Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga

Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenberga
Państwo Polska
Data założenia14 grudnia 1995
Nr KRS0000052030
Data rejestracji6 listopada 2001
brak współrzędnych
Strona internetowa

Fundacja Bankowa im. Leopolda Kronenbergafundacja założona w 1995 r. z okazji 125-lecia Banku Handlowego w Warszawie (obecnie działającego pod marką Citi Handlowy)[1]. Fundacja angażuje się w działania na rzecz edukacji finansowej, wspierania przedsiębiorczości, ochrony dziedzictwa narodowego oraz wolontariatu pracowniczego. Obszary są odzwierciedleniem strategicznego podejścia Banku w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu.

Edukacja finansowa

Fundacja prowadzi 9 programów edukacji finansowej: Moje Finanse[2], Tydzień dla Oszczędzania[3], Budowanie Niezależności Finansowej Kobiet[4], Nagroda Banku Handlowego w Warszawie S.A.[5], Być Przedsiębiorczym[6], Business Startup[7], Biznes w kobiecych rękach[8], Mikroprzedsiębiorca Roku[9], Nagroda Emerging Market Champions[10].

Fundacja cyklicznie publikuje wyniki badań „Postawy Polaków wobec oszczędzania” w ramach akcji „Tydzień dla Oszczędzania” (siódma edycja w 2014 roku) oraz badań dotyczących mikroprzedsiębiorczości (szósta edycja w 2014 roku). „Postawy Polaków” określają panujące trendy w zakresie oszczędności Polaków i diagnozują praktyczne umiejętności zarządzania domowymi finansami, natomiast badania z zakresu mikroprzedsiębiorczości co roku dotykają innego aspektu funkcjonowania tego sektora. W roku 2014 ich przedmiotem była ekspansja mikrofirm.

Wolontariat

Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy koordynuje także Program Wolontariatu Pracowniczego Citi[11], działający od 2005 roku. Fundacja zachęca pracowników do dzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami oraz wspierania różnorodnych przedsięwzięć społecznych. Pracownicy banku mają szeroki wybór ofert zaangażowań wolontariackich nadsyłanych z Centrum Wolontariatu, organizacji pozarządowych oraz zbieranych przez Fundację. Wolontariusze tworzą autorskie projekty w ramach wolontariatu indywidualnego; pracują z osobami starszymi, niepełnosprawnymi, dziećmi; pomagają w schroniskach dla zwierząt. Fundacja koordynuje udział wolontariuszy Citi w działaniach grupowych. Najważniejszym z nich jest Światowy Dzień Citi dla Społeczności – ogólnoświatowy projekt, w ramach którego pracownicy banku starają się rozwiązać konkretne problemy społeczne, które występują w bliskich im społecznościach. W dziewiątej edycji akcji, w roku 2014, wolontariusze Citi wspólnie ze znajomymi i członkami rodzin zaangażowali się 2486 razy, realizując 187 projektów i pomagając prawie 23 tys. odbiorców. We wszystkich edycjach wolontariusze Citi zrealizowali 1014 projektów.

Kolejnym obszarem działań Fundacji jest organizacja prac wolontariackich pracowników banku na rzecz społeczności lokalnych podczas wyjazdów integracyjnych. W 41 wyjazdach integracyjnych z wolontariatem udział wzięło prawie 4200 wolontariuszy, którzy pomogli już niemal 8700 osobom.

Od 2010 roku prowadzony jest konkurs „Studencki Projekt Społeczny – Zostań Kreatorem Zmian”, skierowany do studentów, którzy mają pomysł na projekt wolontariacki. W dwóch edycjach Fundacja dofinansowała 30 najlepszych projektów, które były realizowane w okresie letnim.

Fundacja wspiera również wolontariuszy finansowo i organizacyjnie podczas akcji „Zostań Asystentem Św. Mikołaja”. W jej ramach wolontariusze z banku realizują zabawy mikołajowe dla dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych, połączonych z obdarowywaniem ich prezentami, przygotowanymi przez pracowników Banku.

W latach 2006–2014 wolontariusze zrealizowali 1419 projektów, przepracowując łącznie ponad 90 135 godzin i pomagając 181 527 osobom.

Ochrona dziedzictwa kulturowego

Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy angażuje się również w ochronę dziedzictwa kulturowego[12], m.in. poprzez przyznawanie Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora[13]. Nagrodą honorowane są osoby lub instytucje za wybitne osiągnięcia mające na celu ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego, a w szczególności za działalność muzealną i konserwatorską oraz pracę na rzecz gromadzenia pamiątek polskiej kultury. Celem przedsięwzięcia jest promocja oraz wsparcie tych, którzy podejmują się działań służących ochronie dorobku polskiej kultury zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Fundacja prowadzi program Odzyskiwanie dzieł sztuki[14], którego celem jest odzyskiwanie dóbr kultury utraconych przez Polskę w czasie i w wyniku II wojny światowej. W ramach programu odzyskano m.in. obraz Anny Bilińskiej–Bohdanowiczowej „Murzynka”, a także zbiór grafik i litografii[15] wybitnych polskich malarzy, takich jak Juliusz Kossak, Aleksander Orłowski, czy Leon Wyczółkowski.

W ramach programu Korzenie Fundacja przypomina osobę i dokonania Leopolda Kronenberga oraz jego dziedziców. W roku 2011 Fundacja rozpoczęła projekt mający na celu odnalezienie i digitalizację dokumentów dotyczących historii Banku Handlowego w Warszawie oraz rodziny Kronenbergów.

Fundacja wielokrotnie angażowała się również w projekty istotne dla polskiej kultury. W roku 1998 zakupiła i przekazała Muzeum Narodowemu w Warszawie kolekcję XIX-wiecznych sreber, eksponowanych obecnie w Gabinecie Sreber im. Leopolda Kronenberga. W latach 2006–2008 współpracowała przy projekcie identyfikacji grobu Mikołaja Kopernika, który zakończył się potwierdzeniem odnalezienia prochów astronoma.

Zobacz też

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie