Góra Stracenia

Góra Stracenia, Hycla Góra, Góra Hyclowa, Góra Tracenia, Góra Wiśniowskiegowzgórze na Roztoczu Wschodnim, w obszarze Roztocza Lwowskiego (najbardziej na południowy wschód wysunięte ze Wzgórz Janowskich), w północno-zachodnim rejonie Lwowa, 339 m n.p.m.

Położona na Kleparowie. Od XV w. było to miejsce tracenia przestępców. W 1769 powieszono tu hajdamaków schwytanych we Lwowie i w okolicy. Na bezleśnym niegdyś wzgórzu stała doskonale widoczna z centrum miasta szubienica. Wzgórze uzyskało nazwę „Góra Stracenia”, gdy 31 lipca 1847 Austriacy dokonali tu egzekucji Teofila Wiśniowskiego i Józefa Kapuścińskiego – przywódców polskiego sprzysiężenia niepodległościowego, które miało na celu wywołanie powstania w Galicji w 1846, zdławionego przez zaborcę poprzez wywołanie rzezi galicyjskiej. Używano także określenia „Góra Hyclowska”, które z czasem został zastąpione nazwą „Góra Teofila Wiśniowskiego”[1].

Na szczycie wzgórza, w otoczeniu niewielkiego parku, znajduje się wzniesiony w 1895 obelisk ku ich czci straconych, projektu Juliana Markowskiego, z pamiątkowym napisem. Pierwotnie pomnik był zwieńczony figurą orła, zniszczoną w czasach sowieckich.

Z uwagi na strategiczne, górujące nad północno-zachodnią częścią miasta położenie, w czasie polsko-ukraińskiej bitwy o Lwów w 1918 Góra Stracenia była miejscem zaciętych walk. Ostatecznie opanował ją oddział polski dowodzony przez por. Romana Abrahama. Również w czasie akcji „Burza” we Lwowie w lipcu 1944 r. Góra Stracenia była jednym z ostatnich punktów oporu oddziałów niemieckich.

Na Górę Stracenia prowadzi ulica Złota, lewa przecznica ulicy Kleparowskiej.

Przypisy

Bibliografia, linki

  • Przemysław Włodek, Adam Kulewski, Lwów – przewodnik, Pruszków 2006, Wyd. Oficyna Rewasz, ISBN 83-89188-53-8
  • Grzegorz Rąkowski, Lwów, Pruszków 2008, Wyd. Oficyna Rewasz, ISBN 978-83-89188-70-8
  • Lwów (układ pionowy), [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. V: Kutowa Wola – Malczyce, Warszawa 1884, s. 497.



Media użyte na tej stronie

TeofilWisniowskiLwow.jpg
Autor: Stanisław Kosiedowski, Original uploader was Stako at pl.wikipedia, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Pomnik Teofila Wiśniowskiego i Józefa Kapuścińskiego na Górze Stracenia we Lwowie Fotografia wykonana w 1974 roku. Autor: Stanisław Kosiedowski.
Lwów-Góra Stracenia2.JPG
Autor: Stako, Licencja: CC BY-SA 3.0
Pomnik na Górze Stracenia we Lwowie
Obelisk Gora Stracenia 1936.jpg
Monument in memory of Teofil Wiśniowski and Józef Kapuściński executed 1847 in Lwów at Góra Stracenia hill
Hill of Teofil Wiśniowski in Lwów (1901).jpg
Wzgórze Teofila Wiśniowskiego we Lwowie