G7 (grupa)

Skład grupy G7
Kraje tworzące G7

 Stany Zjednoczone
prezydent Joe Biden
 Japonia
premier Fumio Kishida
 Niemcy
kanclerz Olaf Scholz
 Wielka Brytania
premier Rishi Sunak
 Francja
prezydent Emmanuel Macron
 Włochy
premier Giorgia Meloni
 Kanada
premier Justin Trudeau

Dodatkowo
 Unia Europejska
przewodniczący RE
Charles Michel
przewodnicząca KE
Ursula von der Leyen

G7 (ang. Group of Seven), G8 (w latach 1997–2014), G6 (w latach 1975–1976) – grupa siedmiu państw, które są jednymi z najważniejszych na świecie pod względem gospodarczym (z wyłączeniem usług/produkcji nieopodatkowanej i nieodpłatnej, stanowiącą większość gospodarek krajów południa): Francja, Japonia, Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Włochy (G6, od 1975) i Kanada (G7, od 1976). Przywódcy państw należących do G7 oraz przewodniczący Rady Europejskiej i przewodniczący Komisji Europejskiej (jako przedstawiciele Unii Europejskiej) spotykają się co roku na szczytach polityczno-gospodarczych. Lokalizacja szczytu zmieniała się rotacyjnie według następującej kolejności: Francja, Stany Zjednoczone (USA), Wielka Brytania, Niemcy, Japonia, Włochy, Kanada. W 2014 gospodarzem szczytu była Unia Europejska, a odbył się on w Brukseli. Od 1997 do 2014 członkiem grupy była także Rosja (w tym czasie grupa działała jako G8). Po aneksji Krymu przez Rosję i rozpoczęciu wojny w Donbasie pozostałe państwa grupy postanowiły zawiesić członkostwo Rosji, powracając do formuły G7. W czerwcu 2014 nie odbył się szczyt G8 w Rosji (w Soczi), ale – zamiast niego – szczyt G7 (bez udziału Rosji) w Brukseli. Formalnie Rosja została zawieszona 24 marca 2014[1].

W celu zwiększenia reprezentatywności forum od 2005 odbywają się spotkania określane jako G8+5, z udziałem przedstawicieli Chin, Brazylii, Indii, Meksyku i Południowej Afryki. Przed zaproszeniem Rosji do składu grupy (w 1997) odbywały się po szczytach G7 (od 1994) spotkania, określane wówczas jako G7+1, z przedstawicielami Rosji.

G7 nie jest organizacją międzynarodową, a jedynie grupą państw, których przywódcy spotykają się na swoistym forum polityczno-ekonomicznym. Ugrupowanie to nie posiada swoich stałych organów ani sformalizowanej struktury. Prezydencja w grupie obejmowana jest co roku przez kolejny kraj, który jest odpowiedzialny za organizację spotkań ministerialnych i szczytu, w którym uczestniczą szefowie tych państw.

Protesty i krytyka G7/G8

Szczyty grupy są okazją do protestów organizowanych przez alterglobalistów. Po raz pierwszy protesty na dużą skalę odbyły się w Genui w 2001, kiedy jeden z demonstrantów, działacz anarchistyczny Carlo Giuliani, został zastrzelony przez policjanta. Duże protesty odbyły się także podczas szczytu G8 w 2005 roku w Szkocji.

Jednym z argumentów wysuwanych przez krytyków G7 jest jej niedemokratyczność. Grupa nie jest odpowiedzialna przed żadną międzynarodową organizacją i nie posiada formalnego statutu. Grupa, zdaniem krytyków, podejmuje jednostronnie decyzje, które mają globalne skutki dla wszystkich. Pozostała krytyka dotyczy odpowiedzialności krajów Północy za biedę krajów globalnego Południa. Bogate kraje odpowiadają, zdaniem krytyków, za problemy związane z globalizacją ekonomiczną, między innymi biedę i zadłużenie krajów rozwijających się, problemy ekologiczne, koncentrację kapitału w rękach korporacji i pojedynczych osób.

Aktualne głowy państw i szefowie rządów oraz przedstawiciele Unii Europejskiej

Zobacz też

Przypisy

  1. Jim Acosta: U.S., other powers kick Russia out of G8. CNN, 2014-03-25. [dostęp 2014-03-25].

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Group of Seven (G7) Countries.svg
Group of Seven (G7) countries
 
Member countries in the G7
 
European Union members (which are not part of G7 individually)
Joe Biden official portrait 2013.jpg
Official portrait of United States Vice President Joe Biden in his West Wing Office at the White House.
Charles Michel (2018-01-31) (cropped).jpg
(c) Kremlin.ru, CC BY 4.0
Президент России Владимир Путин с Премьер-министром Бельгии Шарлем Мишелем
Justin Trudeau and Benigno Aquino III November 2015 cropped.jpg
Justin Trudeau at the APEC Philippines 2015
(Ursula von der Leyen) 2019.07.16. Ursula von der Leyen presents her vision to MEPs 2 (cropped).jpg
© European Union 2019 – Source: EP, CC BY 4.0
In a debate with MEPs, Ursula von der Leyen outlined her vision as Commission President.
Chancellor Rishi Sunak (cropped).jpg
Autor: Simon Walker / HM Treasury, Licencja: OGL 3
The Chancellor Rishi Sunak records a public information film explaining where businesses and employees can find information about government support during the COVID crisis
Emmanuel Macron in July 2017.jpg
Autor: Presidencia de la República Mexicana, Licencja: CC BY 2.0
Emmanuel Macron in July 2017
Olaf Scholz 2021 cropped.jpg
(c) Steffen Prößdorf, CC BY-SA 4.0
Politik, TV-Triell Bundestagswahl 2021: Olaf Scholz, Stellvertreter der Bundeskanzlerin und Bundesminister der Finanzen, Kanzlerkandidat der SPD vor der Sendung; Porträt, Einzelbild.