Franz Radziwill

Franz Radziwill
ilustracja
(c) Bundesarchiv, Bild 183-42909-0004 / CC-BY-SA 3.0
Data i miejsce urodzenia6 lutego 1895
Strohausen gmina Stadland
Data i miejsce śmierci12 sierpnia 1983
Wilhelmshaven
Narodowośćniemiecka
Dziedzina sztukimalarstwo

Franz Radziwill (ur. 6 lutego 1895 w Strohausen, obecnie Rodenkirchen w powiecie Wesermarsch, zm. 12 sierpnia 1983 w Wilhelmshaven) – niemiecki malarz, przedstawiciel realizmu magicznego, stylu Nowej Rzeczowości.

Życiorys

Większą część życia spędził w uzdrowisku Dangast nad Morzem Północnym. Był przekonanym członkiem NSDAP, a mimo to wielokrotnie był szykanowany jako przedstawiciel „sztuki zdegenerowanej”.

Urodził się jako najstarsze z siedmiorga dzieci garncarza Edwarda Radziwiłła (zm. 1922) i jego żony Karoliny Suhrendorf (zm. 1948). Po przeprowadzce rodziny do Bremy uczęszczał do szkoły i uczył się na murarza. Dzięki dobrym wynikom w nauce został w roku 1913 przyjęty do Wyższej Państwowej Szkoły Architektury w Bremie, i kształcił się tam do roku 1915. Na kursach wieczorowych Wyższej szkoły Rzemiosła Artystycznego uczył się rysunku figuralnego. Nawiązał znajomość z malarzami z Fischerhude i Worpswede.

I wojnę światową przebył na froncie rosyjskim, we Flandrii i północnej Francji. W czasie służby wojskowej stworzył ok. 500 akwareli i rysunków.

W roku 1920 przyłączył się do Grupy Listopadowej, w której wystawach uczestniczył do roku 1931. Za radą Karla Schmidt-Rottluffa zamieszkał 1921 w uzdrowisku Dangast nad Morzem Północnym, najpierw czasowo, od 1922 na stałe. W rok później poślubił Johannę Ingeborg Haase i nabył na własność dom przy Sielstraße 3, gdzie pozostał do końca życia.

Stypendium ufundowane przez hamburskich kupców pozwoliło mu na pobyt studialny w Dreźnie 1927-1928. Tam spotkał się z Otto Dixem.

1931 rozpoczął ożywioną korespondencję z rzeźbiarzem Güntherem Martinem, członkiem NSDAP.

W roku 1932 Radziwill stał się przekonanym zwolennikiem Hitlera, 1 maja 1933 został członkiem tej partii. Wkrótce został powołany na profesora Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie, zajmując miejsce po Paulu Klee, wyrzuconym z tego stanowiska przez hitlerowców.

W roku 1934 uczestniczył w zjeździe NSDAP w Norymberdze. Uczestniczył w Biennale w Wenecji.

W roku 1935 studenckie pismo Die Bewegung nazwało Radziwilla „bolszewikiem kultury”. Władze skonfiskowały 51 jego obrazów, zamknęły wystawę indywidualną w Jenie i pozbawiły stanowiska profesora w Düsseldorfie z powodu „niezdolności pedagogicznej”. Wyrzucono go z partii i obłożono zakazem uczestnictwa w wystawach.

W roku 1936 uzyskał w ministerstwie Oświaty Ludowej i Propagandy rehabilitację, lecz w następnym roku zabroniono mu wystawiania obrazów w Królewcu.

Radziwill usiłując dowieść swojego przywiązania do hitleryzmu, zadenuncjował dwóch mieszkańców Dangastu, którzy przebywali w gospodzie w czasie przemówienia Hitlera. W tym samym roku został kierownikiem okręgu w sztabie okręgowym NSDAP.

Trzy wczesne obrazy Radziwilla znalazły się na Wystawie Sztuki Zdegenerowanej w Monachium 1938. Po tym doszło do kolejnych konfiskat i represji, jednak udało mu się umieścić trzy obrazy na lokalnej wystawie.

W latach 1939-1941 służył na froncie zachodnim, 1941 został zwolniony ze względu na zaawansowany wiek. W 1942 służył w policji przeciwlotniczej w Wilhelmshaven i w straży pożarnej w Dangast. W ostatnich miesiącach wojny został powołany do Volkssturmu i trafił do niewoli brytyjskiej, skąd udało mu się uciec.

W liście otwartym z 17 stycznia 1947 dyrektor Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Berlinie Karl Hofer napiętnował hitlerowską przeszłość Radziwilla, nazywając go „Naziwill”.

W roku 1952 otrzymał z Urzędu Gospodarki Wodnej w Wilhelmshaven zlecenie na obrazy o ochronie wybrzeży.

W roku 1964 otrzymał pobyt stypendialny w Villa Massimo w Rzymie i odwiedził Grecję.

Ze względu na chorobę oczu zaniechał malarstwa w roku 1972. W roku 1975 w Muzeum Krajowym w Oldenburgu utworzono kolekcję dzieł Radziwilla.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Bundesarchiv Bild 183-42909-0004, Berlin, ADK-Ausstellung (cropped) Radziwill.jpg
(c) Bundesarchiv, Bild 183-42909-0004 / CC-BY-SA 3.0
Dla celów dokumentacyjnych Niemieckie Archiwum Federalne często zachowywało oryginalny opis fotografii, który może być błędny, tendencyjny, przestarzały bądź politycznie skrajny. Info non-talk.svg
Berlin, ADK-Ausstellung, Schwimmer, Radziwill, Drake

Zentralbild Ulmer 17.11.1956 Jahresausstellung der Deutschen Akademie der Künste eröffnet Der Präsident der Deutschen Akademie der Künste, Prof. Otto Nagel, eröffnete mit einer festlichen Ansprache im Plenarsaal der Deutschen Akademie der Künste am 17.11.1956 die Jahresausstellung. Als Gäste waren unter anderem erschienen: der Präsident der Volkskammer Dr. h.c. Johannes Dieckmann, der Minister für Volksbildung Fritz Lange und der Sekretär des ZK der SED, Dr. h. c. Paul Waudel. UBz: vlnr: Professor [Max] Schwimmer, der Oldenburger Kunstmaler Radziwill und der Bildhauer Heinrich Drake in der Ausstellung.

Abgebildete Personen: