Fryderyk II Sesselmann

Fryderyk II Sesselmann
Ilustracja
Data i miejsce urodzeniaok. 1410
Kulmbach
Data i miejsce śmierci21 września 1483
Kamenz
Wyznaniekatolicyzm
Kościółrzymskokatolicki
Nominacja biskupia3 listopada 1455
Sakra biskupiabrak danych

Fryderyk II Sesselmann (ur. ok. 1410 r. w Kulmbach, zm. 21 września 1483 r. w Kamieńcu) – niemiecki duchowny katolicki, biskup lubuski.

Życiorys

Fryderyka Sesselmann urodził się w Kulmbach, w Górnej Frankonii, jako syn Petera Sesselmanna, ok. 1410 r. Dzięki kontaktom jego ojca z dworem brandenburskich Hohenzollernów udało mu się wsparcie dla dalszej nauki i kariery Fryderyka. W 1 połowie lat 20. XV w. uzyskał święcenia kapłańskie. Od 1429 r. rozpoczął studia filozoficzne w Lipsku, które ukończył w 1435 r., uzyskaniem doktoratu.

Dzięki wsparciu elektora brandenburskiego uzyskał beneficjum kościelne w Würzburgu, z którego sfinansował sobie dalszą naukę w Bolonii. W 1445 r. otrzymał tam stopień doktora prawa cywilnego, a w 1451 r. doktorat z prawa kanonicznego.

Po powrocie z Włoch rozpoczął służbę dyplomatyczną na dworze Fryderyka II Żelaznego, który już w 1445 r. uczynił go kanclerzem Brandenburgii. Funkcję tę sprawował do końca swojego życia, posiadając nie tylko niezbędne kwalifikacje, ale i doświadczenie nabyte jeszcze w domu rodzinnym. W 1447 r. udało mu się zawrzeć konkordat między papieżem Eugeniuszem IV a Brandenburgią. 3 listopada 1455 r. został wybrany przez kapitułę ordynariuszem lubuskim, na które to stanowisko prowizję papieską uzyskał pod koniec tego roku, 1 grudnia.

Na początku lat 70. XV w. kierował misją mającą na celu podporządkowanie Pomorza Zachodniego Brandenburgii, zakończonego porażką. Skłoniło to Fryderyka II, wobec jeszcze jego bezdzietności do abdykacji w 1470 r. na rzecz brata Albrechta Achillesa. Sesselmann udał się z byłym elektorem na emigracje do Plassenburgu.

W 1473 r. powrócił do Brandenburgii na prośbę Albrechta III Achillesa obejmując na kilka miesięcy funkcję regenta Marchii Brandenburskiej. W latach 1477-1478 był administratorem apostolskim diecezji kamieńskiej.

Zmarł w 1483 r. i został pochowany w podziemiach katedry w Fürstenwalde/Spree. Nagrobek został zachowany i pokazuje biskupa z jego insygnia i godła. Napis brzmi:

Łaciński oryginał:Tłumaczenie:

Anno Domini M.CCCC.LXXXIII.
In Die Sancti Mathei.
Obiit Reverendus i. x. D(omin).us Fridericus Sesselmann
Episcops Eccl(esiae) Lubuceij
S(ua). A(n)i(m)a Requiescat In Pace Ame(n)

W Roku Pańskim tysiąc czterysta osiemdziesiątym trzecim.
zmarł w dniu św. Mateusza,
czcigodny Pan Frederick Sesselmann w Chrystusa wierzący,
biskup Kościoła Lubuskiego.
Niech spoczywa w pokoju. Amen

Bibliografia

  • Ks. Piotr Nitecki, Biskupi Kościoła katolickiego w Polsce w latach 965-1999. Słownik biograficzny, Instytut Wydawniczy "Pax", wyd. 2, Warszawa 2000.
  • Herzogenaurach, Ein Heimatbuch, pod red. Valentina Fröhlicha, Selbstverlag der Stadt Herzogenaurach 1949.
  • Friedrich Holtze, Die ältesten märkischen Kanzler und ihre Familien, [w:] Forschungen zur brandenburgischen und preußischen Geschichte, t. 7, Berlin 1894.

Media użyte na tej stronie

Friedrich Sesselmann Siegesallee.JPG
Side bust in the monument group № 16 in the former Siegesallee in Berlin commemorating the Chancellor and Bishop Friedrich Sesselmann. Sculptor: Alexander Calandrelli. The sculpture was unveiled on 22 December 1898.