Głuszynka (rzeka)

Głuszynka
Ilustracja
Głuszynka (Kopel) w pobliżu ul. Ożarowskiej w Poznaniu
KontynentEuropa
Państwo Polska
Rzeka
Długość34 km
Powierzchnia zlewni400 km²
Średni przepływ1,0 m³/s przy ujściu
Ujście
RecypientKopel
Miejscek. wsi Kamionki
Współrzędne52°17′32″N 16°59′42″E/52,292222 16,995000
Położenie na mapie Polski

Głuszynka (pot. Kamionka lub niewłaściwie Kopla, Kropla) – rzeka, lewy dopływ Kopla, o długości 34 km. Powierzchnia dorzecza 400 km². Średni przepływ 1,0 m/s[1]

Przebieg

Głuszynka wypływa z Jeziora Raczyńskiego dalej przepływa przez ciąg jezior rynnowych (Jezioro Bnińskie, Jezioro Kórnickie, Jezioro Skrzynieckie Duże i Jezioro Skrzynieckie Małe).

Odcinek za Kamionkami

Przy północnej części wsi Kamionki łączą się Głuszynka i Kopel. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych oraz Zakład Hydrografii i Morfologii Koryt Rzecznych IMGW ustaliły, że odcinek ujściowy do Warty nazywany będzie Kopel, a nie Głuszynka – tj. Kopel uchodzi do Warty, a Głuszynka do Kopla[2][3]. Na decyzję tę ma wpływ powierzchnia podzlewni Kopla względem podzlewni Głuszynki. Dla przykładu dawniej uznawało się, że Noteć uchodziła do Odry, a Warta do Noteci. Należy także zwrócić uwagę, że nazwa Głuszynka pochodzi od części Poznania – Głuszyny, przez którą przepływa odcinek ujściowy.

Wcześniej uznawało się, że Głuszynka powstaje poprzez połączenie Kopla i Kamionki koło wsi Kamionki. na wysokości 24 km w Poznaniu do Głuszynki uchodzi Kopel[1] wpływa do Warty w okolicy miejscowości Czapury koło Poznania.

Zagospodarowanie

Po rzece, począwszy od Zaniemyśla przy wysokim stanie wody oraz Bnina lub Kórnika przy średnim, odbywają się spływy kajakowe (jest to rzeka zwałkowa).

Na rzece, w miejscowości Czapury, istniał jednokołowy młyn, zwany Topolnikiem. Młyn wraz z mostem (nie odbudowano) został wysadzony w 1939 roku przez wojsko polskie, aby utrudnić atak wojsk niemieckich na Poznań od południa.

W dolinie rzeki Głuszynki pomiędzy miejscowościmi Babki a Czapury planowana jest budowa zbiornika retencyjnego „Głuszyna”.

Planuje się utworzenie parku krajobrazowego w dolinie rzeki Głuszynki z Jeziorem Raczyńskim - Zaniemyskiego Parku Krajobrazowego.

Rzeka należy do okręgu PZW Poznań.

Zobacz też

  • Głuszynka
  • Rzeki Polski

Przypisy

  1. a b Wojciech Z. Owsianowski, Szlaki wodne Wielkopolski wyd. I, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1972 s. 66.
  2. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 1: Wody płynące, źródła, wodospady. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006. ISBN 83-239-9607-5.
  3. Arkusz M-33-142-B. W: Zakład Hydrografii i Morfologii Koryt Rzecznych IMGW: Rastrowa Mapa Podziału Hydrograficznego Polski. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, 2007-10. [dostęp 2011-09-03].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Głuszynka RB5.JPG
Autor: Radomil, Licencja: GFDL 1.2
Głuszynka w pobliżu ul. Ożarowskiej w Poznaniu