Franz Michel Willam

Franz Michel Willam
Prezbiter
Kraj działania

Austria

Data i miejsce urodzenia

14 czerwca 1894
Schoppernau

Data i miejsce śmierci

18 stycznia 1981
Andelsbuch

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Prezbiterat

1917

Franz Michel Willlam (ur. 14 czerwca 1894 w Schoppernau w kraju związkowym Vorarlberg, zm. 18 stycznia 1981 w Andelsbuch) – austriacki ksiądz katolicki, teolog, antropolog i pisarz.

Życie

Był synem szewca i wychowywał się w skromnym domu. W 1917 został wyświęcony na kapłana w Brixen, a w 1921 otrzymał stopień magistra teologii. Po pewnym doświadczeniem duszpasterskim, ze względu na rolę kapelana w Andelsbuch, gdzie był aktywny jako duszpasterz i egzegeta, mieszkał tam aż do śmierci. Zawsze chciał być nazywany "kapłanem", ponieważ chciał być zarówno księdzem, jak i pastorem.

Pomimo faktu, że mieszkał w odizolowaniu w lasach koło Bregencji, pozostawał w stałym kontakcie ze świat naukowym. Czytał dzieła po angielsku, francusku, hiszpańsku, włosku, łacinie i grece bez pomocy słownika.

Jego prace obejmują 33 książki i 372 pisma – wiersze, opowiadania, eseje, recenzje – opublikowane w 79 różnych czasopismach.

W 1932 opublikował książkę Das Leben Jesu im Lande und Volke Izrael (Życie Jezusa w kraju i pośród ludu Izraela), wydaną w dziesięciu edycjach i przetłumaczoną na dwanaście języków. Dzieło stało się bestsellerem. Aby napisać tę książkę, studiował żydowską historię, a jako antropolog, obserwował przez wiele miesięcy zwyczaje i praktyki religijne w Palestynie.

Korespondował z ks. Josephem Ratzingerem, który już jako papież wspomina o nim w swojej książce Jezus z Nazaretu[1].

Przypisy

Bibliografia