Galata
Galata (dawniej także Pera) – dzielnica Stambułu, położona w europejskiej części miasta, na północnym brzegu Złotego Rogu.
Galata jest połączona ze starym Konstantynopolem przez trzy mosty, most Galata (zbudowany w 1836 roku), most Atatürka i most Haliç.
W czasach bizantyjskich na terenie Galaty znajdowało się miasto, pomiędzy nim i Konstantynopolem rozciągany był łańcuch broniący wstępu do zatoki Złoty Róg, w której znajdował się port okrętów bizantyjskich. Wieża, w której znajdował się koniec łańcucha została zniszczona w czasie IV krucjaty. Na jej miejscu wznieśli obecną wieżę genueńczycy. Została wówczas nazwana Christea Turris, czyli wieżą Chrystusa.
Obecna Galata powstała jako kolonia Republiki Genueńskiej, genueńczycy panowali tu w latach 1273-1453. Mury obronne genueńskiej Galaty istniały nadal po jej zdobyciu przez Imperium Osmańskie aż do wieku XIX, gdy wyburzono je pod zabudowę.
Do dziś zachował się mały fragment murów w okolicach wieży, dawny kościół św. Pawła i św. Dominika z czasów Cesarstwa Łacińskiego oraz Palazzo del Comune z 1316 roku, który był siedzibą najwyższego urzędnika w Galacie, podesty.
Bibliografia
Media użyte na tej stronie
Autor: A.Savin, Licencja: FAL
Remote view of Galata Tower in Istanbul, Turkey