia”.

11 listopada 1942 r., uzyskał awans na stopień podpułkownika, w sierpniu 1944 r. obejmuje funkcję komendanta Okręgu AK Lublin, gdzie przyjął nowe pseudonimy: „Ignacy”, „Róg”, „Wir”. Po zajęciu przez oddziały Armii Czerwonej terenu Lubelszczyzny, płk.

Franciszek Żak zawiadamia gen. Stanisława Kopańskiego szefa Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. W depeszy pisze:

 Propaganda PKWN nazywa nas bandytami, mordercami, faszystami, pachołkami Hitlera itp. Terror NKWD taki sam jak gestapo […] [2].

Gen. Ludwik Bittner ps. „Halka”, dowódca 9 Podlaskiej Dywizja Piechoty Armii Krajowej 4 sierpnia zameldował do sztabu w Londynie możliwość udziału swojej dywizji w Walce o Warszawę po otrzymaniu rozkazu. 14 sierpnia komendant okręgu "Wir" powiadomił Londyn:

9 Dywizja Piechoty rozbrojona, generał „Halka” internowany, oddziały: 3, 9, i 27 dywizji piechoty rozbrojone[3].

Na terenie Okręgu Lubelskiego sowiecka NKWD przeprowadza aresztowania żołnierzy AK pod zarzutami współpracy z Niemcami, a komunistyczny Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego to toleruje. 25 lipca 1944 r. w okolicach Skrobowa w powiecie lubartowskim rozbrojono 27 Wołyńską Dywizję Piechoty AK, która walczyła z Niemcami we współpracy z radziecką partyzantką na Polesiu Wołyńskim. Podczas „Akcji Burza” po wkroczenia Armii Czerwonej do Lublina, „Wir” zgodnie z planem nie ujawnił się, pozostał w konspiracji z „zastępczą komendą okręgu”. Oficjalny komendant okręgu gen. Kazimierz Tumidajski ps. „Marcin” prowadził rozmowy z gen. Zygmuntem Berlingiem, nie zgodził się na wcielenie żołnierzy AK do 1 Armii Wojska Polskiego. Podczas narady w siedzibie komendy Okręgu Lubelskiego AK w Lublinie, NKWD aresztowało wszystkich uczestników oraz komendanta Kazimierza Tumidajskiego. Po aresztowaniu sztabu i komendanta Tumidajskiego, Franciszek Żak przejął dowodzenie Okręgiem Lublin AK[4].

Od października 1944 r. na terenie okręgu lubelskiego, NKWD i sowiecki kontrwywiad wojskowy „Śmiercz” nasila działania operacyjne przeciwko Armii Krajowej. Franciszek Żak wyjeżdża z Lublina do Warszawy, gdzie ukrywa się pod przybranym nazwiskiem, nadal utrzymuje kontakt z Okręgiem Lublin. Wydaje rozkaz przeprowadzenia rozpoznania i zaplanowania zamachu na prezydenta Bolesława Bieruta i przewodniczącego PKWN Edwarda Osóbkę-Morawskiego, zamach nie został zrealizowany[5].

W styczniu 1945 Franciszek Żak nadal dowodzi okręgiem do czasu jego rozwiązania 19 stycznia 1945 r. Kilka dni później otrzymuje awans do stopnia pułkownika i dowodzi okręgiem, który podlegał pod organizację konspiracyjną Ruch Oporu Armii Krajowej. 21 marca 1945 r. podczas odprawy sztabu okręgu w lokalu konspiracyjnym w Warszawie nastąpiło aresztowanie uczestników odprawy przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego wskutek donosu tajnych agentów będących w strukturach Armii Krajowej. Żak został przewieziony do Lublina, gdzie w więzieniu na Zamku Lubelskim był torturowany podczas przesłuchań.

Płk Jan Mazurkiewicz dowódca Obszaru Centralnego Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj uznał, że dalsza walka staję się bezcelowa, wystosował apel do żołnierzy będących nadal w konspiracji, aby skorzystali z ogłoszonej amnestii i ujawniali się. Wobec tej sytuacji, pod naciskiem Urzędu Bezpieczeństwa (UB), Franciszek Żak przyjął propozycję objęcia funkcji zastępcy przewodniczącego Komisji Likwidacyjnej ds. AK na Okręg Lubelski.

Tablica upamiętniająca akcję uwolnienia Jana Karskiego

Okres powojenny

Po zakończeniu prac komisji likwidacyjnej na początku 1946 Żak wyjechał do Warszawy. Pracował w Ministerstwie Finansów, organizował i otwierał oddziały Komunalnej Kasy Oszczędności w Polanicy Zdroju oraz w Namysłowie, gdzie ostatecznie zamieszkał ze swoją rodziną. Po przekształceniu KKO w Bank Rolny został mianowany dyrektorem tego banku, z czasem został zwolniony z pracy w banku z powodu swojej działalności w AK, miał trudności z uzyskaniem następnej pracy, nadal był pod obserwacją UB. Pomimo trudności uzyskał pracę na stanowisku głównego księgowego namysłowskiego tartaku. Zmarł 29 grudnia 1952 r. na chorobę nowotworową górnych dróg oddechowych, został pochowany na namysłowskim cmentarzu komunalnym przy ul. Opolskiej (obecnie Jana Pawła II).

Życie prywatne

W 1920 Franciszek Żak wziął ślub z Magdaleną z d. Przebinda, był ojcem córki Krystyny Marii (po mężu Zenkowska, ur. 1921) oraz syna Jerzego Pawła (1924–1943). Jerzy Żak już jako uczeń działał w Związku Harcerstwa Polskiego, w czasie okupacji niemieckiej przystąpił do konspiracji, jako łącznik ZWZ został aresztowany, a w styczniu 1942 zesłany do obozu zagłady KL Auschwitz, gdzie zginął 2 września 1943[6].

Odznaczenia

Przypisy

  1. Zbigniew Ryś „Wspomnienia Kuriera” Biblioteka „Rocznika Sądeckiego” Akcja „S” s. 16–22
  2. Wojciech Hanus „Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Tomaszowie Lubelskim w latach 1944–1956”, UNIWERSYTET RZESZOWSKI, WYDZIAŁ SOCJOLOGICZNO–HISTORYCZNY INSTYTUT HISTORII s. 74
  3. Tadeusz Bór-Komorowski: Armia Podziemna. Warszawa: Bellona, 2009, s. 358. ISBN 978-83-11-11617-7.
  4. Zwalczanie podziemia antykomunistycznego na Lubelszczyźnie przez sowiecki aparat represji i wojsko w latach 1944–1946. plus.polskatimes.pl, 06 maja 2020. [dostęp 2021-12-31].
  5. Zamach na Bieruta i proces Jemioły. Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. [dostęp 2020-11-20].
  6. Informacja o więźniach :Żak, Jerzy. auschwitz.org. [dostęp 2021-12-11].
  7. Centralne Archiwum Wojskowe, Akta Personalne i Odznaczeniowe sygnatura: I.482.37-2919, VM
  8. Centralne Archiwum Wojskowe, Akta Personalne i Odznaczeniowe sygnatura: 09.01.1932, KN

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • http://www.dws-xip.pl/PW/bio/Zz2.html Franciszek Żak, pułkownik służby stałej piechoty www.dws-xip.pl
  • Sławomir Poleszak, Mariusz Zajączkowski „Zwalczanie podziemia antykomunistycznego na Lubelszczyźnie przez sowiecki aparat represji i wojsko w latach 1944–1946” PDF

Media użyte na tej stronie

Orzełek II RP.svg
Autor: Poznaniak, Licencja: CC BY-SA 2.5
Orzełek Wojsk Lądowych II RP
Kotwica symbol.svg
Autor: Liftarn, Licencja: CC BY-SA 2.5
Kotwica symbol
POL Medal za Ratowanie Ginacych 1x BAR.svg
Baretka Medalu za Ratowanie Ginących.
POL Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami (1942) BAR.svg
Baretka: Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami – II RP (1942).
PL Epolet plk.svg
Naramiennik pułkownika Wojska Polskiego (1919-39).
Wappen Kaisertum Österreich 1815 (Klein).png
Lesser coat of arms of the Austrian Empire form the Congress of Vienna in 1815 until the Austro-Hungarian Compromise of 1867. It then represented the Cisleithanian territories of Austria-Hungary in the Reichsrat until 1915.

It shows the arms of Habsburg-Lorraine encircled by the chain of the Order of Golden Fleece, surmounted on the crowned Austrian imperial double-headed eagle clutching in its claws the Imperial orb, sceptre and sword, with the Imperial Crown of Rudolf above.

After 1915 the inescutcheon only displayed the red-white-red arms of Austria.
POL Krzyż Walecznych (1920) BAR.svg
Baretka: Krzyż Walecznych (1920).
Orzełek legionowy.svg
Orzełek legionowy
Tablica, akcja uwolnienia Jana Karskiego.jpg
Autor: Zalasem1, Licencja: CC BY-SA 4.0
Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, w korytarzu, wejście A1 na oddział Neurologiczny. Tablica upamiętniająca konspiratorów Związku Walki Zbrojnej którzy zaplanowali akcję i brali w niej bezpośredni udział. Emisariusz Rządu Polskiego Jan Karski po przesłuchaniach przez niemieckie Gestapo i próbie samobójstwa został skierowany do szpitala w Nowym Sączu gdzie był pilnie strzeżony. Podczas przeprowadzonej akcji został wykradziony i uwolniony przez żołnierzy ZWZ ze szpitala przy współpracy z dyrektorem szpitala dr. Stanisławem Stuchłem i lekarzem dr. Janem Słowikowskim ps. „Dzięcioł.