Głaszczka (sprzęt laboratoryjny)
Głaszczka (rzadziej szpatułka Drigalskiego lub niepoprawnie Drygalskiego, niem. Drigalskispatel[1], ang. bacteria spreader, rzadziej Drigalski (Drigalsky, Drygalski, Drygalsky) spatula) - sprzęt laboratoryjny używany przy posiewaniu cieczy (np. hodowli bakteryjnych) metodą posiewu gładzonego, w celu równomiernego zajęcia całej powierzchni podłoża (czy to w celu uzyskania podłoża równomiernie usianego pojedynczymi koloniami czy równomiernie pokrytego rosnącymi mikroorganizmami, tak zwaną "murawką", "murawą", przy wzroście na masę).
Wynaleziona i zastosowana po raz pierwszy przez Wilhelma von Drigalskiego w jego badaniach mikrobiologicznych nad tyfusem. Pierwotnie stosowana nie tylko do równomiernego posiewania mikroorganizmów, ale także różnego typu materiału w celu jego analizy – jak woda czy fekalia[2].
Głaszczki wykonuje się ze szkła, metalu (stal nierdzewna lub inne obojętne chemicznie i mikrobiologicznie) lub plastiku (głaszczki jednorazowe) i mają one postać odlewu lub wygiętego pręta o kształcie litery L lub T, ewentualnie trójkąta z odchodzącą z jednego z wierzchołków rączką. Trzymając za rączkę, równomiernie rozprowadza się ciecz, "wgłaskując" ją w podłoże.
W celu równomiernego rozprowadzenia cieczy na podłożu mikrobiologicznym, zamiast głaszczki można użyć także szklanych kulek kilkumilimetrowej średnicy, które umieszcza się na podłożu po dodaniu cieczy, a następnie potrząsa się nim. Chaotycznie toczące się po podłożu kulki rozprowadzają równomiernie materiał.
Przypisy
- ↑ Köhler W.. Zentralblatt für Bakteriologie--100 years ago. The search for typhoid bacilli in drinking and river waters. „Int J Med Microbiol”. 3. 293, s. 385-389, 2003. DOI: 10.1078/1438-4221-00278. PMID: 14760969.
- ↑ von Drigalski,W., Conradi, H. Ueber ein Verfahren zum Nachweis von Typhusbacillen. „Z. Hyg. Infectionskrankh”. 39, s. 283-300, 1902.
Media użyte na tej stronie
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Set of plate spreaders (Drigalski's spatulas).