Frank Capra

Frank Capra
Ilustracja
Frank Capra (lata 30.)
Prawdziwe imię i nazwisko

Francesco Rosario Capra

Data i miejsce urodzenia

18 maja 1897
Bisacquino

Data i miejsce śmierci

3 września 1991
La Quinta

Zawód

reżyser, scenarzysta, producent filmowy

Lata aktywności

1915–1961

Odznaczenia
Narodowy Medal Sztuki (USA)

Frank Capra, właśc. Francesco Rosario Capra (ur. 18 maja 1897 w Bisacquino, zm. 3 września 1991 w La Quinta) – amerykański reżyser filmowy pochodzenia włoskiego, trzykrotny zdobywca Oscara za reżyserię. Ojciec producenta – Franka Capry Jr.

Życiorys

Urodzony na Sycylii, w 1903 roku wyemigrował wraz z rodzicami do Stanów Zjednoczonych, do Los Angeles. Ukończył California Institute of Technology, otrzymując dyplom inżyniera-chemika. W roku 1918, służąc w armii amerykańskiej, zaraził się hiszpanką.

Karierę w Hollywood rozpoczął pracując dla Macka Sennetta i Harry’ego Langdona, jeszcze przy filmach niemych. Największe sukcesy odnosił w latach 30. XX wieku, reżyserując wzruszające komedie, opowiadające o prostych, zwyczajnych ludziach i pokazujące ludzką dobroć i solidarność. Jego twórczość korespondowała z duchem Nowego Ładu – programu reform, wprowadzonego przez prezydenta Roosevelta.

W czasie II wojny światowej, współpracując z Biurem Informacji Wojennej wyreżyserował serię filmów dokumentalno-propagandowych Dlaczego walczymy.

W 1946 roku nakręcił To wspaniałe życie, zaliczane do klasyki filmu amerykańskiego. Opowiadający o młodym mężczyźnie, który tracąc wiarę w sens życia, chciał popełnić samobójstwo, lecz w ostatniej chwili został uratowany przez Anioła Stróża. Film stał się jednym z obrazów chętnie emitowanych w Stanach Zjednoczonych w okresie Bożego Narodzenia. Następne obrazy Capry nie odnosiły już podobnych sukcesów.

Filmografia

Reżyseria

Inne

Frank Capra napisał także scenariusze do ok. 30 filmów, m.in. do To wspaniałe życie, His First Flame i kilku innych swoich obrazów. Był też producentem ponad dwudziestu filmów, głównie reżyserowanych przez siebie.

Nagrody i wyróżnienia

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Golden Globe icon.svg
Autor: User:Bryan Derksen, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Stylized silhouette of the Golden Globe award, for use as an icon.
Frank Capra.jpg
A portrait photo of Frank Capra.
Chevalier Ordre de Leopold.png
Baretka Krzyża Kawalerskiego Orderu Leopolda (Belgia)
Frank Capra, director, aboard the Rex.jpg
Photograph shows Capra on board the SS Rex from Italy to New York.