Główny Szlak Karpacki
Howerla, najwyższy punkt szlaku | |
Dane szlaku | |
Państwo | |
---|---|
Województwo | |
Początek | Ustroń |
Przez | Ropica (w 1939), Barania Góra, Babia Góra, Turbacz, Radziejowa, Lackowa, Tarnica, Pikuj, Wielka Sywula, Howerla |
Koniec | |
Kolor znakowania | czerwony |
Długość | 750[a] km |
Typ | szlak pieszy |
Główny Szlak Karpacki PTT im. Marszałka Józefa Piłsudskiego – liczący prawdopodobnie około 750 km[a] pieszy szlak turystyczny łączący w okresie międzywojennym Beskid Śląski z Górami Czywczyńskimi. Znakowana na czerwono ścieżka stanowiła najdłuższy ciągły szlak nie tylko ówczesnej Polski, ale i Europy przebiegający wzdłuż całego odcinka polskich Karpat[6].
Pozostałością jego zachodniego fragmentu – częściowo pokrywającą się z trasą pierwowzoru – jest obecnie Główny Szlak Beskidzki kończący się po stronie wschodniej w Wołosatem w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej[7]. Powtórzeniem przebiegu Głównego Szlaku Karpackiego na granicznym odcinku biegnącym przez Beskid Niski i Bieszczady Zachodnie jest współcześnie szlak Rzeszów – Grybów (zwany „Karpackim”)[8]. W części wschodniej fragmenty dawnego szlaku głównego pokrywają się z ukraińskimi szlakami Wschodniokarpackim i Zakarpackim[5].
Historia
Główny szlak zachodniobeskidzki
Po raz pierwszy idea połączenia szlaków szczytowych poszczególnych pasm zachodniobeskidzkich w jeden szlak główny została zaprezentowana latem 1923 roku w artykule Kazimierza Sosonowskiego opublikowanym na łamach Przeglądu Sportowego[9]. Pomysł ten został wkrótce przedstawiony Polskiemu Towarzystwu Tatrzańskiemu (PTT), które dzięki decyzjom Komisji do spraw Robót w Górach oraz Zarządu Głównego przystąpiło do jego realizacji[2]. Myślą przewodnią była popularyzacja polskiej turystyki pieszej – poprzez stworzenie szlaku głównego (uzupełnianego szlakami bocznymi i łącznikowymi) i sieci schronisk oddalonych od siebie o jeden dzień wędrówki[10][9]. Jednocześnie zamierzano ograniczyć wpływy prężnie działającej w Beskidach Śląskim i Wysokim (Żywieckim) niemieckiej organizacji Beskidenverein (BV)[11][10][12].
Zgodnie z oryginalnym pomysłem Sosnowskiego główny szlak zachodniobeskidzki liczył ok. 200 km[11] i rozciągał od Ustronia w Beskidzie Śląskim na zachodzie po Krynicę w Beskidzie Sądeckim na wschodzie[9]. Wytyczanie i znakowanie szlaku powierzono poszczególnym oddziałom PTT, przez co działanie to odbywało się w nierównym tempie i na zasadzie wypełniania kolejnych luk w przebiegu trasy[13]. Wielokrotnie dochodziło do niewielkich korekt szlaku, także na skutek zniszczenia ścieżki bądź znaków, niekiedy także w wyniku celowego ich usuwania (zob. wojna na pędzle)[14][15][16][17][18][19].
Zainicjowane w 1924 roku prace szybko posuwały się naprzód, choć początkowo na trasie planowanego szlaku niemalże nie występowały biało-czerwono-białe oznaczenia (wcześniej szlaki znakowano głównie jednym lub dwoma kolorowymi paskami). Wyjątkami były odcinki od Czantorii po Stożek (w Beskidzie Śląskim), z Żabnicy przez Pilsko na przełęcz Glinne (w Beskidzie Żywieckim) oraz z Przehyby do Rytra (w Beskidzie Sądeckim)[11]. W ramach skoordynowanych działań PTT jako pierwsze znakowano odcinki w rejonie Beskidów Sądeckiego[20][21][22] oraz Żywieckiego[11].
Po wykończeniu co do zasady odcinka z Rabki do Krynicy, co nastąpiło w 1927 roku, w „Wierchach” informowano już o wytyczeniu całego głównego szlaku zachodniobeskidzkiego[16][23][24]. Komunikat ten należy jednak postrzegać jako przedwczesny, gdyż w roku 1928 dokonywano jeszcze istotnych uzupełnień przebiegu szlaku – a to między Stożkiem a Baranią Górą w Beskidzie Śląskim oraz pomiędzy Halą Długą a Lubaniem w Gorcach[25]. Pomimo ukończenia tych prac wciąż do wytyczenia pozostawało jeszcze ok. 10–12 km[16], którą to lukę uzupełniono w okolicy Czantorii w kolejnym roku[26]. Podsumowując prace w 1930 roku, PTT w „Wierchach” wskazywało, że stworzenie szlaku „można […] w ogólnych zarysach uważać za ukończone”[27]. Ostateczne połączenie dwóch dłuższych fragmentów nastąpiło jednak dopiero rok później, kiedy Oddział Rabczański PTT wytyczył brakujący, wiodący w Kotlinie Rabczańskiej odcinek szlaku w okolicy Bystrej Podhalańskiej[25].
Główny szlak wschodniobeskidzki
Kiedy prace przy trasowaniu szlaku głównego w Beskidach Zachodnich były już na ukończeniu, z pomysłem wytyczenia podobnego szlaku w części wschodniej wystąpił propagator turystyki na tym terenie Mieczysław Orłowicz. Jego plan przedstawiony międzyoddziałowej Komisji Wschodniokarpackiej PTT w 1926 lub 1927 roku, szybko zyskał jej akceptację[15]. W 1928 roku został zaaprobowany przez Zjazd Delegatów Towarzystwa[16]. W kolejnych latach trwały jeszcze ustalenia co do jego szczegółowego przebiegu[24]. W maju 1930 roku Komisja Wschodniobeskidzka PTT dokonała podziału przypadającego jej terenu pomiędzy poszczególne jednostki Towarzystwa, przyjęła także dokładną trasę szlaku na wschód od Sianek wraz z przypisaniem zadania wytyczenia jego odcinków odpowiednim oddziałom i kołom[28].
Prace znakarskie rozpoczęły się 1931 roku[27] i trwały do roku 1934[29].
Dalsze prace
Historycznie najmniejsze zainteresowanie środowisk turystycznych wzbudzał teren Beskidów Środkowych – Beskidu Niskiego i Bieszczadów Zachodnich. Pasma te postrzegano jako najmniej ciekawe, wobec czego były one słabo zagospodarowane pod względem turystycznym[2][30][31].
Decyzję o przedłużeniu głównego szlaku na wschód od Krynicy podjęto dopiero po ukończeniu zasadniczych działań na zachodzie, w maju 1932 roku[32]. Prace nad odcinkiem środkowym rozpoczęto rok później[33], jednak z uwagi na słabość organizacyjną miejscowych oddziałów PTT nie posuwały się one do przodu zbyt szybko. Dopiero powierzenie zadania oddziałom z Gorlic, Lwowa[2][6][33], a później także z Sanoka[34][35][36], pozwoliło na połączenie dwóch głównych odcinków szlaku[3]. Wytyczenie na terenie tych pasm szlaku głównego nastąpiło raczej jako próba wyznaczenia tranzytowego, najkrótszego połączenia pomiędzy Beskidem Sądeckim a Bieszczadami Wschodnimi[2][30][31]. Zdecydowano się na wytyczenie szlaku niemal w całości wiodącego w utrzymywanym przez państwo pasie drogi granicznej[37].
Po śmierci Józefa Piłsudskiego PTT 23 czerwca 1935 r. podjęło uchwałę, w której szlakowi łączącemu najdalej na wschód i zachód wysunięte łańcuchy górskie w kraju nadano imię zmarłego Naczelnika (w uchwale wskazuje się nazwę „Główny szlak karpacki P. T. T. im. Marszałka Józefa Piłsudskiego“)[6][38]. Jednocześnie wiele wskazuje na to, że w dacie tej szlak nie był jeszcze ukończony, w szczególności niewykończony był prawdopodobnie fragment szlaku mający wieść przez Beskid Niski na wschód od Przełęczy Dukielskiej[39] (75-kilometrowy szlak z Przełęczy Dukielskiej na szczyt Halicza Oddział Lwowski PTT wyznakował przed 31 marca 1936 r.[40], najprawdopodobniej przed końcem 1935 roku[35][6].
Po zmianach granicznych z 1945 roku, kiedy utracono na rzecz Związku Radzieckiego cały odcinek wschodniokarpacki, oraz wskutek zniszczenia szlaku w czasie II wojny światowej, jego trasę na obszarze Beskidów Środkowych i Bieszczadów Zachodnich musiano wytyczać od nowa[1]. Szlak, nazwany później oficjalnie Głównym Szlakiem Beskidzkim, wyznakowano ponownie w latach 1952–1953[41]. Niemniej jego przebieg różnił się od tego z lat 30., gdyż na wyludnionym terenie Beskidu Niskiego oraz Bieszczadów (przesiedlenia ludności ukraińskiej i rusińskiej, Akcja „Wisła”) jego trasę – ze względów politycznych – odsunięto od linii granicznej[7].
Przebieg
Odcinek zachodni
Beskid Śląsko-Morawski i Śląski | Beskid Żywiecki | Gorce | Beskid Sądecki |
---|---|---|---|
Szlak zachodniobeskidzki rozpoczynał swój bieg w centrum Ustronia w Beskidzie Śląskim, skąd po pętli na Równicę (schronisko PTT) z osiedla Polana wspinał się na Czantorię. Dalej grzbietem granicznym biegł w kierunku południowym ku Stożkowi (ze schroniskiem PTT) i dalej Kyrkawicy. Na tym ostatnim szczycie zmieniał kierunek na wschodni[42]. Biegł dalej przez Kiczory w stronę Baraniej Góry, mijając po drodze schronisko na Przysłopie. Następnie schodził w dolinę Soły, do której docierał w Węgierskiej Górce[43].
Po przekroczeniu rzeki wkraczał w Beskid Żywiecki. Prowadził przez Halę Lipowską na Magurkę, gdzie osiągał granicę państwową. Kolejno wspinał się na Pilsko (Góra Pięciu Kopców; schronisko na Hali Miziowej[44]), pozostawiając wierzchołek po stronie czechosłowackiej[43], a dalej opadał do przełęczy Glinne. Następnie wiódł cały czas pasem granicznym przez Beskid Korbielowski i Jaworzynę. W okolicy przełęczy Głuchaczki i Jałowieckiej szlak prowadził przez terytorium Czechosłowacji, omijając położoną w Beskidzie Makowskim Mędralową[b]. Stamtąd wiódł do schroniska PTT na Markowych Szczawinach, a dalej na Przełęcz Brona i główny wierzchołek Babiej Góry – najwyższego szczytu Beskidów Zachodnich. Z niej przez ramię Policy (schronisko PTT[34]) szlak obniżał się o około 1200 metrów do Kotliny Rabczańskiej (miejscowości Bystra, Jordanów[47], Rabka[48]).
W Rabce szlak ponownie wkraczał w góry – Gorce. Wspinał się na najwyższy w paśmie Turbacz drogą przez Stare Wierchy (schroniska PTT: na Starych Wierchach i na Turbaczu). Dalej prowadził południowo-zachodnim pasmem Lubania – przez Kiczorę[48], Runek, Lubań[49] i Średni Groń – schodząc następnie do Krościenka[50].
Po wejściu w Beskid Sądecki szlak prowadził na Przehybę (schronisko PTT[50]) i najwyższy szczyt pasma, Radziejową. Dalej przecinał w Rytrze dolinę Popradu i ponownie wznosił się o ponad 750 m, by minąwszy Hale Pisaną i Łabowską[50], wspiąć się na Runek i Jaworzynę Krynicką (schronisko PTT). Stamtąd sprowadzał do Krynicy[51].
Odcinek środkowy
Beskid Niski | Bieszczady Zachodnie |
---|---|
W Krynicy Główny Szlak Karpacki wkraczał w Beskid Niski. Rozpoczynał się tam również odcinek łącznikowy pomiędzy dwoma głównymi: zachodnio- i wschodniobeskidzkim. Z uzdrowiska szlak wiódł w kierunku granicy państwowej, gdzie wznosił się na najwyższą w polskiej części tego pasma Lackową, po czym we wsi Wysowa odbijał na północny wschód[51][52]. Docierał do grzbietu Magury Wątkowskiej, omijając jej najwyższe wzniesienie, przebiegał przez szczyt Polana i wieś Hyrowa. Następnie na południe od Dukli docierał do drogi prowadzącej przez wsie Tylawa i Barwinek na Przełęcz Dukielską. Z niej szlak ponownie biegł granicą polsko-czechosłowacką – z niewielkim odstępstwem w okolicy wsi Czeremcha[53][54]. Dalej prowadził przez Kamień nad Jaśliskami (mijając wierzchołek od południa), Pasikę, Danawę, Średni Garb, Przełęcz Radoszycką aż po Przełęcz Łupkowską[55].
Minąwszy przełęcz, szlak rozpoczynał swój bieg przez Bieszczady Zachodnie. Prowadził kolejno przez Wysoki Groń, Rydoszową, schodził w okolice Solinki, a następnie biegł przez Czerenin, Stryb i Rypi Wierch, z którego opadał około 200 metrów na Przełęcz nad Roztokami[56]. Dalej szlak wciąż prowadził granicznym pasmem wododziałowym – przez Okrąglik, Płaszę, Dziurkowiec, Riabą Skałę, Czoło, Hrubki, Krzemieniec aż po Wielką Rawkę. Tam odbijał na północny zachód, opuszczając granicę polsko-czechosłowacką. Przebiegał przez grzbiet Dział z kulminacją Małej Rawki, skąd po minięciu wsi Wetlina wspinał się na Hnatowe Berdo i Roh w paśmie Połoniny Wetlińskiej. Następnie schodził do Berehów Górnych i ponownie wznosił się na Połoninę Caryńską z kulminacją Kruhłego Wierchu. Przez Ustrzyki Górne prowadził na najwyższy szczyt Bieszczadów Zachodnich Tarnicę, a dalej Halicz i Rozsypaniec, na którym wracał na granicę państwową. Następnie przez Kińczyk Bukowski, Stińską, Rozsypaniec Stiński[57], Opołonek i Piniaszkowy docierał na Przełęcz Użocką w okolicy Sianek[58].
Odcinek wschodni
Bieszczady Wschodnie | Gorgany | Czarnohora i Beskidy Huculskie |
---|---|---|
W Siankach rozpoczynał się odcinek szlaku nazywany pierwotnie „wschodniobeskidzkim” – prowadził przez Beskid Wielki do wsi Hnyła, a dalej na Starostynę, Chresty, przełęcz Ruski Put, Wielki Wierch, Dżurowy Żołob, Zełemeny aż po najwyższy szczyt Bieszczadów Wschodnich – Pikuj. Dalej szlak prowadził pasmem granicznym – początkowo w kierunku półnono-wschodnim i wschodnim (przez Wielki Menczył), po czym skręcał na południe i południowy wschód, mijając Przełęcz Tucholską. W okolicy wsi Wyżłów ponownie skręcał na wschód i biegł przez Beskid Wierch aż po Jawornik Wielki. Tam opuszczał granicę państwową, odbijając na północ i dalej na północny wschód[59] w kierunku wsi Ławoczne[c]. Następnie wspinał się na Trościan (schronisko PTT), z którego przez Przysłup sprowadzał do Sławska. Kolejno czerwono znakowany szlak poprowadzono na Wysoki Wierch[63] i Czarną Repę, a dalej wzdłuż granicy państwowej na Przełęcz Toruńską oddzielającą Bieszczady od Gorganów[28][64].
Z Przełęczy Toruńskiej (zwanej wówczas Wyszkowską) przez Załom szlak prowadził na Gorgan Wyszkowski i Jaworową Kiczerę, a stamtąd do doliny rzeki Świcy (schronisko PTT). Dalej wiódł pod Jajko Ilemskie, przez Sywanię Lolińską, na Mołodę i omijając szczyt Jajka Perehińskiego, schodził do doliny potoku Mołody (schronisko PTT). Stamtąd główny szlak wschodniobeskidzki wiódł zboczem Konia Grofeckiego na Grofę i dalej przez Płyśce, Parenkie i Małą Popadię na Wielką Popadię. Z niej znakowany szlak doliną potoku Petros prowadził do schroniska PTT w Jali. Dalej wiódł przez Wysoką i Ihrowiec na najwyższy szczyt pasma – Wielką Sywulę. Następnie przez Ruszczynę (schronisko PTT)[65] schodził w doliny, trawersując Negrowę i Bojaryn[66], po czym wzdłuż potoków Salatruczel i Salatruk prowadził do Rafajłowej. Kolejno biało-czerwono-biały szlak wiódł doliną potoku Doużyniec[67] przez Pikun na Doboszankę i do pobliskiego schroniska PTT. Dalej biegł na Babiny Pohar, przez Mały Gorgan (Gorgan Syniak), Syniak i Chomiak w dolinę Prutca Jabłonickiego. Kolejno szlak prowadził drogą do Jabłonicy, gdzie wkraczał w pasmo Czarnohory[28][68].
Stamtąd też przez garb Mikulinki szlak wiódł do Worochty a dalej przez Kiczerę[68] na Kukul. Następnie przez Foreszczenkę prowadził do schroniska PTT na Zaroślaku. Spod schroniska szlak wspinał się z powrotem na główne pasmo wododziałowe – na Howerlę (najwyższy szczyt polskich Karpat Wschodnich i całego szlaku)[69] – skąd prowadził dalej przez Breskuł, Pożyżewską, Dancerz, Turkuł, Rebra, Munczel, Dzembronię aż po ostatni w paśmie szczyt Pop Iwana. Zgodnie z przyjętymi w 1930 roku planami szlak podążać miał następnie śladem granicy państwowej przez Waskul i Wychid na Stoh (Stóg), gdzie na trójstyku granic polskiej, czechosłowackiej i rumuńskiej przewidziano koniec szlaku z Sianek[28].
Punkty skrajne
Beskidy Huculskie
O ile umiejscowienie zachodniego krańca głównego szlaku zachodniobeskidzkiego w Ustroniu nie budzi wątpliwości, o tyle jednoznaczne ustalenie punktu końcowego na południowym wschodzie nastręcza obecnie znacznych trudności. Według planu przyjętego w 1930 roku przez Komisję Wschodniobeskidzką PTT szlak miał kończyć się na Stogu, dokąd zbiegać miał z Pop Iwana[28]. Taki sam przebieg przytaczał we wspomnieniach opublikowanych w 1988 roku Władysław Midowicz, który w latach 1938–1939 zarządzał obserwatorium na Pop Iwanie[3]. Niepewnym jest jednak, czy i ewentualnie kiedy Główny Szlak Karpacki doprowadzono do Stogu oraz to, czy rzeczywiście szczyt ten stanowił jego punkt końcowy.
W sprawozdaniu Komisji PTT do spraw Robót w Górach za rok 1933 wskazano, że wyznakowano kolorem czerwonym „przedłużenie ku wschodowi szlaku głównego” na odcinku „Turkuł—[…]—Pop Iwan—Szybene—Burkut”[33] – a więc z pominięciem Stogu od północy[d]. Także w wydanym w 1935 roku roczniku 13. „Wierchów” przytaczano, że szlak biegnie „od Cieszyna aż po okolice Burkutu”[6].
Jednocześnie, jak wynika z różnych źródeł, pierwotny plan PTT zakładał wydłużenie w przyszłości szlaku w Górach Czywczyńskich poza Stóg, aż po najdalej na południe wysunięty punkt Polski – tzw. Rozrogi, położone za Hnitesą (Hnatasią)[61][71]. Stamtąd szlak miał jakoby schodzić do Hryniawy[3]. Uzupełnieniem tych planów była budowa niewielkich schronisk pod Kopilaszem, w dolinie Popadyńca i na Bałtagule[72]. Plan ten zarzucono najpóźniej w 1936 roku, kiedy decyzją Ministra Komunikacji w rejonie Hnitesy utworzono tzw. rezerwat turystyczny (obszar wolny od infrastruktury turystycznej)[71][73][74].
Znowelizowany w następstwie tej decyzji projekt zakładał poprowadzenie szlaku głównego granicznym pasmem Gór Czywczyńskich od Stogu aż po Popadię Czywczyńską[e]. Stamtąd doliną Popadyńca (schronisko PTT) planowano sprowadzić szlak na północ do ujścia tegoż potoku do Czarnego Czeremoszu[f]. Po przekroczeniu rzeki chciano wyprowadzić szlak na Babę Ludową w paśmie Połonin Hryniawskich. Stamtąd mijając schronisko PTT na Masnym Prysłupie, Halę Michajłową (najwyższy szczyt pasma), Halę Łukawicę, Ludową oraz schronisko PTT na Skupowej, szlak przez Żmijeński i Krętą miał dotrzeć do swojego punktu docelowego w Żabiem-Słupejce[74][76].
W publikowanym w 1937 roku przewodniku Adama Lenkiewicza wspomina się, że do tamtej chwili szlak nie został wyznaczony „na południe od Popa Iwana, […] w Górach Czywczyńskich”. Niemniej załączona mapa zdaje się potwierdzać doprowadzenie szlaku do Stogu – naniesiono na nią szlak z wiodący z Pop Iwana w kierunku Stogu, który opisano jako „znakowany w terenie / czerwono”[g][70][71]. Jednocześnie w sprawozdaniu Zarządu PTT za okres do marca 1937 roku wskazuje się, że szlak główny kończy się właśnie w Żabiem[79]. Także w Żabiem szlak znajduje swoje zakończenie według publikacji Władysława Krygowskiego z czerwca 1939 roku, choć załączona schematyczna mapa w skali 1:600 000 zdaje się sugerować, że prowadził on z Pop Iwana na Stóg, następnie prawdopodobnie przez kolejne szczyty Kopilasza i Kiernicznego, skąd schodził do Burkutu i dalej wzdłuż Czarnego Czeremoszu prowadził w kierunku Żabiego[31].
Pomimo tego podczas Zjazdu członków PTT w 1938 roku wciąż jeszcze debatowano nad miejscem zakończenia szlaku na wschodzie[80], a rok później ustalono jego ostateczny przebieg „nie do Burkutu, ale aż do Hnitesy”[81]. Nie jest przy tym wiadome, czy wobec mającego nastąpić za niespełna cztery miesiące wybuchu II wojny światowej szlak o takim przebiegu zdołano w rzeczywistości wyznakować.
Zaolzie
Jednocześnie po zajęciu Zaolzia w 1938 roku decyzją władz PTT z maja roku 1939 dokonano korekty przebiegu Głównego Szlaku Karpackiego w taki sposób, by ponownie obejmował on całość Karpat pozostających w granicach Polski. Tym samym zamiast na Kiczorach w pobliżu Stożka odbijać na północ w stronę Czantorii i Ustronia, szlak przeprojektowano trasą czerwonego szlaku czechosłowackiego w kierunku południowo-zachodnim na Girową. Dalej w okolicy Mostów (Przełęcz Jabłonkowska) szlak wchodził w wyodrębniany obecnie Beskid Śląsko-Morawski. Po przekroczeniu potoku Osetnica, wspinał się na Wielki i Mały Połom, gdzie odbijał na północ. Przebiegał przez najwyższą w grzbiecie Ropicę, skąd wiódł na Praszywą[42][82][83]. Swój bieg kończył w okolicy wsi Ligotka Kameralna[h].
Nowo przyłączony odcinek szlaku przebiegał obok szeregu schronisk należących przed 1938 rokiem tak do Klubu Czechosłowackich Turystów, Beskidenverein, jak i do osób prywatnych (te pierwsze przekazano w zarząd organizacjom polskim, głównie PTT). Były to schroniska: na Girowej (PTT), na Skałce (BV), pod Wielkim Połomem (PTT), Kamienna Chata (prywatne), na Sławiczu (dwa – prywatne i BV), na Ropiczce (PTT), pod Kotarzem i na Praszywej (PTT)[83][86][87].
Szlaki wariantowe
Choć zgodnie z założeniem Główny Szlak Karpacki (a wcześniej „zachodniobeskidzki”) miał wieść przez najważniejsze i najciekawsze miejsca w polskich górach, to jednak niekiedy niemożliwym było logiczne połączenie wszystkich odcinków w jeden szlak główny. Dość wcześnie pojawiła się zatem koncepcja uzupełnienia przebiegu szlaku o odcinki wariantowe znakowane biało-niebiesko-biało. Należy zaliczyć do nich okrężny szlak raczański w Beskidzie Żywieckim (z Baraniej Góry przez Zwardoń, Wielką Raczę, Przełęcz Ujsolską na Pilsko – omijający Węgierską Górkę[43][44][88][89]; 1928–1929), szlak podhalański (z Policy przez Żeleźnicę na Stare Wierchy w Gorcach – omijający Jordanów i Rabkę; 1930–1932) oraz szlak pieniński (omijający Krościenko i Przehybę, 1926–1928)[3][50][51]. Ponadto w Bieszczadach Wschodnich wyznakowano wariantowy szlak wiodący pasmem granicznym pomiędzy Jawornikiem Wielkim a Czarną Repą (omijający Sławsko)[59][63][64][90].
Uwagi
- ↑ a b Dokładna długość szlaku nie została jednoznacznie wskazana w literaturze. Wartość „niespełna 750 km” podaje Vademecum Górskie Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK[1]. O szlaku liczącym około 600 km wspominają natomiast jego pomysłodawca Kazimierz Sosnowski[2] oraz biorący aktywny udział w jego wyznaczaniu Władysław Midowicz[3]. Wartość ta wydaje się jednak błędna. Oficjalna długość współczesnego Głównego Szlaku Beskidzkiego kończącego się w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej wynosi 519 km[1], podczas gdy liczona w linii prostej odległość z Sianek (położonych tuż za granicą) do Burkutu wynosi ok. 180 km[4]. Według opracowań prywatnych szlak miał liczyć nawet ok. 840 km[5].
- ↑ W 1925 roku szlak zachodniobeskidzki poprowadzono przez Mędralową, jednak już w roku 1927 jego trasę przesunięto na skrót omijający szczyt[16][45]. Po zmianach linii granicznej w 1938 teren, przez który przebiegał szlak, przyłączono do Polski[46].
- ↑ Pierwotnie planowano, że z Pikuja szlak będzie wiódł do wsi Husne Wyżne, skąd szosą przez Matków, Smorze, Tucholkę i Pławie dotrze na Trościan[28][60]. Początkowo wyznaczono jednak szlak z Pikuja do Klimca w okolicy Przełęczy Tucholskiej, a stamtąd do Tucholki i dalej w kierunku Trościana[61]. W 1933 roku wyznakowano drogę łączącą Pikuj z Jawornikiem Wielkim, na którą przeniesiono następnie biało-czerwono-białe znaki szlaku głównego[62]
- ↑ W 1935 szlak czerwony odnowiono na odcinku od Schroniska na Zaroślaku do Pop Iwana[40]. Na mapie dołączonej do „Przewodnika historyczno-turystycznego po Gorganach i Czarnohorze” autorstwa Adama Lenkiewicza z 1937 roku (wydanej na bazie map Wojskowego Instytutu Geograficznego) po minięciu Pop Iwana szlak w kierunku Szybenego opisany jest jako „nieznakowany w terenie”[70].
- ↑ Mieczysław Orłowicz w artykule prasowym z marca 1939 r. wskazuje w sposób ogólnikowy, że Główny Szlak Karpacki na terytorium województwa stanisławowskiego został wyznaczony od Klimca aż po Czywczyn[75] – to jest główny szczyt pasma nieznacznie poprzedzający Popadię.
- ↑ Znakowany czerwono szlak z Popadii doliną Popadyńca wyznaczono już w roku 1930[27].
- ↑ Obejmująca ten sam obszar mapa WIG-u (arkusz Żabie) została wydana w 1933 roku i nie doczekała się już aktualizacji. Na niej czerwony szlak główny kończy się tuż za Howerlą[69]. Szlaku nie notuje również obejmujący wierzchołek Stogu arkusz „Burkut” – został on jednak wydany w 1932 roku i w 1938 roku wznowiono go jako jedynie „częściowo uzupełniony”[77]. Niemniej w żadnym ze sprawozdań z przebiegu robót w górach żaden z oddziałów PTT nie informował o wyznaczeniu szlaku na Stóg – w szczególności Oddział Czarnohorski PTT w Kołomyi wskazywał, że w 1934 roku nie przeprowadził znakowania żadnych nowych szlaków[78].
- ↑ W lakonicznych doniesieniach prasowych z epoki jako na punkt końcowy (początkowy) szlaku wskazuje się położone po sąsiedzku wsie Ligotka Kameralna[83][84] oraz Gnojnik[31]. Czechosłowacki czerwony szlak, którego trasą co do zasady poprowadzono przedłużenie Głównego Szlaku Karpackiego, kończył się natomiast przy nieodległej stacji kolejowej Wojkowice[42]. Najprawdopodobniej jednak po wyznaczeniu nowego szlaku czerwonego z Ligotki Kameralnej na Praszywą, kolor ostatniego odcinka dotychczasowego szlaku do Wojkowic zmieniono na zielony[83][85].
Przypisy
- ↑ a b c Zofia Wąchocka , Główny Szlak Beskidzki, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze [dostęp 2022-08-01] [zarchiwizowane z adresu 2022-07-12] (pol.).
- ↑ a b c d e Kazimierz Sosnowski, Słowo wstępne, Walery Goetel, Jan Alfred Szczepański (red.), Wierchy 1935 ↓, s. 51–52 .
- ↑ a b c d e Midowicz 1988 ↓, s. 102.
- ↑ Pomiar - 178,5 km, mapy.cz [dostęp 2022-08-01] (pol.).
- ↑ a b Adam Rugała , Główny Szlak Beskidzki Wschodniokarpacki, rugala.pl, 13 października 2021 [zarchiwizowane z adresu 2022-04-05] (pol.).
- ↑ a b c d e Władysław Krygowski, Kronika | Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. — Turystyka. Walery Goetel, Jan Alfred Szczepański (red.), Wierchy 1935 ↓, s. 191–192, 195 .
- ↑ a b Organ 2021 ↓, s. 127–128.
- ↑ Odznaka PTT „Szlak Grybów – Rzeszów”, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie [dostęp 2022-08-01] [zarchiwizowane z adresu 2021-05-08] (pol.).
- ↑ a b c Kazimierz Sosnowski, Turystyka polska a Beskidy Zachodnie. (Plany zagospodarowania). (Dokończenie). Ferdynand Goetel (red.), „Przegląd Sportowy” (33), Kraków, 15 sierpnia 1923, s. 4–5 (pol.).
- ↑ a b Kazimierz Sosnowski, Turystyka polska a Beskidy Zachodnie. (Plany zagospodarowania). Ferdynand Goetel (red.), „Przegląd Sportowy” (29), Kraków, 19 lipca 1923, s. 5 (pol.).
- ↑ a b c d Midowicz 1988 ↓, s. 99.
- ↑ Kazimierz Sosnowski, Turystyka polska a Beskidy Zachodnie. (Plany zagospodarowania). (Ciąg dalszy). Ferdynand Goetel (red.), „Przegląd Sportowy” (30), Kraków, 26 lipca 1923, s. 4–5 (pol.).
- ↑ Organ 2021 ↓, s. 103.
- ↑ Władysław Midowicz, Beskidy sprzed ćwierć wieku, Walery Goetel (red.), „Wierchy” (18), Kraków: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, 1948, s. 238–239 (pol.).
- ↑ a b Emil Stolfa , Kronika | Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, Jan Gwalbert Pawlikowski (red.), Wierchy 1927 ↓, s. 181 .
- ↑ a b c d e Emil Stolfa , Kronika. | Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Jan Gwalbert Pawlikowski, Walery Goetel (red.), „Wierchy”, Zarząd Główny i Oddział Lwowski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (6), Kraków: Gebethner i Wolff, 1928, s. 189–190 (pol.).
- ↑ Kazimierz Sosnowski, Kronika | Z krynickich terenów. Nowe szlaki górskie. Jan Gwalbert Pawlikowski, Walery Goetel (red.), Wierchy 1931 ↓, s. 178 .
- ↑ Sprawozdanie z działalności Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Krakowie za okres od 1 IV 1937 r. do 31 XII 1937 r. oraz finansowe za rok 1937, Kraków: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, 1938, s. 25 (pol.).
- ↑ Midowicz 1988 ↓, s. 100–101.
- ↑ Walery Goetel, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. | Zarząd Główny | Sprawozdanie Komisyi dla robót w górach za rok 1924, Jan Gwalbert Pawlikowski (red.), Wierchy 1925 ↓, s. 296 .
- ↑ Jerzy Konopacki , Feliks Rapf , Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. | Oddziały | Oddział Nowosądecki, „Beskid“, Jan Gwalbert Pawlikowski (red.), Wierchy 1925 ↓, s. 306 .
- ↑ Emil Stolfa , Jan Czerwiński , Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. | Oddziały | Oddział Nowosandecki P. T. T. „Beskid“, Jan Gwalbert Pawlikowski (red.), „Wierchy”, Zarząd Główny i Oddział Lwowski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (4), Lwów: Wydawnictwo Altenberga, 1926, s. 218 (pol.).
- ↑ Władysław Midowicz, Kronika | Gospodarka turystyczna w Beskidach Zachodnich, Jan Gwalbert Pawlikowski (red.), Wierchy 1927 ↓, s. 154 .
- ↑ a b Emil Stolfa , Jan Czerwiński , Sprawozdanie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z działalności za czas od 1 marca 1928 do 28 lutego 1929 roku. Jan Gwalbert Pawlikowski, Walery Goetel (red.), Wierchy 1929 ↓, s. IV .
- ↑ a b Midowicz 1988 ↓, s. 101.
- ↑ Emil Stolfa , Jan Czerwiński , Sprawozdanie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z działalności za czas od 1 marca 1929 do 28 lutego 1930 roku. Jan Gwalbert Pawlikowski, Walery Goetel (red.), Wierchy 1930 ↓, s. VI .
- ↑ a b c Jan Gwalbert Pawlikowski, Walery Goetel (red.), Kronika. | Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. | III. Roboty w Górach., Wierchy 1931 ↓, s. XIII-XIV, XVIII .
- ↑ a b c d e f Emil Stolfa , Jan Czerwiński , Sprawozdanie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z działalności za czas od 1 marca 1930 do 28 lutego 1931 r. Jan Gwalbert Pawlikowski, Walery Goetel (red.), Wierchy 1931 ↓, s. X–XII .
- ↑ Midowicz 1988 ↓, s. 101–102.
- ↑ a b Stanisław Leszczycki, Zarys antropogeograficzny Łemkowszczyzny, Walery Goetel, Jan Alfred Szczepański (red.), Wierchy 1935 ↓, s. 84 .
- ↑ a b c d Władysław Krygowski, Gospodarka turystyczna w Karpatach, Kazimierz Pawlewski (red.), Wiadomości Ziem Górskich (7)… 1939 ↓, s. 2–6 .
- ↑ Sprawozdanie z działalności Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Krakowie za okres od 1. IV. 1932 r. do 2. IV. 1933 r., Kraków: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, 1933, s. 12 (pol.).
- ↑ a b c Sprawozdanie… 1934 ↓, s. 25.
- ↑ a b Władysław Krygowski, Kronika | Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. — Turystyka i narciarstwo. Walery Goetel, Jan Alfred Szczepański (red.), Wierchy 1936 ↓, s. 212–213 .
- ↑ a b Sprawozdanie… 1937 ↓, s. 23.
- ↑ Organ 2021 ↓, s. 106–107.
- ↑ Organ 2021 ↓, s. 107.
- ↑ Sprawozdanie… 1936 ↓, s. 5–6.
- ↑ Sprawozdanie… 1936 ↓, s. 12.
- ↑ a b Sprawozdanie… 1936 ↓, s. 22.
- ↑ Władysław Krygowski, Kronika | Turystyka — taternictwo — ratownictwo, „Wierchy”, Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (22), Kraków: Sport i Turystyka, 1953, s. 238–239 (pol.).
- ↑ a b c Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Cieszyn (pas 50, słup 27), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1934–1938 (pol.).
- ↑ a b c Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Żywiec (pas 50, słup 28), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1934–1938 (pol.).
- ↑ a b Władysław Midowicz, Kronika | Gospodarka turystyczna w Beskidzie Zachodnim. — 1928/29. Jan Gwalbert Pawlikowski, Walery Goetel (red.), Wierchy 1929 ↓, s. 175 .
- ↑ Midowicz 1988 ↓, s. 99–101.
- ↑ Walery Goetel, Jan Alfred Szczepański (red.), Kronika | Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i odzyskane ziemie górskie, Wierchy 1938 ↓, s. 141 .
- ↑ Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Babia Góra (pas 50, słup 29), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1934–1938 (pol.).
- ↑ a b Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Rabka (pas 50, słup 30), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1934 (pol.).
- ↑ Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Zakopane (pas 51, słup 30), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1934–1938 (pol.).
- ↑ a b c d Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Szczawnica (pas 51, słup 31), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1936–1938 (pol.).
- ↑ a b c Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Krynica (pas 51, słup 32), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1936–1938 (pol.).
- ↑ Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Gorlice (pas 50, słup 32), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1937 (pol.).
- ↑ Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Jasło (pas 50, słup 33), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1938 (pol.).
- ↑ Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Jaśliska (pas 51, słup 33), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1938 (pol.).
- ↑ Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Lesko (pas 51, słup 34), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1938 (pol.).
- ↑ Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Łupków (pas 52, słup 34), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1938 (pol.).
- ↑ Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Dźwiniacz Górny (pas 52, słup 35), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1937 (pol.).
- ↑ Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Turka (pas 52, słup 36), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1937 (pol.).
- ↑ a b Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Pikuj (pas 53, słup 36), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1937 (pol.).
- ↑ Emil Stolfa , Jan Czerwiński , Sprawozdanie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z działalności za czas od 1 kwietnia 1931 do 31 marca 1932 roku. Jan Gwalbert Pawlikowski, Walery Goetel (red.), „Wierchy”, Zarząd Główny i Oddział Lwowski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (10), Kraków: Gebethner i Wolff, 1932, s. XI (pol.).
- ↑ a b Gąsiorowski 1933b ↓, s. 485.
- ↑ Gąsiorowski 1933a ↓, s. 167, 169.
- ↑ a b Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Sławsko (pas 53, słup 37), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1937 (pol.).
- ↑ a b Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Seneczów (pas 54, słup 37), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1937 (pol.).
- ↑ Władysław Krygowski , Kronika | Polskie Towarzystwo Tatrzańskie: Refleksje — fakty — zadania, Walery Goetel, Jan Alfred Szczepański (red.), Wierchy 1938 ↓, s. 151 .
- ↑ Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Porohy (pas 54, słup 38), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1935 (pol.).
- ↑ Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Rafajłowa (pas 55, słup 38), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1935 (pol.).
- ↑ a b Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Mikuliczyn (pas 55, słup 39), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1933 (pol.).
- ↑ a b Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Żabie (pas 56, słup 39), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1933 (pol.).
- ↑ a b Józef Moszczeński (red.), Mapa Czarnohora do Przewodnika historyczno-turystycznego Szlakiem II Brygady Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich, skala 1:100 000, Warszawa: Zakłady Graficzne J. Hurwicz, 1937 (pol.).
- ↑ a b c Lenkiewicz i Niedenthal 1937 ↓, s. 284.
- ↑ Stanisław Garztecki (red.), 8 nowych schronisk w Karpatach, „Wiadomości Turystyczne”, rok V (12), 15 czerwca 1935, s. 4 (pol.).
- ↑ Witold Mileski, Kronika | Ochrona przyrody, Walery Goetel, Jan Alfred Szczepański (red.), Wierchy 1936 ↓, s. 212 .
- ↑ a b Stanisław Garztecki (red.), Nowy rezerwat na Huculszczyźnie, „Wiadomości Turystyczne”, rok VI (7), 1 kwietnia 1936, s. 8 (pol.).
- ↑ Mieczysław Orłowicz, Ograniczenia w strefie nadgranicznej (5), Kazimierz Saysse-Tobiczyk, Adam Zieliński (red.), „Jedziemy” (7), Wydawnictwo Ligi Popierania Turystyki, 5 marca 1939, s. 6 (pol.).
- ↑ Lenkiewicz i Niedenthal 1937 ↓, s. 284–285, 319.
- ↑ Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Burkut (pas 57, słup 39), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1932–1938 (pol.).
- ↑ Sprawozdanie z działalności Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Krakowie za okres od 1. IV. 1934 r. do 31. III. 1935 r. oraz finansowe za rok 1934., Kraków: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, 1935, s. 52 (pol.).
- ↑ Sprawozdanie… 1937 ↓, s. 21.
- ↑ Sprawozdanie… 1939 ↓, s. 11.
- ↑ Sprawozdanie… 1939 ↓, s. 36.
- ↑ Kazimierz Pawlewski , Z działalności Polskiego T-wa Tatrzańskiego, Kazimierz Pawlewski (red.), Wiadomości Ziem Górskich (6) 1939 ↓, s. 2–6 .
- ↑ a b c d Mieczysław Orłowicz, Wrażenia z Beskidów Jabłonkowskich (Dokończenie), Kazimierz Saysse-Tobiczyk, Adam Zieliński (red.), „Jedziemy” (21), Wydawnictwo Ligi Popierania Turystyki, 11 czerwca 1939, s. 7 (pol.).
- ↑ Zbigniew Tokarski , Ważniejsze wydarzenia turystyczne w drugim kwartale 1939 r, Stanisław Leszczycki (red.), „Turyzm Polski”, rok II (7–8), Kraków: Studium Turyzmu Uniwersytetu Jagiellońskiego, lipiec 1939, s. 137 (pol.).
- ↑ Julian Żukowski, Polskie schroniska turystyczne w zachodniej części Beskidów ślqskich, Kazimierz Pawlewski (red.), „Wiadomości Ziem Górskich”, 1 lipca 1939, s. 17–18 (pol.).
- ↑ Mieczysław Orłowicz, Wrażenia z Beskidów Jabłonkowskich, Kazimierz Saysse-Tobiczyk, Adam Zieliński (red.), „Jedziemy” (19), Wydawnictwo Ligi Popierania Turystyki, 28 maja 1939, s. 6–7 (pol.).
- ↑ Mieczysław Orłowicz, Wrażenia z Beskidów Jabłonkowskich (2), Kazimierz Saysse-Tobiczyk, Adam Zieliński (red.), „Jedziemy” (20), Wydawnictwo Ligi Popierania Turystyki, 4 czerwca 1939, s. 6–7 (pol.).
- ↑ Mapa topograficzna 1:100 000, arkusz Ujsoły (pas 51, słup 28), Wojskowy Instytut Geograficzny, 1938 (pol.).
- ↑ Jan Gwalbert Pawlikowski, Walery Goetel (red.), Sprawozdania oddziałów, kół i sekcyj Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego z działalności za rok 1929 | Oddział Babiogórski w Żywcu | Koło w Białej przy Oddziale Babiogórskim., Wierchy 1930 ↓, s. LXIX .
- ↑ Gąsiorowski 1933a ↓, s. 213.
Bibliografia
- Henryk Gąsiorowski, Przewodnik po Beskidach Wschodnich, t. I, cz. 1: Bieszczady, Lwów — Warszawa: Książnica-Atlas, 1933 (pol.).
- Henryk Gąsiorowski, Przewodnik po Beskidach Wschodnich, t. II: Pasmo Czarnohorskie, Lwów — Warszawa: Książnica-Atlas, 1933 (pol.).
- Władysław Midowicz, Jak powstawał główny szlak karpacki, „Płaj” (2), Warszawa: Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich, 1988, s. 99–102, ISSN 1230-5898 (pol.).
- Adam Lenkiewicz, Władysław Niedenthal, Część II turystyczna, [w:] Józef Moszczeński (red.), Szlakiem II Brygady Legionów Polskich w Karpatach Wschodnich. Przewodnik historyczno-turystyczny po Gorganach i Czarnohorze, Warszawa: Wojskowe Biuro Historyczne, 1937 (pol.).
- Michał Organ , „120 kilometrów samotności”. Główny Szlak Karpacki im. Marszałka Józefa Piłsudskiego na terenie Bieszczadów Zachodnich, Paweł Grata (red.), „UR Journal of Humanities and Social Sciences” (2 (19)), Rzeszów: Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, 2021, ISSN 2543-8379 (pol.).
- Sprawozdanie z działalności Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Krakowie za okres od 3. IV. 1933 r. do 31. III. 1934 r. oraz finansowe za rok 1933., Kraków: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, 1934 (pol.).
- Sprawozdanie z działalności Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Krakowie za okres od 1. IV. 1935 r. do 31. III. 1936 r. oraz finansowe za rok 1935, Kraków: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, 1936 (pol.).
- Sprawozdanie z działalności Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Krakowie za okres od 1. IV. 1936 do 31. III. 1937 r. oraz finansowe za rok 1936, Kraków: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, 1937 (pol.).
- Sprawozdanie z działalności Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Krakowie za okres od 1 I 1938 r. do 31 XII 1938 r. oraz finansowe za rok 1938, Kraków: Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, 1939 (pol.).
- „Wiadomości Ziem Górskich” (6), Warszawa: Związek Ziem Górskich, 1 czerwca 1939 (pol.).
- „Wierchy”, Oddział Lwowski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (3), Lwów: Wydawnictwo Altenberga, 1925 (pol.).
- „Wierchy”, Zarząd Główny i Oddział Lwowski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (5), Lwów: Wydawnictwo Altenberga, 1927 (pol.).
- „Wierchy”, Zarząd Główny i Oddział Lwowski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (7), Kraków: Gebethner i Wolff, 1929 (pol.).
- „Wierchy”, Zarząd Główny i Oddział Lwowski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (8), Kraków: Gebethner i Wolff, 1930 (pol.).
- „Wierchy”, Zarząd Główny i Oddział Lwowski Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (9), Kraków: Gebethner i Wolff, 1931 (pol.).
- „Wierchy”, Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (13), Kraków: Gebethner i Wolff, 1935 (pol.).
- „Wierchy”, Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (14), Kraków: Gebethner i Wolff, 1936 (pol.).
- „Wierchy”, Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (16), Kraków: Gebethner i Wolff, 1938 (pol.).
Media użyte na tej stronie
(c) Lukasb1992 z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0
Mapa lokalizacyjna Polski — 1939 (marzec – wrzesień).
Mapa Beskidu Niskiego
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, a później Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1928-1980 ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach, Dz. U. z 1927 r. Nr 115, poz. 980 i potwierdzona dekretem z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych, Dz. U. z 1955 r. Nr 47, poz. 315.
Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "vermilion" (#E34234, cynober). Proporcje 5:8 (w dekrecie z 1955 roku błędnie ustalone jako 3:8, skorygowane w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1956 r. o sprostowania błędu w dekrecie z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych, Dz.U. z 1955 r. Nr 47 poz. 314).
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej, a później Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w okresie 1928-1980 ustanowiona rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach, Dz. U. z 1927 r. Nr 115, poz. 980 i potwierdzona dekretem z dnia 9 listopada 1955 r. o znakach Sił Zbrojnych, Dz. U. z 1955 r. Nr 47, poz. 315.
Do odwzorowania barwy czerwonej użyto domyślnego odcienia "vermilion" (#E34234, cynober). Proporcje 5:8 (w dekrecie z 1955 roku błędnie ustalone jako 3:8, skorygowane w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1956 r. o sprostowania błędu w dekrecie z dnia 7 grudnia 1955 r. o godle i barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz o pieczęciach państwowych, Dz.U. z 1955 r. Nr 47 poz. 314).
Autor: SkyMaja, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok na Tarnicę z Szerokiego Wierchu
Mapa topograficzna Gorganów
Another color for the “ButtonColor.svg” series with black outlines and specular highlight in the center: , , , , , , , , .
Mapa Beskidu Żywieckiego, Beskidu Małego i Beskidu Makowskiego
Mapa Bieszczadów
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Babia Góra (z ośnieżonym szczytem), pod nią Luboń Wielki. Widok z Ćwilina
Mapa topograficzna (lokalizacyjna) obejmująca swoim zasięgiem Czarnohorę, Połoniny Hryniawskie (Hryniawy), Góry Jałowiczorskie (Jałowiczory) oraz Karpaty Marmaroskie (Marmarosze, w tym Góry Rachowskie i Czywczyńskie, Czywczyny)
Autor: Palickap, Licencja: CC BY-SA 4.0
Prašivá, Moravskoslezské Beskydy, pohled z věže Pivovaru Radegast v Nošovicích.
Autor: ToSter, Licencja: CC BY-SA 3.0
Mapa Beskidu Śląskiego i Beskidu Śląsko-Morawskiego, z mapą lokalizacyjną Polski
Mapa lokalizacyjna (topograficzna) Gorców.
Autor: MSha, Licencja: CC BY-SA 4.0
с. Кохан (Верховинський р-н), вдалині - хр. Кринта-Скупова (Гринявські гори). Гора Скупова ліворуч.
Mapa Beskidu Sądeckiego
Another color for the “ButtonColor.svg” series with black outlines and specular highlight in the center: , , , , , , , , .
Autor: Kolyan ilia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Гора Стіг (1650 м.н.р.м) розташована на межі України та Румунії. Навкруг гори проходить ґрунтова дорога. Під горою на західному схилі є джерела питної води
Autor: Nata Mostova, Licencja: CC BY-SA 4.0
This is a photo of a natural heritage site in Ukraine, id: 21-212-5018
Another color for the “ButtonColor.svg” series with black outlines and specular highlight in the center: , , , , , , , , .
Autor: Tomasz Kuran aka Meteor2017, Licencja: CC BY 2.5
Sywula - najwyższy szczyt Gorganów.
Mapa topograficzna Bieszczadów Wschodnich (w tym Beskidy Skolskie, Schidnie Beskydy), częściowo obejmująca też pasma Połoniny Równej i Połoniny Borżawy.
Autor: Nata Mostova, Licencja: CC BY-SA 4.0
This is a photo of a natural heritage site in Ukraine, id: 21-212-5018
© Marek i Ewa Wojciechowscy / Trips over Poland, CC BY-SA 3.0
Barania Gora in Beskid Slaski (Poland)