Franz Joseph Gall

Franz Joseph Gall

Franz Joseph Gall (ur. 9 marca 1758 w Tiefenbronn koło Pforzheim, zm. 22 sierpnia 1828 w Montrouge) – austriacki neurolog i psycholog.

Był lekarzem w Wiedniu do 1802 roku, następnie przeprowadził się do Paryża. Był twórcą frenologii. Wysunął koncepcję, że poszczególne czynności i części ciała mają na powierzchni mózgu swoje ośrodki, którym odpowiadają różne wyniosłości i zagłębienia czaszki. Tym samym, wygląd czaszki człowieka może stanowić podstawę do określenia cech fizycznych i psychicznych osobnika oraz chorób mózgu. Poglądy Galla zostały w ogromnej większości przez późniejsza naukę odrzucone, jednak jego badania dały początek nauce o lokalizacji czynności w mózgu[1].

Frenologiczna mapa mózgu i wybrane ilustracje z książki "Anatomie et Physiologie du Système nerveux"
(F.J. Gall & J.C. Spurheim, 1810)[2]

W kulturze popularnej

Nazwisko Josepha Galla pojawia się w Kordianie Słowackiego. W akcie III, scenie VI dramatu Dozorca Szpitala Waryjatów pyta wizytującego placówkę Doktora jakie stosuje metody rozpoznawania chorób psychicznych. Doktor odpowiada, że „macanie głów”. Wówczas Dozorca przytakuje mówiąc: „Rozumiem, to systemat Galla”[3].

Przypisy

  1. Richard Frąckowiak ; Rozmawiała Katarzyna Siwiec. Tajemnice mózgu. „Gazeta Wyborcza”, 5 maja 2011. Agora SA. ISSN 0860-908X. 
  2. F.J. Gall & J.C. Spurheim: Anatomie et physiologie du système nerveux en général et du cerveau en particulier. Paryż: 1810.
  3. Juliusz Słowacki: Kordian / Kordian - Akt III. wolnelektury.pl. [dostęp 2018-03-27].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Franz Joseph Gall.jpg
Franz Joseph Gall (1758–1828), German physician and anatomist
Phrenology.png
Autor: Davidmbusto, Licencja: CC BY 3.0
Phrenology
"Anatomie et physiologie..." F.J. Gall & J.C. Spurheim, 1810 Wellcome L0020421.jpg
Autor: unknown, Licencja: CC BY 4.0

Human skull

Rare Books
Keywords: Franz Joseph Gall; Johann Gaspard Spurzheim