Franciszek von Maltzan

Franciszek von Maltzan (zm. 1560 r.) – wolny pan stanowy Sycowa od roku 1551[1].

Rodzina i pochodzenie

Był młodszym synem Joachima von Maltzan i Bernardyny z domu Wallenstein[2].

Panowanie w Sycowie

Po ucieczce jego ojca, Joachima do Brandenburgii, w wyniku zbrojnej egzekucji długów, jego wychowaniem zajęła się matka, której wierzyciele pozwoli przebywać z dziećmi na stałe w Sycowie[3].

Sprawował rządy razem ze swoim starszym bratem Janem Bernhardem. Najważniejszym celem ich polityki było przywrócenie sobie i swoim następcą pełnych praw do sycowskiej posiadłości. W latach 1551–1557 zastaw znajdował się kolejno w rękach Ottona von Zedlitza (do 1555 r.), a następnie Wilhelma von Kurzbacha[3].

Odzyskawszy pełnię praw do majątku zdecydował się z bratem na sprzedaż połowy dóbr wolnego państwa stanowego swojemu kuzynowi – Georgowi von Maltzan za 20 tys. guldenów węgierskich, lecz po roku trafiły one z powrotem do Jana Bernharda i Franciszka.

Wkrótce potem dokonał podziału dóbr sycowskich między siebie i młodszego brata. Zatrzymał przy sobie północno-zachodnią część państwa (z Sycowem i Międzyborzem) oddając Franciszkowi część południowo-wschodnią (z Bralinem)[3].

Przypisy

  1. A. i A. Galasowie, Dzieje Śląska w datach, wyd. Rzeka, Wrocław 2001, s. 353.
  2. T. Kulak, W. Mrozowicz, Syców i okolice od czasów najdawniejszych po współczesność, wyd. Oficyna wydawnicza Atut, Wrocław-Syców 2000, s. 45.
  3. a b c Ibidem, s. 45.

Bibliografia

  • T. Kulak, W. Mrozowicz, Syców i okolice od czasów najdawniejszych po współczesność, wyd. Oficyna wydawnicza Atut, Wrocław-Syców 2000.
  • J. Franzkowski, Geschichte der freien Standesherrschaft, der Stadt und des landrätlichen Kreises Gross Wartenberg, Gross Wartenberg 1912.