Franciszek Jan Pogonowski

Franciszek Jan Pogonowski pseudonim: kapitan Marek (ur. 7 października 1891 w Łowiczu, zm. 29 maja 1976 w Zielonkach) – polski inżynier, organizator przemysłu zbrojeniowego, oficer Armii Krajowej.

Życiorys

Współzałożyciel i naczelnik Drużyn Sarmackich – organizacji młodzieży gimnazjalnej działającej w Warszawie w latach 1910–1914. Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Kijowskiej w 1917. Współorganizator i wicedyrektor Wojskowej Wytwórni Zapalników Artyleryjskich w Warszawie. Od 1925 Kierownik Wydziału Zapalników a następnie Kierownik Wydziału Inspekcji oraz szef Biura Studiów Wytwórni Amunicji w Skarżysku-Kamiennej. Od czerwca 1939 Kierownik Biura w Paryżu Państwowych Wytwórni Uzbrojenia, a następnie przewodniczący Komisji Odbioru Maszyn dla Polski przy Ambasadzie RP w Paryżu. Kilkanaście dni po wybuchu II wojny światowej powrócił do Polski. W 1941 wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. Zorganizował konspiracyjną produkcję materiałów wybuchowych, granatów i broni. W 1944 zorganizował w Warszawie produkcję pocisków 9 mm do pistoletów. W Powstaniu Warszawskim walczył w zgrupowaniu „Leśnik”. Mianowany kapitanem czasu wojny Armii Krajowej. Autor książki Podziemna zbrojownia nagrodzonej dyplomem Towarzystwa Miłośników Historii, Towarzystwa Przyjaciół Warszawy i Wydziału Kultury Miasta Stołecznego Warszawy. Odznaczony Krzyżem Walecznych i Złotym Krzyżem Zasługi. W miejscowości Zielonki-Wieś znajduje się ulica jego imienia[1][2].

Publikacje i maszynopisy

publikacja o Franciszku Janie Pogonowskim:

  • Jerzy Krauze – Franciszek Jan Pogonowski: życie i działalność Fr. J. Pogonowskiego (Warszawa 2008)

maszynopisy zdeponowane w Bibliotece Narodowej, Muzeum Techniki i Wojskowym Instytucie Historycznym w Warszawie:

  • Wspomnienia z Ukrainy, Podola i Wołynia
  • Historia Fabryki Amunicji w Skarżysku-Kamiennej
  • Przemysł amunicyjny w Polsce w okresie międzywojennym
  • Drużyny Sarmackie
  • Włóczęga wodna – wspomnienia z wędrówek wodniackich
  • Tam za zakrętem – wspomnienia z wędrówek wodniackich
  • Skarby Amazonii – powieść fantastycznonaukowa dla młodzieży

Przypisy

  1. Wykaz ulic w miejscowości Zielonki-Wieś, stare-babice.pl, 23 grudnia 2015.
  2. Ewa Bożyk, Patroni naszych ulic. Franciszek Jan Pogonowski, „Goniec Babicki”, www.babice.waw.pl, ISSN 2081-3988 [dostęp 2015-12-23].

Linki zewnętrzne