Fundacja Inna Przestrzeń

Fundacja Inna Przestrzeń
Państwo Polska
SiedzibaWarszawa
Data założenia2006
Rodzaj stowarzyszeniaOPP
Nr KRS0000257224
Położenie na mapie Warszawy
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Fundacja Inna Przestrzeń”
Ziemia52°13′58″N 21°01′08″E/52,232700 21,018960
Strona internetowa

Fundacja Inna Przestrzeń (FIP) – organizacja pozarządowa posiadająca status organizacji pożytku publicznego. Założona w 2006 roku w Warszawie. Prowadzi działalność w obszarach: międzynarodowej współpracy kulturalnej, praw człowieka, współpracy rozwojowej oraz upowszechniania wiedzy o innych kulturach i integracji imigrantów. Prezesem Fundacji jest Witold Hebanowski, przewodniczącym jej rady był Bogusław Stanisławski.

Działalność fundacji

  • działalność wydawnicza fundacji skupia się przede wszystkim na książkach z pogranicza sztuki, spraw społecznych i architektury -m.in. Architektura Cienia (tomy I, II, III), Ministry of Highways oraz Utopie Dnia Codziennego,
  • Integracja uchodźców poprzez sport - projekt realizowany m.in. w ośrodkach dla cudzoziemców w różnych miejscach polski - skupia się na wsparciu kobiet-uchodźczyń poprzez różne dyscypliny sportowe (piłka nożna, wendo, jazda na rowerze).
  • Kontynent Warszawa-Warszawa Wielu Kultur – portal upowszechniający wiedzę o różnorodności kulturowej Warszawy[1]
  • Program Tybetański – członek International Tibet Network, kontynuuje działalność Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Tybetu[2][3] (program został zawieszony w 2015 roku, obecnie działalność protybetańska fundacji skupiona jest wokół Galerii Tybetańskiej na Rondzie Tybetu).
  • Ośrodek Sintar – centrum kultury i edukacji powstałe z inicjatywy uchodźców czeczeńskich - powstało w 2009 roku, w 2015 fundacja wspólnie z Instytutem Kultur Narodów Kaukazu powołały do życia Fundację Sintar Imienia Issy Adajewa, która kontynuuje działalność centrum (obecnie bez własnego lokalu).
  • Pilotaż Warszawskiego Centrum Wielokulturowego – projekt wspierający aktywność społeczną i artystyczną cudzoziemców m.in. poprzez szkolenia i realizację wydarzeń. Ważnym elementem projektu jest budowanie koalicji międzysektorowej w celu usprawnienia pomocy kierowanej do cudzoziemców[4]. Pilotaż uwieńczyło powstanie Centrum Wielokulturowego w Warszawie przy pl. Hallera, działalność koalicji kontynuowana jest w Fundacji na rzecz Centrum Wielokulturowego w Warszawie, którą fundacja powołała do życia wraz z pięcioma innymi organizacjami pozarządowymi.
  • Informator dla cudzoziemców – portal zawierający informacje przydatne cudzoziemcom przybywającym do Polski[5].

Wydarzenia cykliczne

  • Transkaukazja – międzynarodowy festiwal inspirowany współczesnym Kaukazem (w szczególności: Armenią, Gruzją i Azerbejdżanem). Organizowany od 2004[6][7][8].
  • One Caucasus – międzynarodowy festiwal interdyscyplinarny organizowany na pograniczu Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu (region Kvemo-Kartli) od 2014 roku[9].
  • ArtZona – dni polskiej kultury alternatywnej na Kaukazie – festiwal organizowany w latach 2009-2012.
  • Katalizator Inicjatyw Wielokulturowych (KIWi) – cykl warsztatów dla aktywnych migrantów i osób pochodzenia cudzoziemskiego, których inicjatywy są wspierane następnie niewielkim dofinansowaniem oraz wsparciem eksperckim.
  • Ludzie z Kontynentu – projekt obejmujący cykl wydarzeń promujących twórczość artystów pochodzących z mniejszości narodowych i etnicznych oraz środowisk cudzoziemskich, którzy mieszkają i tworzą w Warszawie. W ramach cyklu promocja m.in. malarstwa, fotografii, muzyki, filmu, sztuk audiowizualnych, poezji, tańca. Organizowany od 2007[10].
  • Wielokulturowe Warszawskie Street Party – cykliczny festiwal prezentujący wielokulturowość Warszawy. Organizowany od 2007[11][12][13][14]. W latach 2017-2018 festiwal nie był realizowany.

Przypisy

  1. Magdalena Dubrowska, Wielokulturowy portal Kontynent Warszawa [1]
  2. Program Tybetański Fundacji Inna Przestrzeń [2]
  3. O Programie Tybetańskim na portalu ngo.pl [3]
  4. Pilotaż Warszawskiego Centrum Wielokulturowego [4]
  5. Informator dla cudzoziemców [5]
  6. Festiwal Kultur Kaukazu – Transkaukazja [6]
  7. O Transkaukazji w Gazecie Stołecznej [7]
  8. O Transkaukazji w Gazecie Stołecznej [8]
  9. One Caucasus, One Caucasus [dostęp 2018-07-14] (ang.).
  10. Ludzie z Kontynentu [9]
  11. Wielokulturowe Warszawskie Street Party [10]
  12. O Wielokulturowym Warszawskim Street Party w TVPW [11]
  13. Wielokulturowe Warszawskie Street Party w TVN Warszawa [12]
  14. Wielokulturowe Warszawskie Street Party w Kronice Urzędu m.st. Warszawy [13]

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Warszawa outline with districts v4.svg
(c) Mfloryan at pl.wikipedia, CC BY 2.5
Mapa Warszawy - podkład lokalizacyjny
Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E