Gérard Depardieu

Gérard Depardieu
Ilustracja
(c) Georges Biard, CC BY-SA 3.0

Depardieu na 63. MFF w Cannes (2010).
Imię i nazwisko

Gérard Xavier Marcel Depardieu

Data i miejsce urodzenia

27 grudnia 1948
Châteauroux

Zawód

aktor, reżyser, producent filmowy

Współmałżonek

Élisabeth Guignot
(1970-1996; rozwód)

Lata aktywności

od 1964

Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Kawaler Narodowego Orderu Quebecu (Kanada)

Gérard Xavier Marcel Depardieu[1][2][3] (ur. 27 grudnia 1948 w Châteauroux) – francuski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, także producent, reżyser, restaurator, właściciel winnic i producent wina, nazywany „francuskim Robertem De Niro[4], laureat dwóch Cezarów (1981, 1991)[5], Złotego Globu (1991) i nagrody aktorskiej na MFF w Cannes (1990), nominowany do Oscara (1991), właściciel winnicy Château de Tigné[6] w Andegawenii oraz plantacji w okolicach wsi Ugłowoje[7] na Krymie. Honorowy rezydent Belgii[8]. Otrzymał obywatelstwo Rosji[9][10][11].

Życiorys

Wczesne lata

Urodził się jako trzecie z sześciorga dzieci blacharza i ślusarza René Maxime Lionela Depardieu (ur. 1923 w Montchevrier, wiosce w Berry), który nie umiał czytać ani pisać, i gospodyni domowej Anne Jeanne Josèphe (wł. Alice Marillier, ur. 1923)[12][13]. Jego dziadek ze strony matki Xavier Charles Marillier[14] był pilotem wojskowym i na początku lat 40. został przeniesiony do bazy lotniczej w Châteauroux. Dziadek matki był właścicielem fabryki fajek.

Został wychowany w biednym środowisku. Gdy miał 12 lat, uciekł ze szkoły podstawowej i włóczył się, mieszkając nawet z prostytutkami, zarabiał na kradzionych samochodach i czarnorynkowych transakcjach, za co spędził trzy tygodnie w więzieniu. Część wakacji spędzał ze swoją babką na lotnisku w Orly, czasem jeździł także do dalekiej ciotki ojca, u której pasał bydło. W 1962 zdał egzamin końcowy w szkole powszechnej pod wezwaniem św. Dionizego w Châteauroux i odbył praktykę w drukarni Centre Presse. Żył potem z dorywczych prac, ciągle zmieniając nazwiska.

Kariera

W 1965 roku dotarł do Paryża, gdzie zdobywał doświadczenie teatralne z Charlesem Dullinem w National Theatre Populaire, a następnie pod kierunkiem Jeana-Laurenta Cocheta w Théâtre Édouard VII – wraz z Claude Jade i Alainem Doutey, który wziął go pod swoje skrzydła[15][16], a następnie podróżował z teatrem objazdowym Café de la Gare[17]. Debiutował na ekranie rolą bikiniarza w filmie krótkometrażowym Bikiniarz i koteczek (Le Beatnik et Le Minet, 1965), przychylność krytyki zdobył dzięki roli Jeana-Claude, żyjącego z nieczystych źródeł dochodu, który terroryzuje mieszkańców blokowiska w komedii kryminalnej Bertranda Bliera Jaja (Les Valseuses, 1974)[18] obok Patricka Dewaere, Miou-Miou i Jeanne Moreau[19]. Bernardo Bertolucci zatrudnił go do historycznego dramatu Wiek XX (Novecento, 1976) z Robertem De Niro[20], Marco Ferreri zaangażował go do prowokującego filmu Żegnaj małpko (Ciao Maschio, 1978) z Marcello Mastroiannim i Geraldine Fitzgerald, w którym jego postać Lafayette'a kastruje się wielkim nożem elektrycznym[21][22].

Za rolę młodego aktora w dramacie Ostatnie metro (La Dernier métro, 1980) z Catherine Deneuve otrzymał swojego pierwszego Cezara za główną rolę męską. Tytułowa kreacja w filmie Cyrano de Bergerac (1990) Jean-Paula Rappeneau przyniosła mu nagrodę aktorską na 43. MFF w Cannes, drugiego w karierze Cezara i nominację do Oscara dla najlepszego aktora[23]. Światową popularność zyskał dzięki roli francuskiego imigranta, który poślubia, potem poznaje, a dopiero później zakochuje w Amerykance (Andie MacDowell) w komedii Petera Weira Zielona karta (1990), za którą zdobył Złoty Glob.

Kręcił potem po pięć albo sześć filmów rocznie. W jego bogatym dorobku kinowym jest m.in. tytułowa rola polityka Georges’a Dantona w filmie historycznym Andrzeja Wajdy Danton (1982). Zagrał w ponad 130 kinowych produkcjach francuskich, brytyjskich, amerykańskich, włoskich, niemieckich, a także rosyjskich, polskich i norweskich. Przewodniczył obradom jury konkursu głównego na 45. MFF w Cannes (1992).

Sympatię wśród młodych widzów zepewniła mu postać Obeliksa w czterech adaptacjach komiksu: Asterix i Obelix kontra Cezar (Astérix et Obélix contre César, 1999), Asterix i Obelix: Misja Kleopatra (Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre, 2002), Asterix na olimpiadzie (Astérix aux Jeux Olympiques, 2006) i Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości (Astérix et Obélix: Au service de sa Majesté, 2012).

Wyreżyserował m.in. takie filmy jak: Świętoszek (Le Tartuffe, 1984) według Moliera i Most Pomiędzy Dwoma Brzegami (Un pont entre deux rives, 1999). Był również producentem filmów, m.in. Drôle d’endroit pour une rencontre (1988), Shakha proshaka (1991) oraz miniserialów: Nędznicy (Les Misérables, 2000) jako Jean Valjean i Napoleon (Napoléon, 2002) jako Joseph Fouché, który był nominowany do nagrody Emmy.

W 1999 miał wypadek motocyklowy w Paryżu. Po przejściu zawału serca – 10 lipca 2000 roku poddał się zabiegowi wszczepienia bypassów w klinice w Paryżu.

W 2006 ukazała się jego autobiografia – książka napisana w formie wywiadu Po prostu żyję! Rozmowy z Laurentem Neumannem.

Jako gwiazdor gali Telekamery 2000 zdobył nagrodę specjalną, przyznawaną przez redakcję Tele Tygodnia dla najpopularniejszej gwiazdy zagranicznej. W 2010 Depardieu podpisał kontrakt reklamowy z Bankiem Zachodnim WBK[24].

W grudniu 2012 roku złożył wniosek o nadanie obywatelstwa belgijskiego, z powodu wprowadzenia przez francuski rząd 75-procentowego podatku dla najbogatszych. Po wypowiedzi francuskiego premiera Ayraulta, który nazwał wyjazd Depardieu do Belgii żałosnym, aktor zapowiedział w liście otwartym zrzeczenie się francuskiego obywatelstwa i potępił politykę podatkową francuskiego rządu jako karzącą ludzi najzdolniejszych[25]. W styczniu 2013 roku prezydent Rosji Putin ukazem przyznał mu rosyjskie obywatelstwo[26][27][28]. 5 stycznia 2013 w Soczi Depardieu odebrał osobiście z rąk prezydenta Władimira Putina rosyjski paszport[29][30].

Depardieu jest stałym rezydentem miejscowości Néchin (Belgia)[31]. Oprócz tego ma niemal 30 posiadłości we Francji, Hiszpanii, Maroku i Argentynie. W styczniu 2013 nabył kolejną nieruchomość w osiedlu Biełyje Stołby (miasto Domodiedowo, obwód moskiewski, Rosja)[32], w której od lat był częstym gościem[33][34].

Życie prywatne

Od 11 kwietnia 1970 do 2 listopada 1996 był żonaty z Élisabeth Guignot (ur. 1941), z którą zagrał w dramacie Jean de Florette (1986). Urodziło im się dwoje dzieci: Guillaume (ur. 7 kwietnia 1971, zm. 13 października 2008 w wyniku powikłania zapalenia płuc)[35][36] i Julie (ur. 18 czerwca 1973)[37]. Z nieformalnego związku z modelką Karine Sillą ma córkę Roxanne (ur. 28 stycznia 1992)[38]. W latach 1997–2003 związany był z Carole Bouquet[39]. W styczniu 2001 został dziadkiem Louise, której rodzicami są Guillaume i jego żona Elise Ventre. W 2005 roku związał się z Clémentine Igou[40].

W dniu 4 września 2020 r. przyjął prawosławie, ochrzczony przez metropolitę Jana (Renneteau), zwierzchnika Arcybiskupstwa Zachodnioeuropejskich Parafii Tradycji Rosyjskiej, w Soborze św. Aleksandra Newskiego w Paryżu[41].

Filmografia

RokTytułRolaReżyser
1967Bitnik i koteczek (Le beatnik et le minet, film krótkometrażowy)bitnikRoger Leenhardt
1970Les aventures de Zadig (TV)ZadigClaude-Jean Bonnardot
Le Cyborg ou le voyage verticalGabrielJacques Pierre
Tango (TV)EdekJean Kerchbron
Krzyk kormorana wieczorem na dżonkach (Le Cri du cormoran le soir au-dessus des jonques)HenriMichel Audiard
Nauzykaa (Nausicaa, TV)hipisAgnès Varda
Rendez-vous à Badenberg (TV)Eddy BelmontJean-Michel Meurisse
1971La vie sentimentale de Georges Le Tueur (film krótkometrażowy)Daniel Berger
Trochę słońca w zimnej wodzie (Un peu de soleil dans l'eau froide)PierreJacques Deray
1972Nathalie GrangersprzedawcaMarguerite Duras
Dożywocie (Le viager)wspólnik JoPierre Tchernia
Zabójca (Le tueur)Frédo BabaschDenys de La Patellière
La scoumounewłamywaczJose Giovanni
1973Na spotkanie radosnej śmierci (Au rendez-vous de la mort joyeuse)BerettiJuan Luis Buñuel
Dwaj ludzie z miasta (Deux hommes dans la ville)młody gangsterJosé Giovanni
Sprawa Dominicich (L’affaire Dominici)Zézé PerrinClaude Bernard-Aubert
L'InconnuGérardYouri Komerovsky
L'An 01podróżny, który nie wsiadł do pociąguJacques Doillon
Un monsieur bien rangéJean-Joseph JenkAgnès Delarive
Trudny dzień dla królowej (Rude journée pour la reine)FabienRené Allio
1974Szczury Paryża (Les gaspards)listonoszPierre Tchernia
Stavisky...młody wynalazcaAlain Resnais
Nie taki zły (Pas si méchant que ça)PierreClaude Goretta
Jaja (Les valseuses)Jean-ClaudeBertrand Blier
Kobieta Gangesu (La femme du Gange)mężczyzna z plażyMarguerite Duras
Vincent, François, Paul i inni (Vincent, François, Paul... et les autres)Jean LavaléeClaude Sautet
1975Siedem śmierci na receptę (Sept morts sur ordonnance)dr Jean-Pierre BergJacques Rouffio
Bertolucci według kina (Bertolucci secondo il cinema, dokumentalny)statystaGianni Amelio
1976René la canneRené BornierFrancis Girod
Wiek XX (1900)Olmo DalcoBernardo Bertolucci
Barok (Barocco)Samson / zabójca SamsonaAndré Téchiné
Ostatnia kobieta (L'ultima donna)GérardMarco Ferreri
Je t'aime... moi non plusczłowiek końSerge Gainsbourg
Kochanka (Maîtresse)OlivierBarbet Schroeder
1977Ciężarówka (Le camion)LuiMarguerite Duras
Powiedz, że ją kocham (Dites-lui que je l’aime)DavidClaude Miller
La nuit tous les chats sont grisPhilippe LarcherGérard Zingg
Leworęczna kobieta (Die Linkshändige Frau)mężczyzna w t‑shirciePeter Handke
Baxter, Vera BaxterMichel CayreMarguerite Duras
ViolantaFortunatDaniel Schmid
1978Cukier (Le sucre)Raoul-Renaud HomecourtJacques Rouffio
Przygotujcie chusteczki (Préparez vos mouchoirs)RaoulBertrand Blier
Korek (L’ingorgo – una storia impossibile)FrancoLuigi Comencini
Żegnaj małpko (Ciao maschio)Gérard LafayetteMarco Ferreri
1979Zimny bufet (Buffet froid)Alphonse TramBertrand Blier
Avec... le charme de Carole Laure (dokumentalny)w roli samego siebieJean-Louis Cap
Psy (Les chiens)Morel, handlarz psamiAlain Jessua
1980Lulu (Loulou)LoulouMaurice Pialat
Kocham was wszystkich (Je vous aime)PatrickClaude Berri
Fajtłapa (Inspecteur la Bavure)Roger MorziniClaude Zidi
Temporale RosyRaoul LamarreMario Monicelli
Wujaszek z Ameryki (Mon oncle d’Amérique)René RagueneauAlain Resnais
1981Wybór broni (Le choix des armes)MickeyAlain Corneau
Kobieta z sąsiedztwa (La femme d’a côté)Bernard CoudrayFrançois Truffaut
Pechowiec (La chèvre)CampanaFrancis Veber
1982Powrót Martina Guerre (Le retour de Martin Guerre)Arnaud de TihlDaniel Vigne
Le Grand FrèreGérard Berger / Bernard VigoFrancis Girod
1983Trzech ojców (Les compères)Jean LucasFrancis Veber
DantonDantonAndrzej Wajda
Księżyc w rynsztoku (La Lune dans le caniveau)GérardJean-Jacques Beineix
1984Świętoszek (Le tartuffe)TartuffeGérard Depardieu
Prawy brzeg, lewy brzeg Sekwany (Rive droite, rive gauche)Paul SenanquesPhilippe Labro
Fort SaganneCharles SaganneAlain Corneau
1985Policja (Police)ManginMaurice Pialat
Jedna kobieta lub dwie (Une femme ou deux)Julien ChayssacDaniel Vigne
1986Rue du départojciec KlaryTony Gatlif
Strój wieczorowy (Tenue de soirée)BobBertrand Blier
Jean de FloretteJean Cadoret/Jean de FloretteClaude Berri
Nienawidzę aktorów (Je hais les acteurs)więzień na komisariacieGérard Krawczyk
Zbiegowie (Les fugitifs)Jean LucasFrancis Veber
1987Pod słońcem szatana (Sous le soleil de Satan)ks. DonissanMaurice Pialat
1988Camille ClaudelAuguste RodinBruno Nuytten
Dziwne miejsce na spotkanie (Drôle d’endroit pour une rencontre)CharlesFrançois Dupeyron
1989Ich dwoje (Deux)Marc LambertClaude Zidi
Chcę wracać do domu (I Want to Go Home)Christian GauthierAlain Resnais
Zbyt piękna dla ciebie (Trop belle pour toi)Bernard BarthelemyBertrand Blier
1990Cyrano de BergeracCyrano de BergeracJean-Paul Rappeneau
Zielona karta (Green Card)GeorgesPeter Weir
UranusLéopoldClaude Berri
Les branches de l'arbreproducentSatyajit Ray
1991Dziękuję ci życie (Merci la vie)dr Marc-Antoine WormsBertrand Blier
Mój ojciec, ten bohater (Mon pere ce héros)André ArnelGérard Lauzier
Wszystkie poranki świata (Tous les matins du monde)Marin MaraisAlain Corneau
19921492. Wyprawa do raju (1492: Conquest of Paradise)Krzysztof KolumbRidley Scott
Visionarium (film krótkometrażowy)pracownik lotniska w ParyżuJeff Blyth
1993Na moje nieszczęście (Hélas pour moi)Simon DonnadieuJean-Luc Godard
GerminalToussaint MaheuClaude Berri
1994Pułkownik Chabert (Le Colonel Chabert)ChabertYves Angelo
Tata i małolata (My Father the Hero)AndréSteve Miner
Maszyna (La machine)dr Marc LacroixFrançois Dupeyron
Czysta formalność (Una pura formalità)OnoffGiuseppe Tornatore
1995Le GarçuGerardMaurice Pialat
ÉlisaJacques 'Lebovitch' DesmoulinJean Becker
Anioł Stróż (Les anges gardiens)Antoine CarcoJean-Marie Poiré
1996Odmienić los (Unhook the Stars)Big Tommy BellaveauNick Cassavetes
Najpiękniejszy zawód świata (Le plus beau métier du monde)Laurent MonierGérard Lauzier
Tajny agent (The Secret Agent)OssiponChristopher Hampton
Bogus, mój przyjaciel na niby (Bogus)BogusNorman Jewison
HamletReynaldoKenneth Branagh
1997XXLJean BourdaloueAriel Zeitoun
1998Mots d’amourAvv. LeviMimmo Calopresti
Człowiek w żelaznej masce (The Man in the Iron Mask)PortosRandall Wallace
BimbolandLaurent GaspardAriel Zeitoun
Hrabia Monte Christo (Le comte de Monte Cristo)Edmund DantesJosée Dayan
1999Most pomiędzy dwoma brzegami (Un pont entre deux rives)GeorgesGérard Depardieu
Asterix i Obelix kontra Cezar (Astérix et Obélix contre César)ObeliksClaude Zidi
Aktorzy (Les acteurs)w roli samego siebieBertrand Blier
Balzac (TV)Honoriusz de BalzacJosée Dayan
2000MirkaStrixRachid Benhadj
Nędznicy (Les misérables, TV)Jean ValjeanJosée Dayan
102 dalmatyńczyki (102 Dalmatians)Jean-Pierre Le PeltKevin Lima
Zazdrość bogów (Зависть богов)BernardWładimir Mieńszow
Tutto l'amore che c'èMolotovSergio Rubini
VatelFrançois VatelRoland Joffé
2001Plotka (Le placard)Félix SantiniFrancis Veber
Nieuczciwa konkurencja (Concorrenza sleale)prof. AngeloEttore Scola
Streghe verso nordDepardieuGiovanni Veronesi
VidocqVidocqPitof
CQAndrzej, reżyserRoman Coppola
2002Ruy Blas (TV)Don SallusteJacques Weber
Księga Diny (I Am Dina)JacobOle Bornedal
Kochaj ojca (Aime ton père)Leo ShepherdJacob Berger
Asterix i Obelix: Misja Kleopatra (Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre)ObeliksAlain Chabat
Napoleon (Napoléon, TV)Joseph FouchéYves Simoneau
Miasto duchów (City of Ghosts)EmileMatt Dillon
Pośród obcych (Between Strangers)MaxEdoardo Ponti
2003Przyjaciel gangstera (Tais-toi!)QuentinFrancis Veber
Nathalie...BernardAnne Fontaine
Zmowa milczenia (Le pacte du silence)Joachim FerrerGraham Guit
Skok życia (Wanted)Daniel ForayBrad Mirman
Bon voyageJean-Etienne BeaufortJean-Paul Rappeneau
Volpone albo lis (Volpone, TV)VolponeFrédéric Auburtin
2004Zostańmy przyjaciółmi (Je préfere qu’on reste amis)SergeOlivier Nakache, Éric Toledano
San Antonioporucznik Alexandre-Benoît BérurierFrédéric Auburtin
36 (36 quai des orfèvres)Denis KleinOlivier Marchal
Utracona miłość (Les temps qui changent)Antoine LavauAndré Téchiné
Muszkieterka (La femme musketeer)kardynał MazarinSteve Boyum
Wiek namiętności (Nouvelle-France)Le curé Thomas BlondeauJean Beaudin
RRRrrrr!!!szef Cheveu SaleAlain Chabat
2005BouduBouduGérard Jugnot
Królowie przeklęci (Les rois maudits, TV)Jacques de MolayJosée Dayan
Olé!François VeberFlorence Quentin
Za ile mnie pokochasz? (Combien tu m’aimes?)CharlyBertrand Blier
2006Zakochany Paryż (Paris, je t'aime; nowela „Quartier Latin”)szefGérard Depardieu
Melodia życia (Quand j'étais chanteur)Alain MoreauXavier Giannoli
Ostatnie wakacje (Last Holiday)szef kuchni DidierWayne Wang
2007Niczego nie żałuję – Edith Piaf (La Môme)Louis LepléeOlivier Dahan
Michou d'AuberGeorges Duvalier, pośrednik handlowyThomas Gilou
2008Asterix na olimpiadzie (Astérix aux jeux olympiques)ObeliksThomas Langmann, Frédéric Forestier
'Wsio mogut koroli (Все могут короли)w roli samego siebieAleksandr Czerniajew
Babylon A.D.GorskyMathieu Kassovitz
DiscoJean-François CivetteFabien Onteniente
Bouquet finalHugoMichel Delgado
Hello GoodbyeAlain GaashGraham Guit
Trouble at Timpetillgenerał IgorNicolas Bary
2009Diamant 13MatOlivier Marchal
Bellamyinspektor Paul BellamyClaude Chabrol
CocolekarzGad Elmaleh
Początek (À l'origine)AbelXavier Giannoli
2010L'autre DumasAlexandre DumasSafy Nebbou
MammuthSerge PilardosseBenoît Delépine, Gustave Kervern
Moje popołudnia z Margueritte (La tête en friche)Germain ChazesJean Becker
Pozdniaja lubowGueorguiSabit Kurmanbekov
Żona doskonała (Potiche)Maurice BabinFrançois Ozon
2011Grenouille d'hiver (film krótkometrażowy)BenjaminSlony Sow
Je n'ai rien oubliéConrad LangBruno Chiche
Un baiser papillonlekarz ManonKarine Silla
Rasputin (Rasputine)Grigorij RasputinJosée Dayan
2012Le grand soirJuvénalBenoît Delépine, Gustave de Kervern
Życie Pi (Life of Pi)kucharzAng Lee
Asterix i Obelix: W służbie Jej Królewskiej Mości (Astérix & Obélix: Au service de Sa Majesté)ObeliksLaurent Tirard
L’homme qui ritUrsusJean-Pierre Améris
2013Niente può fermarcifrancuski chłopLuigi Cecinelli
Turf (Les turfistes)Pan PaulFabien Onteniente
Cadences obstinéesOjciec VilledieuFanny Ardant
Aniołki spod znaku Miserere (La Marque des anges)Lionel KasdanSylvain White
Les InvinciblesJacky CamboulazeFrédéric Berthe
A Farewell to FoolsIpuBogdan Dreyer
2014Зайцев+1 (3 sezon)ZhoraMichael Starchak
Witamy w Nowym Jorku (Welcome to New York)Dominique Strauss-KahnAbel Ferrara
F2014 (United passions)Jules RimetFrédéric Auburtin
La voix des steppesAnatoleGérard Depardieu, Jermek Szynarbajew
ViktorVictor LambertPhilippe Martinez
2015Dolina miłości (Valley of Love)GérardGuillaume Nicloux
2016Le divan de StalineJózef StalinFanny Ardant
Koniec (The End)mężczyznaGuillaume Nicloux
Tour de FranceSerge DesmoulinsRachid Djaidani
2017Mata Hari (TV)ks. BernardDennis Berry
2018Na krańce świata (Les Confins du monde)SaintongeGuillaume Nicloux

Nagrody

Przypisy

 1. Personalidade: Gérard Depardieu (França). InterFilmes.com. [dostęp 2015-07-22]. (port.).
 2. Gérard Depardieu - Sztárlexikon. Starity.hu. [dostęp 2015-07-22]. (węg.).
 3. Gérard Depardieu. Listal. [dostęp 2015-07-22]. (ang.).
 4. Gérard Depardieu (27 de Dezembro de 1948). Filmow.com. [dostęp 2015-07-22]. (port.).
 5. Gérard Depardieu. Rotten Tomatoes. [dostęp 2017-05-13]. (ang.).
 6. Château de Tigné. chateaudetigne.com. [dostęp 2015-07-22]. (ang.).
 7. Gérard Depardieu achète des vignobles en Ukraine. Sputnik France. [dostęp 2015-07-22]. (fr.).
 8. Parapetówka Depardieu. Dostał honorowe obywatelstwo Belgii. TVN24.pl. [dostęp 2015-07-22]. (pol.).
 9. Gérard Depardieu. SensaCine.com. [dostęp 2017-05-13]. (hiszp.).
 10. Gérard Depardieu News, Pictures, and Videos. TMZ.com. [dostęp 2015-07-22]. (ang.).
 11. Gérard Depardieu Net Worth. TheRichest. [dostęp 2019-12-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-15)]. (ang.).
 12. Gérard Depardieu Biography (1948-). Film Reference. [dostęp 2015-06-29]. (ang.).
 13. Gérard Xavier Marcel Depardieu – Genealogy. Geni. [dostęp 2015-06-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (ang.).
 14. Gérard Depardieu – What Nationality Ancestry. Ethnicity of Celebs. [dostęp 2017-05-13]. (ang.).
 15. Gérard Depardieu. Moviepilot. [dostęp 2015-07-22]. (niem.).
 16. Gérard Depardieu – Actor. CineMagia.ro. [dostęp 2015-07-22]. (rum.).
 17. Gerard Depardieu: biografía y filmografía. AlohaCriticón. [dostęp 2015-07-22]. (fr.).
 18. Kim Willsher (2012 -12-23): Gérard Depardieu: lord of misrule who divides France. „The Guardian”. [dostęp 2015-07-22]. (ang.).
 19. Gérard Depardieu. AlloCiné. [dostęp 2015-07-22]. (fr.).
 20. 1900 – la deuxième partie (Bernardo Bertolucci). Visit Luxembourg. [dostęp 2015-07-22]. (fr.).
 21. Gérard Depardieu. Indre-et-Loire. [dostęp 2015-07-22]. (fr.).
 22. Biographie Gérard Depardieu. musicMe. [dostęp 2015-07-22]. (fr.).
 23. Gérard Depardieu. MYmovies.it. [dostęp 2015-07-22]. (wł.).
 24. Gerard Depardieu będzie reklamował BZ WBK. Wirtualne Media. [dostęp 2013-01-03]. (pol.).
 25. Depardieu z hukiem przestaje być Francuzem. „Karzecie ludzi za sukces i talent”. TVN24.pl. [dostęp 2012-12-16]. (pol.).
 26. Gérard Depardieu est désormais citoyen russe. Libération. [dostęp 2013-01-03]. (fr.).
 27. Gerard Depardieu now Russian. Kremlin.ru. [dostęp 2015-07-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-06)]. (ang.).
 28. Владимир Путин подписал указ о приёме в гражданство Российской Федерации Жерара Депардье. Kremlin.ru. [dostęp 2015-07-22]. (ros.).
 29. Gerard Depardieu otrzymał rosyjski paszport. „Newsweek”. [dostęp 2019-12-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (pol.).
 30. Putin przyznał rosyjskie obywatelstwo Depardieu. Polskie Radio. [dostęp 2013-01-13]. (pol.).
 31. Gérard Depardieu passe en Belgique. Le Monde, 2012-12-10. (fr.).
 32. Депардье строит дом в Подмосковье. ДНИ.РУ. [dostęp 2013-01-18]. (ros.).
 33. Анастасия Плешакова (2012-08-07): Жерар Депардье приезжает в подмосковные Белые столбы как к себе домой. Komsomolskaja Prawda. [dostęp 2013-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (ros.).
 34. Masha Gessen (2013-01-07): Gerard Depardieu, Brigitte Bardot and Russia. „The New York Times”. [dostęp 2015-07-22]. (ang.).
 35. Guillaume Depardieu (1971-2008). Find A Grave Memorial. [dostęp 2017-05-13]. (ang.).
 36. Bujdosó Bori (2008-10-13): Meghalt Guillaume Depardieu. Origo.hu. [dostęp 2017-05-13]. (węg.).
 37. Julie Depardieu - Bio, Facts, Family. Famous Birthdays. [dostęp 2017-05-13]. (ang.).
 38. Gérard Depardieu. ČSFD.cz. [dostęp 2017-05-13]. (cz.).
 39. Bouquet – Depardieu en crise. Dhnet.be. [dostęp 2015-07-22]. (fr.).
 40. Gérard Depardieu Dating History. FamousFix. [dostęp 2015-07-22]. (ang.).
 41. Prisma Média, Gérard Depardieu baptisé : cette religion à laquelle l’acteur vient de se convertir - Voici, Voici.fr [dostęp 2020-09-05] (fr.).

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Golden Globe icon.svg
Autor: User:Bryan Derksen, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Stylized silhouette of the Golden Globe award, for use as an icon.
Gérard Depardieu Cannes 2010.jpg
(c) Georges Biard, CC BY-SA 3.0
Gérard Depardieu au festival de Cannes
Barrette Ordre national du Québec - Chevalier.svg
Autor: Judicieux, Licencja: CC BY-SA 4.0
Barrette de chevalier de l'Ordre national du Québec