Gabinet figur woskowych (film 1924)

Gabinet figur woskowych
Das Wachsfigurenkabinett
ilustracja
Gatunek

horror
fantasy

Rok produkcji

1924

Data premiery

1924

Kraj produkcji

Rzesza Niemiecka

Język

niemiecki

Czas trwania

83 min

Reżyseria

Leo Birinsky,
Paul Leni

Scenariusz

Henrik Galeen

Główne role

John Gottowt,
Werner Krauss,
Conrad Veidt

Zdjęcia

Helmar Lerski

Scenografia

Paul Leni

Produkcja

Alexander Kwartiroff

Gabinet figur woskowych (oryg. Das Wachsfigurenkabinett) – niemiecki film niemy z roku 1924 w reżyserii Leo Birinskiego i Paula Leni.

Opis fabuły

Bohaterem filmu jest młody pisarz, który dostaje zlecenie na napisanie historii tyranów, upamiętnionych w gabinecie figur woskowych. Film stanowi składankę z napisanych przez bohatera opowiadań. Opisują one epizody z życia: Harun ar-Raszida, Iwana Groźnego i Kuby Rozpruwacza.

Charakterystyka

Należy do niemieckiego ekspresjonizmu filmowego[1]. Narracja filmu oparta jest na tzw. Rahmenhandlung (ramie narracyjnej), modnej ówcześnie w kinie niemieckim – główna opowieść stanowi ramę dla szeregu epizodów z nią bezpośrednio niezwiązanych[2].

Paul Leni nadając obrazowi tytuł, świadomie nawiązał do Gabinetu Doktora Cagliari autorstwa Roberta Wiene (1920) i jarmarcznego, tajemniczego nastroju tego dzieła. Kostiumy i dekoracje, mieszanka epok i krajów były natomiast dziedzictwem zaczerpniętym ze Zmęczonej śmierci wyreżyserowanej przez Fritza Langa w 1921. Epizod z żoną piekarza, z jego krągłościami, wypukłościami, korytarzami i tajemnymi schodami przywodzą natomiast na myśl Golema Paula Wegenera i Carla Boese z 1920. Osobisty styl Leniego nie był jeszcze w tym filmie w pełni ukształtowany, niemniej obraz zrobiony jest zręcznie, także w sferze dekoracji, operowania światłocieniem i architekturą. Najbardziej ekspresjonistycznym momentem filmu jest rozdział poświęcony Kubie Rozpruwaczowi, pełen ruchu, transformacji, rozstępujących się ścian i pulsujących figur geometrycznych. Mimo zalet obraz stanowi, według historyka kina, Lotte H. Eisner, dowód na regres kina niemieckiego swoich czasów, jego utknięcia w martwej doskonałości, nazbyt wyrafinowanej kompozycji, przesadnym manieryzmie, który może zniechęcić widza. Podczas swojego pobytu w USA, Leni dostrzegł wady swojego dzieła i zaczął odchodzić od barokizujących i wielce obfitych form[3].

Z psychologicznego punktu widzenia umiłowanie dla schodów i korytarzy, licznie stosowanych w filmie różnych ujęciach, może być tłumaczone skłonnością niemieckiej psychiki do wznoszenia, stawania się (Werden) niż bycia (Sein)[3].

Obsada

Przypisy

  1. Adam Garbicz: Kino wehikuł magiczny : przewodnik osiągnięć filmu fabularneg. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2007, s. 103. ISBN 978-83-08-04094-2.
  2. Tomasz Kłys Film niemiecki w epoce wilhelmińskiej i weimarskiej. W: Kino nieme. Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, 2010, s. 410. ISBN 978-83-242-1297-2.
  3. a b Lotte H. Eisner, ''Ekran demoniczny'', WAiF, Warszawa, 1974, s. 91-97

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Wachsfigurenkabinett - crew.jpg
Crew of movie Das Wachsfigurenkabinett having rest break. From the left Wilhelm Dieterle, Ali Hubert, E.A. Dupont, Paul Leni, Fritz Maurischat, John Gottowt, Lore Sello, and on whitehorse in the right Leo Birinski.