GLAAD Media Awards
| ||
19. ceremonia GLAAD Media Awards | ||
Przyznawana przez | Gay & Lesbian Alliance Against Defamation | |
Lokalizacja | Stany Zjednoczone | |
Pierwsze rozdanie | 29 kwietnia 1990[1] | |
Strona internetowa |
GLAAD Media Awards – nagroda filmowa i telewizyjna wręczana corocznie od 1990 roku przez Gay & Lesbian Alliance Against Defamation w 40 różnych kategoriach. Przyznawana jest dla dzieł filmowych, które w pozytywny i ciekawy sposób zajmują się tematyką LGBT – oddzielnie dla produkcji w języku angielskim i w języku hiszpańskim[2]. Dodatkowo przyznawane są również nagrody w dziedzinie literatury i mediów[3].
Proces nominacji
Nominowani są wybierani przez jury nominacyjne GLAAD składające się z ponad 90 wolontariuszy, będących ekspertami w kategorii, którą oceniają. Jury nominacyjne może wybrać do pięciu nominowanych w każdej kategorii. Jeżeli żadne projekty nie zostaną uznane za godne nominacji w określonej kategorii, jury może zdecydować o nieprzyznaniu nagrody w tej kategorii. Pod koniec roku członkowie jury przedkładają listę rekomendowanych kandydatów pracownikom GLAAD i radzie do zatwierdzenia.
Oprócz monitorowania mediów przez jury, GLAAD zaprasza media do składania swoich propozycji. Kandydaci rozważani do nominacji są oceniani na podstawie czterech kryteriów: „Uczciwe, dokładne i integracyjne” - co oznacza, że reprezentowana jest różnorodność społeczności LGBT, „Odwaga i oryginalność” - co oznacza, że projekt otwiera nowe możliwości, badając tematykę LGBT w nietradycyjny sposób, „wpływ na kulturę” - co oznacza, że projekt wpływa na odbiorców, którzy mogą nie być regularnie narażeni na problemy LGBT, oraz „ogólna jakość” - projekt o wyjątkowo wysokiej jakości, który nadaje wpływ i znaczenie przedstawionym obrazom i problemom[4][5].
Kategorie
Pierwsze doroczne nagrody zostały wyróżnione w 7 kategoriach konkursowych, wszystkie dla telewizji. Z biegiem lat kategorie konkurencyjne zostały rozszerzone, aby uwzględnić inne gałęzie mediów, w tym film, teatr, muzykę, media drukowane, media cyfrowe i reklamę, a także ustanowić dodatkowe kategorie uznające media hiszpańskojęzyczne i kategoria „Special Recognition” („Uznanie Specjalne”) dla przedstawień medialnych, które mogą nie spełniać kryteriów wcześniej istniejących kategorii.
Podczas gdy wiele kategorii zostało z czasem poszerzonych, kilka wczesnych kategorii zostało „scalonych” lub całkowicie wycofanych. Jednym z godnych uwagi przykładów jest pominięcie kategorii „Outstanding Daytime Drama” w 2011 roku, odzwierciedlającej stały spadek popularności oper mydlanych w języku angielskim. Począwszy od 2018 roku GLAAD rozpatruje nominacje w 27 kategoriach anglojęzycznych i 12 kategoriach hiszpańskojęzycznych, jednak jeśli żaden projekt w danej kategorii nie zostanie uznany za warty uznania, GLAAD może nie przyznać kategorii w tym roku[3].
Przypisy
- ↑ The GLAAD Awards turn 30: See the most important moments in the show's history (ang.). ew.comg. [dostęp 2020-04-10].
- ↑ Notatka o nagrodach w serwisie miesięcznika "Replika", dostęp 2008-10-31
- ↑ a b GLAAD Media Awards Categories (ang.). glaad.org. [dostęp 2020-04-10].
- ↑ GLAAD Media Awards Selection Process (ang.). glaad.org. [dostęp 2020-04-10].
- ↑ FAQ About the GLAAD Media Awards Submission Process (ang.). glaad.org. [dostęp 2020-04-10].
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Autor: Steven Damron from San Francisco, Licencja: CC BY 2.0
Presenter at 19th GLAAD Media Awards