Głowa rodziny

Głowa rodziny
Family Guy
Ilustracja
Logo serialu na tle telewizora
Gatunek

serial animowany, komedia

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Seth MacFarlane

Główne role

Seth MacFarlane
Alex Borstein
Seth Green
Mila Kunis
Mike Henry
Patrick Warburton
Danny Smith
Lori Alan
Adam West

Liczba odcinków

400

Liczba serii

21

Nagrody

3 Emmy
3 Annie
1 Teen Choice Award
1 Golden Reel Award
1 Saturn[1]

Lista odcinków serialu Głowa rodziny
Produkcja
Muzyka

Walter Murphy
Ron Jones

Czas trwania odcinka

20–23 minuty

Pierwsza emisja
Data premiery

31 stycznia 1999 – 14 lutego 2002,
6 sierpnia 2003
i od 1 maja 2005 –[2]

Stacja telewizyjna

FOX

Lata emisji

1999–2003, od 2005

Chronologia
Powiązane

Amerykański tata
i The Cleveland Show

Głowa rodziny (ang. Family Guy) – amerykański serial animowany stworzony w 1999[2] roku przez Setha MacFarlane’a i emitowany w telewizji FOX. Przedstawia on losy rodziny Griffinów, mieszkającej w fikcyjnym mieście Quahog, w stanie Rhode Island. Humor serialu oparty jest w dużej mierze na zaskakujących, często nonsensownych retrospekcjach, które przerywają właściwą akcję. Nawiązują one przeważnie do popkultury i różnych wydarzeń historycznych.

W Polsce serial był emitowany w stacjach TV4 (pod tytułem Głowa rodziny), Comedy Central Polska oraz na kanale Fox Polska w wersji HD i SD, z napisami (od 6 listopada 2010). Od 16 stycznia 2015 roku nadawany jest na kanale Fox Comedy.

Dnia 23 września 2020 roku stacja Fox ogłosiła przedłużenie serialu na 20. i 21 sezon[3].

Fabuła

Serial opiera się na przygodach Petera Griffina, nieco ociężałego, lecz pełnego dobrych chęci pracownika fabryki zabawek, z której ostatecznie zostaje zwolniony z powodu śmierci szefa fabryki (potem pracuje jako rybak, a następnie zaczyna pracę w lokalnym browarze).

Peter jest Amerykaninem irlandzkiego pochodzenia, a także katolikiem. Jego żona Lois, matka opiekująca się domem i nauczycielka gry na pianinie, pochodzi z bogatej i wpływowej rodziny Pewterschmidtów. Lois jest protestantką (w 8 sezonie okazuje się, że jest ona żydowskiego pochodzenia), przez co jest znienawidzona przez przybranego ojca Petera – zagorzałego katolika. Peter i Lois mają troje dzieci: córkę Meg, która wciąż jest obiektem żartów z powodu braku urody; nastoletniego syna Chrisa, w wielu aspektach młodszą wersję ojca; oraz diabolicznie złe niemowlę Stewiego, który wciąż planuje, jak przejąć władzę nad światem oraz zabić Lois; jego zabawka to pluszowy miś – homoseksualista Rupert. Rodzina żyje także wraz z inteligentnym, mówiącym psem – alkoholikiem Brianem, który pała niespełnionym uczuciem do Lois. Mimo że Brian został uczłowieczony przez twórców serialu (chodzi na dwóch nogach, pije martini, posiada samochód oraz prowadzi normalne rozmowy z Griffinami), rodzina traktuje go jak domowe zwierzę. Niejednokrotnie Brian wykazuje zachowania typowe dla psa (np. pocieranie pośladkami o dywan, bieganie za rzuconą piłką, strach przed odkurzaczem czy spanie w nogach swych właścicieli).

Innymi postaciami są interesujący sąsiedzi Griffinów ze Spooner Street – poruszający się na wózku inwalidzkim, wielokrotnie odznaczony i wciąż czynny zawodowo policjant Joe Swanson, jego żona Bonnie, która po siedmiu latach ciąży rodzi córeczkę, Susie (sezon 7, odcinek 7); seksoholik i podrywacz Glenn Quagmire, który na co dzień pracuje jako pilot linii lotniczych. Jest jednym z najlepszych przyjaciół Petera Griffina. Głosu użycza mu główny twórca Głowy Rodziny, Seth MacFarlane; właściciel sklepu Cleveland Brown wraz z żoną Lorettą (z którą się rozwiódł po tym jak zdradziła go z Glennem) i nadpobudliwym synem Clevelandem Juniorem; prezenterzy telewizyjni Tom Tucker i Diane Simmons oraz azjatycka reporterka Tricia Takanawa; burmistrz Adam West, któremu głosu użycza aktor Adam West, gwiazda serialu o Batmanie, lecz przedstawiony tu jest jako paranoik.

W Family Guy jest także szereg postaci, które pojawiają się co jakiś czas w specyficznych dla siebie sytuacjach lub powtarzając ten sam żart. Przykładem są Zła Małpa w szafie Chrisa; Herbert, staruszek hebefil, który lubi patrzeć na Chrisa; Wysmarowany Głuchy Facet; Ollie Williams, prezenter pogody, krzyczący wszystko to, co mówi, Wielki Kurczak, przeciwnik Petera – walki z nim są parodią filmów akcji z Hollywood, oraz syn Toma Tuckera z twarzą do góry nogami. Kilkukrotnie pojawia się też wyluzowane wcielenie śmierci, a także Jezusa i Boga.

Postacie

Lista odcinków

Przypisy

  1. Awards for „Family Guy”. imdb.com. [dostęp 2009-08-15]. (ang.).
  2. a b Gary Levin: ‘Family Guy’ may return. USA Today, 18 listopada 2003. [dostęp 2008-06-29]. (ang.).
  3. ‘Family Guy’ & ‘Bob’s Burgers’ Get Two-Season Renewals At Fox, deadline.com, 23 września 2020.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Family Guy television set.svg
"Family Guy" television set