Front Ocalenia Narodowego

Front Ocalenia Narodowego (rum. Frontul Salvării Naţionale) – organ sprawujący rządy w Rumunii w pierwszych tygodniach po rewolucji 1989 r., stopniowo przekształcony w partię polityczną o tej samej nazwie (do 1993 r.).

Front Ocalenia Narodowego powstał 22 grudnia 1989 r. w gmachu telewizji w Bukareszcie podczas rewolucji rumuńskiej. Składał się początkowo z 11 osób, wojskowych oraz członków Rumuńskiej Partii Komunistycznej. Niezwłocznie po utworzeniu Front ogłosił, że obejmuje władzę w Rumunii; 26 grudnia 1989 jeden z jego członków, Ion Iliescu (były członek Komitetu Centralnego RPK, odsunięty przez Nicolae Ceauşescu w 1985 r.) został ogłoszony tymczasowym prezydentem Rumunii[1].

W ciągu kilku kolejnych dni skład Frontu został poszerzony do 145 osób i przejął on funkcje parlamentu Rumunii, a następnie ogłosił dekret o rejestracji partii politycznych. 23 stycznia 1990 r. Front ogłosił wybory parlamentarne w Rumunii, a w kolejnych dniach odbyły się obrady rumuńskiego "okrągłego stołu" z udziałem FON i powstałych w międzyczasie partii politycznych. 6 lutego FON został zarejestrowany jako partia polityczna startująca w wyborach.

W przeprowadzonych w maju 1990 r. wyborach parlamentarnych zwycięstwo odniósł Front Ocalenia Narodowego, a jego przywódca Ion Iliescu został wybrany przez parlament prezydentem Rumunii. Ponownie na tym stanowisku potwierdziły go powszechne wybory prezydenckie w 1992 r., FON wygrał również wtedy wybory parlamentarne (choć liczba głosów oddanych na niego znacznie spadła w stosunku do 1990 r.). W tym okresie doszło do rozłamu we Froncie pomiędzy prezydentem Iliescu i premierem Petre Romanem. Ten ostatni opowiadał się za szybkimi reformami państwa, co zbliżyło go do opozycji; w efekcie Iliescu i jego stronnicy wystąpili z Frontu i powołali Demokratyczny Front Ocalenia Narodowego, który potem przekształcił się w Partię Socjaldemokratyczną. Z kolei kontrolowany przez Romana FON przekształcił się w 1993 r. w Partię Demokratyczną.

Zobacz też

Bibliografia

  • Mieczysław Tanty: Bałkany w XX wieku: Dzieje polityczne. Warszawa: Książka i Wiedza, 2003, s. 338–339. ISBN 83-05-13311-7.

Przypisy

  1. Countries QR, www.rulers.org [dostęp 2017-11-23].

Media użyte na tej stronie

1989 Iliescu television.jpg

Ion Iliescu at the Romanian Television during the Romanian Revolution of 1989
Flag of the President of Romania.svg
Flag of the President of Romania.svg