Gemeentemuseum Den Haag

Gemeentemuseum Den Haag
Ilustracja
Widok ogólny muzeum
Państwo Holandia
MiejscowośćHaga
AdresStadhouderslaan 41
2517 HV Den Haag
Postbus 72
2501 CB Den haag, Netherlands
Data założenia1935
DyrektorWim van Krimpen
Położenie na mapie Hagi
Mapa konturowa Hagi, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Gemeentemuseum Den Haag”
Położenie na mapie Holandii
Mapa konturowa Holandii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Gemeentemuseum Den Haag”
Położenie na mapie Holandii Południowej
Mapa konturowa Holandii Południowej, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Gemeentemuseum Den Haag”
Ziemia52°05′22″N 4°16′51″E/52,089444 4,280833
Strona internetowa

Gemeentemuseum Den Haag (Muzeum Miejskie w Hadze) – galeria sztuki znajdująca się w Hadze, mająca głównie zbiory sztuki z XIX i XX w. Kolekcja malarska obejmuje dzieła malarzy holenderskich: Jana Steena, Jana van Goyena, Jacoba van Ruisdaela, największy zbiór prac Pieta Mondriana oraz twórczość ilustrującą XIX-wieczne odrodzenie malarstwa holenderskiego. Poza tym w zbiorach muzeum znaleźć można kryształy i szkła włoskie, porcelanę z Delfcie i Chin, srebra haskie oraz instrumenty muzyczne[1].

Budynek

Korytarz wejściowy do muzeum

Budynek muzeum zaprojektował architekt Hendrik Petrus Berlage (1856-1934), pionier nowoczesnej architektury w Holandii na początku XX w. Kontrowersyjny projekt Gemeentemuseum stanowił jego szczytowe osiągnięcie (artysta zmarł na rok przed oddaniem muzeum do użytku)[2].

Korytarz wejściowy

Główne wejście do muzeum znajduje się od strony Stadhouderslaan. Do wnętrza prowadzi zadaszony, umieszczony pomiędzy dwoma pylonami korytarz, flankowany przez dwa baseny, pomyślany jako wprowadzenie zwiedzających w świat sztuki. Poprzez szklane ściany korytarza widać odbijającą się w wodzie fasadę budynku[3].

Konstrukcja

Budynek muzeum został zbudowany z betonu i żelaza. Obliczenia konstrukcyjne wykonali inżynierowie z Wydziału Robót Miejskich, znający innowacyjną technologię konstrukcji betonowych. Dla zbudowania muzeum wyprodukowano ok. 12000 m³ betonu a strukturę budowli wzmocniło 1200 kg żelaza. Beton był wylewany z wysokiej wieży i rozprowadzany rurami do miejsc przeznaczenia. Wysokość wieży pozwalała na rozprowadzanie betonu bez użycia pomp. Betonowy korpus budynku został oblicowany cegłami w kolorze ochry[4].

Wymiary

Projekt budynku muzeum opiera się na siatce składającej się z kwadratów i sześcianów o boku 1.1 m. Wszystkie ściany i kolumny są umieszczone na systemie linii i ich przecięć, tworzących siatkę. Liczba 11 i jej wielokrotność powtarza się w całym budynku. Przykładowo, zarówno długość korytarza prowadzącego do muzeum, jak i wymiary gablot wystawowych, które Berlage zaprojektował dla ekspozycji wyrobów rzemiosła artystycznego opierają się na tej właśnie liczbie. Rezultatem jest poczucie równowagi i harmonii, przenikające cały projekt. Do koncepcji tej dopasowano nawet rozmiar cegieł, którymi oblicowano budynek. Od środka każdej cegły do środka następnej odległość jest stała: 5,5 × 11 × 22 cm. Każdy z tych wymiarów stanowi podwielokrotność wymiaru podstawowego: 1,1 m[5].

Kolekcja

Muzealne zbiory sztuki zgrupowane są w następujących działach:

Sztuka współczesna

Kolekcja sztuki współczesnej stanowi szeroki przegląd kierunków artystycznych od początku XIX w. Oczy z piercingiem Charley Toorop i Miska z jajkami Florisa Verstera sąsiadują tu z dziełami czołowych artystów zagranicznych, w tym Picassa i Moneta oraz obszerną kolekcją prac niemieckich ekspresjonistów. Taka ekspozycja umożliwia umieszczenie holenderskich szkół realizmu i symbolizmu oraz ruchu De Stijl w międzynarodowym kontekście. Wyjątkową część zbiorów stanowią dzieła artystów szkoły haskiej oraz imponująca seria prac Mondriana, od melancholijnych pejzaży do błyskotliwego Victory Boogie Woogie[6].

Dział druków

Pokój druków w ramach działu Sztuki Współczesnej obejmuje szeroki, liczący ok. 50000 pozycji, zbiór rysunków, druków i posterów z XIX i XX w., stworzonych przeważnie przez artystów holenderskich. Wśród eksponatów znajduje się świetna kolekcja XIX-wiecznej grafiki francuskiej, w tym prace Bresdina, Redona i Toulouse-Lautreca. Reprezentowana też jest grafika niemiecka epoki ekspresjonizmu[7].

Dział wnętrz

Projektując muzeum Berlage wyznaczył ważne miejsce dla pewnej ilości historycznych wnętrz mieszkalnych. Prezentowane są tu oryginalne pomieszczenia z różnych okresów oraz kryte dziedzińce. Większość pomieszczeń pochodzi z domów, które zostały zburzone. Ściany, kominki i sufity uratowanych pomieszczeń zostały zrekonstruowane w muzeum, uzupełnione niekiedy podobnymi stylistycznie elementami wyposażenia pochodzącymi z innych domów. Berlage specjalnie dopasował wysokość pomieszczeń muzealnych do wysokości eksponowanych wnętrz[8].

Moda

Gemeentemuseum posiada jedną z czołowych kolekcji mody na świecie. Zbiór obejmuje zarówno ubiory historyczne, jak i współczesne, uzupełnione zbiorem dodatków, klejnotów, projektów mody i druków[9].

Muzyka

Dział muzyki prezentuje obszerny zbiór instrumentów muzycznych, materiały ilustracyjne oraz bibliotekę muzyczną oraz dokumentację historyczną dotyczącą muzyki, głównie europejskiej, w tym manuskrypty kompozytorów holenderskich[10].

Rzemiosło artystyczne

W oryginalnych, zaprojektowanych przez Berlage’a gablotach eksponowana jest ceramika z Delftu, porcelana z haskiej firmy Rozenburg, szkło weneckie, a także ceramika z Bliskiego, Środkowego i Dalekiego Wschodu. W dziale tym znajduje się ponadto kolekcja mebli oraz zbiór elementów wyposażenia wnętrz[11].

Organizacja

Gemeentemuseum Den Haag zatrudnia bezpośrednio 145 pracowników oraz pewną ilość pracowników wynajętych. W 1999 muzeum zostało sprywatyzowane i obecnie prowadzone jest przez fundację (Stichting), na czele której stoi dyrektor. Organizacyjnie muzeum dzieli się na 4 działy: Zbiory, Wystawy, Dział Informacji i Zarząd[12].

Galeria

Malarstwo

Rzeźba

Przypisy

 1. Lech Niekrasz: Holandia. Mały przewodnik turystyczny. Wyd. II. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza RSW „Prasa-Książka-Ruch”, 1986, s. 47-48. ISBN 83-03-01534-6.
 2. Gemeentemuseum Den Haag: Collection – The building (ang.). [dostęp 2011-09-20].
 3. Gemeentemuseum Den Haag: The walkway (ang.). [dostęp 2011-09-20].
 4. Gemeentemuseum Den Haag: Construction (ang.). [dostęp 2011-09-20].
 5. Gemeentemuseum Den Haag: Dimensions (ang.). [dostęp 2011-09-20].
 6. Gemeentemuseum Den Haag: Modern art (ang.). [dostęp 2011-09-21].
 7. Gemeentemuseum Den Haag: Print Room (ang.). [dostęp 2011-09-21].
 8. Gemeentemuseum Den Haag: Period rooms (ang.). [dostęp 2011-09-21].
 9. Gemeentemuseum Den Haag: Fashion (ang.). [dostęp 2011-09-21].
 10. Gemeentemuseum Den Haag: Music (ang.). [dostęp 2011-09-21].
 11. Gemeentemuseum Den Haag: Decorative arts (ang.). [dostęp 2011-09-21].
 12. Gemeentemuseum Den Haag: Gemeentemuseum Den Haag (ang.). [dostęp 2011-09-21].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Anton Mauve - Schapen op een dijk.jpg

Sheep on a dyke

oil on canvas, 59 cm x 100 cm

Gemeentemuseum Den Haag
Den Haag2000.jpg
(c) Jürgen Partenheimer, CC-BY-SA-3.0
Jürgen Partenheimer, Gemeentemuseum, Den Haag-Zorgvliet, 2000
GemeentemuseumDenHaag.jpg
(c) Fnorp z niderlandzkiej Wikipedii, CC-BY-SA-3.0
Zicht op een deel van het Kunstmuseum Den Haag in Den Haag, zelf gemaakt, GNU
Denhaag kunstwerk jacob en de engel.jpg
Den Haag, Stadhouderslaan, gemeentemuseum. Kunstwerk "Jacob en de engel" van Carel Kneulman. The Hague/The Netherlands.
Gemeentemuseum 5.jpg
Autor: Till Niermann, Licencja: CC BY 3.0
Part of the Kunstmuseum Den Haag in The Hague, Netherlands
Denhaag kunstwerk onbekend gemeentemuseum.jpg
Den Haag, Stadhouderslaan, gemeentemuseum. Sculptuur Big Fish Day (avant la lettre) (2002) van David Bade. The Hague/The Netherlands.
Den Haag location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map
Netherlands location map.svg
Autor: Lencer, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of the Netherlands
Netherlands South Holland location map.svg
Autor: Erik Frohne, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of province South Holland in the Netherlands

Equirectangular projection, N/S stretching 162 %. Geographic limits of the map:

 • N: 52.40° N
 • S: 51.60° N
 • W: 3.80° E
 • E: 5.20° E
Denhaag kunstwerk large locking piece.jpg
Den Haag, Stadhouderslaan, gemeentemuseum. Kunstwerk "Large locking piece" van Henry Moore. The Hague/The Netherlands.