Free Woman

Free Woman
Wykonawca utworu
z albumu Chromatica
Lady Gaga
Wydany

28 sierpnia 2020
(Zobacz dokładne daty wydania)

Gatunek

Eurodance · eurohouse

Długość

3:11

Twórca

Stefani Germanotta · Michael Tucker · Axel Hedfors · Johannes Klahr · Alexander Ridha

Producent

BloodPop · Axwell · Klahr

Wydawnictwo

Interscope Records

Free Womanutwór muzyczny amerykańskiej piosenkarki i autorki tekstów Lady Gagi, który został nagrany w ramach szóstego albumu studyjnego piosenkarki – Chromatica. Piosenka została napisana przez Gagę i Burnsa oraz producentów: BloodPopa, Axwella oraz Klahra. Jest to utwór w stylach eurodance i eurohouse z dużą dozą inspiracji muzyką lat 90. XX wieku. Tekst utworu odnosi się do przeżyć piosenkarki, która w kompozycji otwiera się na temat radzenia sobie z zespołem stresu pourazowego, którego Gaga uświadczyła po molestowaniu seksualnym przez producenta muzycznego w 2005 roku. Artystka chciała również stworzyć piosenkę dla jej fanów ze społeczności LGBT i napisała „Free Woman” z myślą o transpłciowej społeczności. Tekst piosenki mówi o odzyskiwaniu swojej tożsamości i odpowiada na pytanie „co to znaczy być kobietą?”. Wielu krytyków muzycznych wyróżniło tę piosenkę, ze względu na jej silny i budujący tekst, a niektórzy określili jej produkcję za niewyróżniającą się.

Demo utworu wyciekło w dobrej jakości kilka tygodni przed wydaniem albumu. 28 sierpnia 2020 został wydany remiks „Free Woman” skomponowany przez DJ-kę Honey Dijon, jako prezent z okazji ostatniego odcinku podcastu Gagi na Apple Music o nazwie „Gaga Radio”.

Geneza i nagrywanie

Axwell był jednym z autorów i producentów „Free Woman”.

„Free Woman” zostało napisane przez Gagę, Burnsa i producentów piosenki, którymi są BloodPop, Axwell oraz Klahr[1]. Axwell ujawnił, że bardzo lubił wczesną wersję piosenki, którą Gaga stworzyła z BloodPopem i „wyobraził sobie ją graną w nowojorskich klubach w latach 90.”, gdy ją usłyszał po raz pierwszy. Klahr dodał, że „wzmocnili brzmienie piosenki tak, żeby jeszcze bardziej nawiązywała do lat 80. i 90. oraz dodali [ich] klimat, aby zobaczyć jak [oni] mogą to ulepszyć, zachowując przy tym duszę piosenki” i „z bujnymi wokalami Gagi na wierzchu, [oni] chcieli stworzyć rytm piosenki, który będzie idealny do grania w klubach”[2].

Gaga wyjaśniła, że była w gorszym okresie myślenia podczas pisania tej piosenki, „myślenie czasami, że [ona] kiedyś umrze… więc [ona] powinna powiedzieć to co jest ważne”, i finalizowanie tej piosenki pomogło jej usunąć to myślenie, mówiąc, że „teraz słucham tego i wiem, że będę żyć”[3]. Podczas wywiadu z Zanem Lowem dla Apple Music, Gaga opowiedziała o bardzo prywatnej genezie tej piosenki:

Byłam molestowana seksualnie przez producenta muzycznego. To spotęgowało moje wszystkie uczucia o życiu, o świecie, o przemyśle muzycznym, co muszę dać w zamian, aby dojść do tego gdzie teraz jestem. Musiałam to tu umieścić. I kiedy jestem w stanie świętować to, mówię «Wiesz co?» (…) Nie będę już określać samej siebie jako ofiarę molestowania. Jestem po prostu osobą, która umie przyznać, że przeszła przez pojebane rzeczy[4].

Gaga również ujawniła, że „Free Woman” zostało napisane z myślą o transpłciowej społeczności[5]. Ona chciała potwierdzić swoją siłę w tej piosence, ale też świętować to jak społeczność LGBT pomogła jej w poradzeniu sobie z zespołem stresu pourazowego[3]. Gaga ponadto dodała, że chciała nazwać cały album Free Woman, ale nazwała go Chromatica, gdyż „nadal ma problem w [byciu wolną kobietą]”[5].

Kompozycja

Często rozmyślam dlaczego wybrałam, aby wyrazić swoją kobiecość w tej piosence. Uświadomiłam sobie, że te rozmyślania były bezcelowe. Kobieta może być równoznaczna z każdym kreatywnym zajęciem. Jestem dumna z mojej macicy, z twojej też i jestem dumna z tych, które urodziły się bez niej. Każda płeć ma duszę macicy.

Lady Gaga, mówiąc o „Free Woman” w serwisie Spotify[6].

„Free Woman” jest utworem eurodance[7] oraz eurohouse[8] z elementami acid house[9] i disco[10], który był zainspirowany muzyką lat 90. XX wieku[11]. Leah Greenblatt z „Entertainment Weekly” opisała utwór jako „piosenkę o średnim tempie i gospelowym rytmie”[12]. Alexandra Pollard z „The Independent” znalazła podobieństwo między „Free Woman” a „Love is Free” od Robyn & La Bagatelle Magique[9], gdzie Salvatore Maicki z magazynu „Nylon” porównał ją do muzyki La Bouche[13].

Piosenka ma na celu odpowiedzieć na pytanie „co to oznacza bycie wolną kobietą?” i mówi o tym, że nie potrzeba być z mężczyzną, aby przetrwać[3]. Piosenkarka deklaruje, że może czuć się wolna sama ze sobą i „zwycięsko idzie naprzód”[3][14], śpiewając „Dalej jestem kimś, nawet bez faceta / Jestem wolną kobietą”[15]. Annie Zaleski z tygodnika „Time” napisała, że piosenka jest o odzyskiwaniu „tożsamości i płci po molestowaniu seksualnym”[16], zaś Laura Alvarez z magazynu „Forbes” opisała tekst utworu jako „walkę o szczęście z przeciwnościami losu”[17]. Carl Wilson ze „Slate” uznał, że piosenka „odnosi się do Stefani Germanotty sprzed ery The Fame w Nowym Jorku” przez wers „Idę przez śródmieście, słyszę mój dźwięk / Nikt mnie jeszcze nie zna, nie teraz”[18].

Wydanie i remiks

W sierpniu 2020 roku został wydany remiks Honey Dijon. DJ-ka była zainspirowana gatunkiem Chicago house podczas remiksowania utworu.

7 maja 2020 roku do sieci wyciekła wczesna wersja utworu w dobrej jakości, stając się trendującym tematem na Twitterze. Wyciek został opanowany szybko przez Interscope Records[19]. Trzy dni przed wydaniem albumu, Gaga opublikowała obraz promocyjny na jej mediach społecznościowych, na którym była napisana część tekstu utworu „To jest mój parkiet / O który walczyłam”, z podpisem „To jest wiadomości z Chromatici[20]. 29 maja 2020 roku Chromatica została wydana, gdzie „Free Woman” jest piątą piosenką z listy utworów[21].

28 sierpnia 2020 roku remiks „Free Woman” stworzony przez Honey Dijon został wydany jako prezent z okazji zakończenia cotygodniowego podcastu Gagi na Apple Music, który nazywał się „Gaga Radio”[22][23]. Mówiąc o współpracy z piosenkarką, Dijon powiedziała „Podchodzę do większości ludzi, z którymi pracuję, bardziej z kulturowych powodów, niżeli komercyjnych priorytetów. Bo myślę, że Gaga zawsze tworzyła klubową muzykę i mówiła o społeczności LGBT, i zawsze ją wspierała, i większość jej muzyki było zainspirowane przez kluby”. Dijon oryginalnie była poproszona o zremiksowanie kolaboracji Gagi z GrandeRain on Me”, ale poczuła, że będzie jej łatwiej z „Free Woman”, bo wyobraziła sobie multikulturową klubową atmosferę dla jej wersji piosenki. Wybierając tytuł „Realness Remix”, chciała oddać honor dla różnorodnej klubowej społeczności. Pochodząca z Chicago DJ-ka również uznała, że remiks będzie idealną okazją do pokazania stylu Chicago house dużej liczbie ludzi[24].

Lista utworów

Digital download / media strumieniowe[22]
NrTytuł utworuDługość
1.„Free Woman” (Honey Dijon Realness Remix Edit)3:31
2.„Free Woman” (Honey Dijon Realness Remix)6:46

Personel

Źródło[1]:.

Notowania

2020
TerytoriumNotowaniePozycjaŹr.
 AustraliaTop 50 Singles[25]
 FrancjaTop Singles143[26]
 KanadaCanadian Hot 10080[27]
 LitwaSinglų Top 10089[28]
 Nowa ZelandiaHot 40 Singles6[29]
 PortugaliaPortugese Singles Chart100[30]
 Stany ZjednoczoneBubbling Under Hot 1002[31]
Hot Dance/Electronic Songs10[32]
Rolling Stone Top 10092[33]
 SzwecjaSverigetopplistan93[34]

Historia wydania

ObszarDataFormatWersjaWytwórniaŹr.
Cały świat29 maja 2020digital download · media strumieniowe · CD · kaseta · winyl – utwór w albumieoryginałInterscope[21][35]
28 sierpnia 2020digital download · media strumienioweremiks Honey Dijon[22]

Przypisy

  1. a b Credits / Chromatica / Lady Gaga, listen.tidal.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  2. Lady Gaga’s ‘Chromatica’ team reveals the history and future of her new era, ew.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  3. a b c d Lady Gaga: Life on Chromatica, www.papermag.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  4. The Powerful Reason Why Lady Gaga Won’t Call Herself A „Survivor Of Sexual Assault”, www.vogue.co.uk [dostęp 2020-09-14] (ang.).
  5. a b Lady Gaga Shares That The Trans Community Inspired ‘Free Woman’, etcanada.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  6. Welcome to Chromatica – Experience the vibrant world of Chromatica with this Enhanced Album curated for you by Lady Gaga, spotify.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  7. Lady Gaga: Chromatica review – Gaga rediscovers the riot on her most personal album, www.theguardian.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  8. Review: Lady Gaga’s Chromatica Is a Concept in Search of an Album, www.slantmagazine.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  9. a b Lady Gaga review, Chromatica: Big, brazen pop with an introspective side, www.independent.co.uk [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  10. ‘Chromatica’ by Lady Gaga Review: An Invitation to Escape Into Disco, www.wsj.com [dostęp 2020-09-16] [zarchiwizowane z adresu 2020-06-14] (ang.).
  11. Album Review: Lady Gaga – Chromatica, dyimag.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  12. Lady Gaga’s Chromatica offers a glitter-dusted escape from strange times: Review, ew.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  13. Lady Gaga’s ‘Chromatica’ is Pure, Sanitized Ecstasy, www.nylon.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  14. Lady Gaga – ‘Chromatica’ review: a pure pop celebration from an icon in a world of her own, www.nme.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  15. Lady Gaga Takes the Power Back in Her Chromatica Track „Free Woman”, www.harpersbazaar.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  16. Lady Gaga’s New Album Chromatica Is the Soundtrack for 2020's Most Epic Bedroom Dance Parties, time.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  17. How Lady Gaga Revives Pop With Her New Album ‘Chromatica’, www.forbes.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  18. Every Song on Lady Gaga’s Chromatica, Rated in Comparison to A Star Is Born’s Butt Song, slate.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  19. New Lady Gaga song ‘Free Woman’ leaks and it looks like Chromatica might be about to save pop music, www.pinknews.co.uk [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  20. THIS IS A MESSAGE FROM #CHROMATICA 3 DAYS, www.instagram.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  21. a b Chromatica by Lady Gaga on Apple Music, itunes.apple.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
    Chromatica Deluxe CD, shopuk.ladygaga.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
    Chromatica Cassette Set, shopuk.ladygaga.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  22. a b c Free Woman (Honey Dijon Realness Remix) – Single by Lady Gaga & Honey Dijon, music.apple.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  23. To celebrate the final episode of #GAGARADIO on @applemusic, my buddy @zanelowe just debuted the one and only Miss @HoneyDijon’s remix of Free Woman on New Music Daily Radio. And it’s available everywhere now. Don’t miss the final Gaga Radio at 11am PT, twitter.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  24. Honey Dijon Discusses Origins of Her „Realness Remix” for Lady Gaga in Insightful Apple Music Interview, edm.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  25. ARIA Top 50 Singles for week of 8 June 2020, www.aria.com.au, 14 czerwca 2020 [dostęp 2022-01-26] (ang.).
  26. Discographie Lady GaGa, lescharts.com [dostęp 2020-09-16] (fr.).
  27. Lady Gaga Chart History (Canadian Hot 100), www.billboard.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  28. 2020 23-os SAVAITĖS (gegužės 29-birželio 4 d.) SINGLŲ TOP100, www.agata.lt [dostęp 2020-09-16] (lit.).
  29. NZ Hot 40 Singles, nztop40.co.nz [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  30. Portuguesecharts.com – Lady Gaga – Free Woman, portugesecharts.com [dostęp 2020-09-16] (port.).
  31. Lady Gaga Chart History (Bubbling Under Hot 100), www.billboard.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  32. Lady Gaga Chart History (Hot Dance/Electronic Songs), www.billboard.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  33. Top 100 Songs, www.rollingstone.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).
  34. Discography Lady Gaga, swedishcharts.com [dostęp 2020-09-16] (szw.).
  35. Chromatica Standard Vinyl, shopuk.ladygaga.com [dostęp 2020-09-16] (ang.).

Media użyte na tej stronie

Flag of New Zealand.svg
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Axwell @ TomorrowWorld 2013.jpg
Autor: MIXTRIBE, Licencja: CC BY 2.0
Axwell playing live at TomorrowWorld Festival 2013
Honey Dijon on the LOVE 18 set.jpg
Autor: LOVE Magazine, Licencja: CC BY 3.0
For Honey Dijon, feeling glamourous comes from being in love. From #LOVE18, Photography Patrick Demarchelier

Film by Belle Smith Interview by Isabella Boreman http://www.thelovemagazine.co.uk/posts/8262/watch-susan-sarandon-and-honey-dijon-behind-the-scenes-on-the-love-18-set

http://www.thelovemagazine.co.uk/