Franz Thamm

Franz Thamm
Data i miejsce urodzenia

19 czerwca 1831
Lądek-Zdrój

Data i miejsce śmierci

25 lutego 1902
Lądek-Zdrój

Zawód, zajęcie

rzeźbiarz

Franz Thamm (ur. 19 czerwca 1831 w Lądku-Zdroju, zm. 25 lutego 1902 tamże) – niemiecki szewc i rzeźbiarz.

Życiorys

Ojciec Franza Thamma był murarzem, rodzina żyła w ubogich warunkach. Od dzieciństwa Franza pociągało rzeźbiarstwo, jego talent artystyczny został rozpoznany już w okresie młodości. Jako chłopiec w wieku szkolnym rzeźbił drewniane krzyże i figurki, które sprzedawane były w wioskach okalających Lądek-Zdrój. Mimo że wykazywał artystyczne uzdolnienia w kierunku rzeźbiarstwa, rodziców nie stać było szkolić uzdolnionego syna. Zawodem, jaki wybrali było szewstwo. W młodzieńczym wieku Franz Thamm udał się na wędrówkę, aby nauczyć się zawodu szewca. Po zdobyciu wiedzy i uzyskaniu uprawnień w kierunku szewstwa w 1855 roku powrócił do Lądka-Zdroju gdzie otworzył mały sklepik z zakładem szewskim. W 1857 roku poślubił córkę majstra stolarskiego ze Strachocina koło Lądka-Zdroju.

W wolnych chwilach nadal zajmował się rzeźbiarstwem i malarstwem pogłębiając równocześnie teoretyczną i praktyczna wiedzę w tym kierunku. O uzdolnionym Thammie dowiedział się rzeźbiarz Bernhard Kutzer(niem.) z Horní Údolí koło Zlatych Hor. Gdy poznał i potwierdził talent Thamma, malarz kościelny z Ząbkowic Śląskich na początek obiecał dać mu zlecenie. Thamm sprzedał sklep szewski w Lądku-Zdroju i założył niewielką pracownię rzeźbiarską. Pierwszym jego zleceniem było zamówienie na wykonanie ołtarza w kościele parafialnym w Kucharach koło Oławy. Przedstawiciele władz pozytywnie ocenili pracę, a Thamm otrzymał dodatkową premię. Kolejne zamówienia otrzymał w Hrabstwie Kłodzkim. W 1874 artysta wybudował dom rodzinny z pracownią rzeźbiarską. Często odwiedzali go artyści, którzy przyjeżdżali do Lądka, wśród nich byli: Eduard Steinbrück(niem.) i August Julius Streichenberg(niem.). W 1880 roku przy poparciu biskupa wrocławskiego, rozpoczął naukę na Akademii w Pradze, a następnie w Monachium, u profesora Josepha Knabla z Akademii Sztuk Pięknych, uzyskując jak najlepsze opinie. W okresie studiów współpracował się z Mayer'sche Hofkunstanstalt.

Otrzymał ofertę pracy w berlińskiej Akademii Budownictwa oraz w zespole wykańczającym sławną katedrę w Kolonii. Obie oferty odrzucił. W 1884 odbył podróż po północnej Italii poznając włoską sztukę.

W 1893 roku otrzymał zamówienie na wykonanie rzeźb do piętnastu kaplic różańcowych na Górze Kalwarii w Piekarach Śląskich, ze względu na słaby stan zdrowia wykonał tylko dwie: Biczowanie i Koronę cierniową. W 1894 doznał apopleksji, po której nie odzyskał pełnej sprawności. Wykonał stacje Drogi Krzyżowej dla kościoła św. Maurycego we Wrocławiu. W 1901 roku wykonał jeszcze figurę Ecce homo do kościoła w Chełmsku Śląskim. Gdy umarł, jego syn Franz Thamm (junior) był już samodzielnym artystą, warsztat przejęli młodsi synowie Paul i Adolf.

Ważniejsze dzieła

Ziemia kłodzka

Śląsk

Inne

  • Poczdam – rzeźba Madonny z Dzieciątkiem w kościele katolickim
  • Javorník – krzyż cmentarny.

Literatura

  • Adam Langer, Franz Losky, Schlesische Biographieen, Glatz 1902, S. 133–158.