Gemeentemuseum Den Haag
| ||
![]() Widok ogólny muzeum | ||
Państwo | ![]() | |
Miejscowość | Haga | |
Adres | Stadhouderslaan 41 2517 HV Den Haag Postbus 72 2501 CB Den haag, Netherlands | |
Data założenia | 1935 | |
Dyrektor | Wim van Krimpen | |
![]() | ||
Strona internetowa |
Gemeentemuseum Den Haag (Muzeum Miejskie w Hadze) – galeria sztuki znajdująca się w Hadze, mająca głównie zbiory sztuki z XIX i XX w. Kolekcja malarska obejmuje dzieła malarzy holenderskich: Jana Steena, Jana van Goyena, Jacoba van Ruisdaela, największy zbiór prac Pieta Mondriana oraz twórczość ilustrującą XIX-wieczne odrodzenie malarstwa holenderskiego. Poza tym w zbiorach muzeum znaleźć można kryształy i szkła włoskie, porcelanę z Delfcie i Chin, srebra haskie oraz instrumenty muzyczne[1].
Budynek
Budynek muzeum zaprojektował architekt Hendrik Petrus Berlage (1856-1934), pionier nowoczesnej architektury w Holandii na początku XX w. Kontrowersyjny projekt Gemeentemuseum stanowił jego szczytowe osiągnięcie (artysta zmarł na rok przed oddaniem muzeum do użytku)[2].
Korytarz wejściowy
Główne wejście do muzeum znajduje się od strony Stadhouderslaan. Do wnętrza prowadzi zadaszony, umieszczony pomiędzy dwoma pylonami korytarz, flankowany przez dwa baseny, pomyślany jako wprowadzenie zwiedzających w świat sztuki. Poprzez szklane ściany korytarza widać odbijającą się w wodzie fasadę budynku[3].
Konstrukcja
Budynek muzeum został zbudowany z betonu i żelaza. Obliczenia konstrukcyjne wykonali inżynierowie z Wydziału Robót Miejskich, znający innowacyjną technologię konstrukcji betonowych. Dla zbudowania muzeum wyprodukowano ok. 12000 m³ betonu a strukturę budowli wzmocniło 1200 kg żelaza. Beton był wylewany z wysokiej wieży i rozprowadzany rurami do miejsc przeznaczenia. Wysokość wieży pozwalała na rozprowadzanie betonu bez użycia pomp. Betonowy korpus budynku został oblicowany cegłami w kolorze ochry[4].
Wymiary
Projekt budynku muzeum opiera się na siatce składającej się z kwadratów i sześcianów o boku 1.1 m. Wszystkie ściany i kolumny są umieszczone na systemie linii i ich przecięć, tworzących siatkę. Liczba 11 i jej wielokrotność powtarza się w całym budynku. Przykładowo, zarówno długość korytarza prowadzącego do muzeum, jak i wymiary gablot wystawowych, które Berlage zaprojektował dla ekspozycji wyrobów rzemiosła artystycznego opierają się na tej właśnie liczbie. Rezultatem jest poczucie równowagi i harmonii, przenikające cały projekt. Do koncepcji tej dopasowano nawet rozmiar cegieł, którymi oblicowano budynek. Od środka każdej cegły do środka następnej odległość jest stała: 5,5 × 11 × 22 cm. Każdy z tych wymiarów stanowi podwielokrotność wymiaru podstawowego: 1,1 m[5].
Kolekcja
Muzealne zbiory sztuki zgrupowane są w następujących działach:
Sztuka współczesna
Kolekcja sztuki współczesnej stanowi szeroki przegląd kierunków artystycznych od początku XIX w. Oczy z piercingiem Charley Toorop i Miska z jajkami Florisa Verstera sąsiadują tu z dziełami czołowych artystów zagranicznych, w tym Picassa i Moneta oraz obszerną kolekcją prac niemieckich ekspresjonistów. Taka ekspozycja umożliwia umieszczenie holenderskich szkół realizmu i symbolizmu oraz ruchu De Stijl w międzynarodowym kontekście. Wyjątkową część zbiorów stanowią dzieła artystów szkoły haskiej oraz imponująca seria prac Mondriana, od melancholijnych pejzaży do błyskotliwego Victory Boogie Woogie[6].
Dział druków
Pokój druków w ramach działu Sztuki Współczesnej obejmuje szeroki, liczący ok. 50000 pozycji, zbiór rysunków, druków i posterów z XIX i XX w., stworzonych przeważnie przez artystów holenderskich. Wśród eksponatów znajduje się świetna kolekcja XIX-wiecznej grafiki francuskiej, w tym prace Bresdina, Redona i Toulouse-Lautreca. Reprezentowana też jest grafika niemiecka epoki ekspresjonizmu[7].
Dział wnętrz
Projektując muzeum Berlage wyznaczył ważne miejsce dla pewnej ilości historycznych wnętrz mieszkalnych. Prezentowane są tu oryginalne pomieszczenia z różnych okresów oraz kryte dziedzińce. Większość pomieszczeń pochodzi z domów, które zostały zburzone. Ściany, kominki i sufity uratowanych pomieszczeń zostały zrekonstruowane w muzeum, uzupełnione niekiedy podobnymi stylistycznie elementami wyposażenia pochodzącymi z innych domów. Berlage specjalnie dopasował wysokość pomieszczeń muzealnych do wysokości eksponowanych wnętrz[8].
Moda
Gemeentemuseum posiada jedną z czołowych kolekcji mody na świecie. Zbiór obejmuje zarówno ubiory historyczne, jak i współczesne, uzupełnione zbiorem dodatków, klejnotów, projektów mody i druków[9].
Muzyka
Dział muzyki prezentuje obszerny zbiór instrumentów muzycznych, materiały ilustracyjne oraz bibliotekę muzyczną oraz dokumentację historyczną dotyczącą muzyki, głównie europejskiej, w tym manuskrypty kompozytorów holenderskich[10].
Rzemiosło artystyczne
W oryginalnych, zaprojektowanych przez Berlage’a gablotach eksponowana jest ceramika z Delftu, porcelana z haskiej firmy Rozenburg, szkło weneckie, a także ceramika z Bliskiego, Środkowego i Dalekiego Wschodu. W dziale tym znajduje się ponadto kolekcja mebli oraz zbiór elementów wyposażenia wnętrz[11].
Organizacja
Gemeentemuseum Den Haag zatrudnia bezpośrednio 145 pracowników oraz pewną ilość pracowników wynajętych. W 1999 muzeum zostało sprywatyzowane i obecnie prowadzone jest przez fundację (Stichting), na czele której stoi dyrektor. Organizacyjnie muzeum dzieli się na 4 działy: Zbiory, Wystawy, Dział Informacji i Zarząd[12].
Galeria
Malarstwo
Anton Mauve, Owce nad groblą,?
Anton Mauve, Autoportret, 1884-1888
Vincent van Gogh, Martwa natura z ceramiką, kuflem piwa i butelkami, 1884
Theo van Doesburg, Gracze w karty, 1916-17
Theo van Doesburg, Compositie, 1917
Theo van Doesburg, Compositie-IX, 1917-18
Theo van Doesburg, Compositie XVII, 1919
Rzeźba
- (c) Jürgen Partenheimer, CC-BY-SA-3.0
Jürgen Partenheimer, Weltachse V, 2000
Henry Moore, Large locking piece
Przypisy
- ↑ Lech Niekrasz: Holandia. Mały przewodnik turystyczny. Wyd. II. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza RSW „Prasa-Książka-Ruch”, 1986, s. 47-48. ISBN 83-03-01534-6.
- ↑ Gemeentemuseum Den Haag: Collection – The building (ang.). [dostęp 2011-09-20].
- ↑ Gemeentemuseum Den Haag: The walkway (ang.). [dostęp 2011-09-20].
- ↑ Gemeentemuseum Den Haag: Construction (ang.). [dostęp 2011-09-20].
- ↑ Gemeentemuseum Den Haag: Dimensions (ang.). [dostęp 2011-09-20].
- ↑ Gemeentemuseum Den Haag: Modern art (ang.). [dostęp 2011-09-21].
- ↑ Gemeentemuseum Den Haag: Print Room (ang.). [dostęp 2011-09-21].
- ↑ Gemeentemuseum Den Haag: Period rooms (ang.). [dostęp 2011-09-21].
- ↑ Gemeentemuseum Den Haag: Fashion (ang.). [dostęp 2011-09-21].
- ↑ Gemeentemuseum Den Haag: Music (ang.). [dostęp 2011-09-21].
- ↑ Gemeentemuseum Den Haag: Decorative arts (ang.). [dostęp 2011-09-21].
- ↑ Gemeentemuseum Den Haag: Gemeentemuseum Den Haag (ang.). [dostęp 2011-09-21].
Linki zewnętrzne
- Gemeentemuseum Den Haag: strona oficjalna (ang.). [dostęp 2011-09-20].
Media użyte na tej stronie
Sheep on a dyke
oil on canvas, 59 cm x 100 cm
Gemeentemuseum Den Haag(c) Jürgen Partenheimer, CC-BY-SA-3.0
Jürgen Partenheimer, Gemeentemuseum, Den Haag-Zorgvliet, 2000
(c) Fnorp z niderlandzkiej Wikipedii, CC-BY-SA-3.0
Zicht op een deel van het Kunstmuseum Den Haag in Den Haag, zelf gemaakt, GNU
Den Haag, Stadhouderslaan, gemeentemuseum. Kunstwerk "Jacob en de engel" van Carel Kneulman. The Hague/The Netherlands.
Autor: Till Niermann, Licencja: CC BY 3.0
Part of the Kunstmuseum Den Haag in The Hague, Netherlands
Den Haag, Stadhouderslaan, gemeentemuseum. Sculptuur Big Fish Day (avant la lettre) (2002) van David Bade. The Hague/The Netherlands.
Autor: Erik Frohne, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of province South Holland in the Netherlands
Equirectangular projection, N/S stretching 162 %. Geographic limits of the map:
- N: 52.40° N
- S: 51.60° N
- W: 3.80° E
- E: 5.20° E
Den Haag, Stadhouderslaan, gemeentemuseum. Kunstwerk "Large locking piece" van Henry Moore. The Hague/The Netherlands.