Fundacja Spełnionych Marzeń

Fundacja Spełnionych Marzeń
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Data założenia

sierpień 2002

Rodzaj stowarzyszenia

OPP

Nr KRS

0000128832

Położenie na mapie Warszawy
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Fundacja Spełnionych Marzeń”
Ziemia52°13′01″N 21°01′06″E/52,216833 21,018250
Strona internetowa

Fundacja Spełnionych Marzeń – fundacja mająca status organizacji pożytku publicznego, powstała w sierpniu 2002 z inicjatywy Małgorzaty i Tomasza Osuchów.

Fundacja opiekuje się dziećmi z chorobami nowotworowymi leczącymi się w dwóch specjalistycznych ośrodkach w Warszawie: w Instytucie Matki i Dziecka oraz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. M. Michałowicza.

Fundacja jest członkiem Polskiej Unii Onkologii.

Od 9 września 2004 posiada status organizacji pożytku publicznego.

10 lutego 2009 fundacja otrzymała Nagrodę im. Św. Kamila w kategorii "organizacje najbardziej zasłużone w zakresie onkologii dziecięcej" – za miłość do bliźniego, ofiarne zaangażowanie w służbie chorym dzieciom i godną naśladowania – szlachetną postawę osób pracujących w Fundacji.

10 czerwca 2009 Małgorzata i Tomasz Osuchowie zostali uhonorowani przez Prezydenta RP Złotymi Krzyżami Zasługi za działalność na rzecz chorych dzieci.

Cele

Głównym celem Fundacji Spełnionych Marzeń jest prowadzenie wielokierunkowych działań mających za zadanie łagodzenie psychicznych i psychologicznych skutków leczenia onkologicznego u dzieci i ich rodzin. Fundamentalną zasadą działania Fundacji jest otoczenie opieką chore dzieci i ich rodziny od momentu zdiagnozowania choroby poprzez cały proces leczenia, starając się dać im siłę do walki i wiarę w pokonanie choroby. Jednym z ważnych elementów działania Fundacji jest spełnianie niekonwencjonalnych marzeń jej podopiecznych, dzięki czemu otrzymują oni pozytywną dawkę energii, tak ważną dla poprawy zdrowia psychicznego.

Działalność

Cele Fundacji Spełnionych Marzeń realizowane są przede wszystkim poprzez:

  • Bezpośredni kontakt z każdym dzieckiem - codzienna obecność wolontariuszy Fundacji w szpitalu daje możliwość identyfikacji problemów z jakimi stykają się mali pacjenci. Poprzez spotkania i rozmowy poznawane są także ich marzenia i najskrytsze pragnienia. Tworzona jest ciepła, rodzinna atmosfera, aby kolejne powroty do szpitala nie wzbudzały w dzieciach lęku i przerażenia.
  • Pomoc i wsparcie dla rodziców, dla których szpital staje się drugim domem. Rodziców przerażonych, sparaliżowanych strachem i zupełnie nie przygotowanych do nowej sytuacji, często z rozdartym sercem między chorym dzieckiem w szpitalu a tymi pozostawionymi bez prawidłowej opieki w domu. Otaczani są opieką m.in. poprzez wsparcie duchowe, pomoc w rozwiązywaniu narastających problemów, pomoc przy tworzeniu prawidłowych relacji w kontaktach z lekarzami, aby ich wzajemne stosunki oparte były na zaufaniu i pełnej współpracy. Rodzicom udostępniane są również konta Fundacji, z przeznaczeniem na zbiórki środków finansowych na rehabilitację dziecka, a także wskazywanie kierunków i sposobów pozyskiwania tych środków.
  • Wolontariat - wolontariusze Fundacji to wyselekcjonowany zespół ludzi z profesjonalnym przygotowaniem do pracy z dziećmi, prezentujących różne charaktery, zainteresowania i zdolności. Różnorodność osobowości jest gwarancją dotarcia do każdego dziecka, poprzez m.in. zajęcia plastyczne, gry, zabawy czy rozmowy.
  • "Aktywizacja i wyrównywanie szans" - ideą programu jest aktywizacja i wyrównywanie szans u dzieci i młodzieży chorych na choroby nowotworowe poprzez prowadzenie działań, które mają na celu nabywanie, podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności i zainteresowań, większających szansę lepszego funkcjonowania psychospołecznego w trakcie leczenia szpitalnego oraz w swoim środowisku, po powrocie do zdrowia. W ramach programu prowadzone są m.in. zajęcia z jęz. angielskiego, francuskiego, informatyki, warsztaty sztuki, warsztaty aktorskie, warsztaty wielokulturowe.
  • Organizowanie rodzinnych wycieczek, głównie dla dzieci po intensywnym leczeniu. Jest to możliwość wspólnego spędzenia czasu z innymi dziećmi oraz ich rodzinami, czasu wypełnionego licznymi atrakcjami i zabawami. Jest to także okazja do podtrzymania przyjaźni między dziećmi i ich rodzicami, jak również możliwość do dzielenia się swoimi przeżyciami, problemami, ale również sukcesami i radościami.
  • Przyjęcia okolicznościowe, tj. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dzień Dziecka, itp. Spotkania te, uatrakcyjnione występami np. klowna czy iluzjonisty, są okazją do obdarowania dzieci prezentami, co zawsze wywołuje duży entuzjazm i radość. Jest to również okazja wspólnego spotkania się dzieci, które dopiero zaczynają długą walkę z chorobą, z dziećmi po intensywnym leczeniu lub już zupełnie wyleczonymi, które wróciły do normalnego życia. Są to chwile pełne wzruszeń, dające jednocześnie dzieciom i ich rodzicom wiele nadziei i przekonania, że warto podjąć to wyzwanie i dumnie stawić czoło chorobie.
  • Organizacja Igrzysk Sportowych Onko-Olimpiada o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, dla dzieci po przebytej chorobie nowotworowej. Przewodnim celem tych igrzysk sportowych jest przełamywanie stereotypów wobec chorób onkologicznych oraz budowanie poczucia własnej wartości wśród dzieci wyleczonych.
  • Organizacja "Wakacji z Marzeniami" - letnich obozów dla dzieci i młodzieży po zakończonym leczeniu, ze wszystkich ośrodków w Polsce.
  • Propagowanie idei organizowania przez władze lokalne festynów charytatywnych na rzecz chorych dzieci z ich środowiska, oraz pomoc przy ich organizacji. Celem takich przedsięwzięć jest nie tylko pomoc finansowa choremu dziecku i uwrażliwianie na cierpienie innych, lecz przede wszystkim otwarcie społeczeństwa na sprawy chorób nowotworowych i uświadamianie jak ogromne znaczenie ma wczesne ich zdiagnozowanie.
  • Spotkania ze znanymi i lubianymi artystami, podczas których wykonywane są pamiątkowe zdjęcia, dzieci obdarowywane są autografami, fotosami bądź drobnymi upominkami. Możliwość obcowania z zaproszonymi gośćmi jest dla chorych dzieci czasem znalezienia się choć przez chwilę w świecie magii i marzeń, oglądanym do tej pory jedynie na szklanym ekranie telewizora.
  • Zakup wyposażenia, sprzętu medycznego oraz rehabilitacyjnego dla dziecięcych oddziałów onkologicznych Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. M. Michałowicza oraz Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Dom Spełnionych Marzeń

Dodatkowo od stycznia 2006 do września 2008 Fundacja Spełnionych Marzeń realizowała przedsięwzięcie, jakim był Dom Spełnionych Marzeń. Dom o powierzchni 700m² usytuowany był w podwarszawskim Zalesiu Górnym na obrzeżach Puszczy Chojnowskiej. Program realizowany w Domu Spełnionych Marzeń był dedykowany pacjentom z dziecięcych oddziałów onkologicznych ze wszystkich ośrodków w Polsce. W ośrodku podczas tygodniowych turnusów prowadzone były programy aktywizujące dla dzieci, m.in. warsztaty sztuki, tańca, podróżniczo-przyrodnicze czy informatyczne, sprawdzone w praktyce przez Fundację na dwóch warszawskich oddziałach onkologicznych.

Onko-Olimpiada

Międzynarodowe igrzyska sportowe dla dzieci po przebytej chorobie nowotworowej odbywające się co dwa lata od 2007 r. na obiektach sportowych Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie organizowane przez Fundację Spełnionych Marzeń przy współpracy z AWF w Warszawie.

Konkurencje sportowe są dostosowane do poziomu sprawności fizycznej uczestników, po wcześniejszych konsultacjach z rehabilitantami oraz lekarzami onkologami. Zawodnicy zmagają się m.in. w: biegu na 60 i 100 m, skoku w dal, pchnięciu kulą, rzucie piłeczką palantową, wyścigu na wózkach inwalidzkich, pływaniu, tenisie stołowym, piłce nożnej.

Cele Onko-Olimpiady

  • przełamywanie stereotypów wobec chorób onkologicznych
  • budowanie poczucia własnej wartości wśród dzieci chorych
  • promocja walki z chorobą nowotworową
  • wzbudzenie chęci współzawodnictwa u dzieci
  • pozyskanie wolontariuszy chcących pracować na rzecz dzieci chorych onkologicznie
  • popularyzacja informacji o działalności Fundacji Spełnionych Marzeń i możliwości korzystania z jej pomocy

Biura Fundacji

  • Oddział Warszawa - Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny
ul. Marszałkowska 24
00-579 Warszawa
  • Oddział Warszawa - Instytut Matki i Dziecka
ul. Kasprzaka 17a
01-211 Warszawa
  • Oddział Lublin - Uniwersytecki Szpital Dziecięcy im. profesora Antoniego Gębali
ul. Gębali 6
20-093 Lublin
  • Oddział Kielce - Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Wł. Buszkowskiego
ul. Stefana Artwińskiego 3 pok. 010
25-734 Kielce
  • Oddział Olsztyn - Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. prof. dr St. Popowskiego
ul. Zolnierska 18 pok. 24 C
10-561 Olsztyn

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Warszawa outline with districts v4.svg
(c) Mfloryan at pl.wikipedia, CC BY 2.5
Mapa Warszawy - podkład lokalizacyjny
Masovian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Masovian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.55N
  • S: 50.95 N
  • W: 19.15 E
  • E: 23.25 E