Głowoniowa Nyża

Głowoniowa Nyża
Plan jaskini
Plan jaskini
Państwo Polska
Województwo małopolskie
PołożenieTatry Wysokie
Dolina Roztoki
WłaścicielSkarb Państwa
(Tatrzański Park Narodowy)
Długość4,5 m
Deniwelacja0 m
Wysokość otworów1505 m n.p.m.
Wysokość otworów
nad dnem doliny
250 m
Ekspozycja otworówku NE
Data odkrycia29 marca 2011 roku
OdkrywcaJanusz Łukaszczyk Głowoń
Kod(nr inwentarzowy PIG) T.H-23.01
brak współrzędnych
Otwór jaskini

Głowoniowa Nyża (Głowniowa Nyża) – jaskinia, a właściwie schronisko, w Dolinie Roztoki w Tatrach Wysokich. Wejście do niej znajduje się w Orlej Ścianie, na wysokości 1505 metrów n.p.m. Jaskinia jest pozioma, a jej długość wynosi 4,5 metrów[1].

Opis jaskini

Widok na Orlą Ścianę z Doliny Roztoki

Jaskinię stanowi poziomy, prosty, o trójkątnym przekroju korytarz zaczynający się w niewielkim, trójkątnym otworze wejściowym[2].

Przyroda

W jaskini brak jest nacieków. Ściany są suche, rosną na nich mchy i porosty. 1,5-metrową długość korytarza zajmuje legowisko niedźwiedzia. Jaskinia stanowi od wielu lat gawrę niedźwiedzi brunatnych[3]. Dlatego też Tatrzański Park Narodowy nie podaje do publicznej wiadomości dokładnego jej położenia[2].

Historia odkryć

Jaskinia została odkryta przez Janusza Łukaszczyka Głowonia w marcu 2011 roku w czasie obserwowania niedźwiedzicy z młodymi. Jej plan i opis sporządził Tomasz Zwijacz-Kozica przy pomocy J. Łukaszczyka Głowonia, M. Strączka Heliosa i F. Zięby w maju 2011 roku (po opuszczeniu okolic gawry przez niedźwiedzie)[3][2].

Przypisy

  1. Jaskinie Tatr, old.kktj.pl [dostęp 2018-10-20].
  2. a b c Jaskinie Polski, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, jaskiniepolski.pgi.gov.pl [dostęp 2017-07-22] (pol.).
  3. a b Poznaj Tatry - Gawra na gawrze - Przewodnik Tatrzański, www.poznajtatry.pl [dostęp 2017-07-22].

Media użyte na tej stronie