Franciszek Rosłaniec

Błogosławiony
Franciszek Rosłaniec
prezbiter i męczennik
Data i miejsce urodzenia

19 grudnia 1889
Wyśmierzyce

Data i miejsce śmierci

październik 1942
Dachau

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

13 czerwca 1999
Warszawa
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

15 października

Patron

Wyśmierzyc

Franciszek Rosłaniec (ur. 19 grudnia 1889 w Wyśmierzycach, zm. w październiku 1942 w Hartheim) – błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik II wojny światowej, polski duchowny katolicki, profesor i dziekan Wydziału Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego, teolog biblista.

Pomnik bł. Franciszka Rosłańca w Wyśmierzycach przed kościołem pw. św. Teresy z Ávili

Życiorys

Studiował na uniwersytecie biblijnym w Rzymie. Uczestnik strajku szkolnego w Wyśmierzycach w 1905. Ukończył WSD w Sandomierzu. Studiował w Rzymie. Tam w 1914 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Basilio Pompilja. Po powrocie do Polski był profesorem i dziekanem teologii na Uniwersytecie Warszawskim. Przez 19 lat prowadził zajęcia jako wykładowca teologii bibijnej, historii egzegezy, archeologii i historii biblijnej. Był jednym z pionierów teologii biblijnej na terenie Polski. Wraz z innymi biblistami stworzył najbardziej dynamiczny ośrodek biblijny w Polsce okresu międzywojennego.

Działał w Polskim Towarzystwie Teologicznym w Warszawie, gdzie był sekretarzem w latach 1934-1935. Udzielał się jako kurator Sodalicji Młodzieży Akademickiej. Piastował stanowisko zastępcy kuratora Koła Teologicznego Studentów. Przez wiele lat prowadził publiczne odczyty z biblistyki i publikował popularnonaukowe artykuły w „Przeglądzie Katolickim” i „Głosie Kapłańskim”. Był również kapelanem w Przytulisku przy ul. Belwederskiej, spowiednikiem i kapelanem Sióstr Westiarek Jezusa oraz spowiednikiem przy Zakładzie Wychowawczym dla Sierot przy ul. Brackiej w Warszawie.

Aresztowany w listopadzie 1939, po pobycie w kolejnych więzieniach osadzony w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen (KL), a następnie w obozie koncentracyjnym Dachau. W połowie października 1942 został wywieziony do niemieckiego ośrodka eutanazyjnego w zamku Hartheim i tam zamordowany w komorze gazowej. Według oficjalnego powiadomienia władz obozowych miał umrzeć 20 listopada 1942.

W jednym z ostatnich listów pisał:

Teraz coraz lepiej rozumiem i coraz bardziej jestem przekonany, że najpiękniejsza i najważniejsza, ale dla nas najtrudniejsza modlitwa, to modlitwa Chrystusa w ogrodzie Oliwnym: Ojcze, niech się dzieje Twoja wola. Usiłuję tę modlitwę wymawiać codziennie i z głębokim przekonaniem i żywą wiarą w "Ojcze nasz" i pozostawać zawsze w najściślejszym zjednoczeniu z Chrystusem. Jestem dumny, że mogę trochę więcej dla Niego i z Nim cierpieć[1].

Ks. Franciszek miał opinię kapłana żywej i głębokiej wiary i jako takiego beatyfikował papież Jan Paweł II 13 czerwca 1999 w grupie 108 błogosławionych męczenników.

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

  • Marian Zimałek: Błogosławiony ksiądz Franciszek Rosłaniec. Włocławek: Wydaw. Duszpasterstwa Rolników, 2001. ISBN 83-88743-78-3.

Linki zewnętrzne


Media użyte na tej stronie

15 - Monument of Bl. Fr. Prof. Francis Roslaniec - 01.jpg
Autor: Jolanta Dyr, Licencja: CC BY-SA 3.0
Wyśmierzyce, kościół par. pw. Zwiastowania NMP, ob. pw. św. Teresy z Ávila, XIV, 1856-1868 - pomnik Bł. księdza Prof. Franciszka Rosłańca